https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/i-diky-verejne-sbirce-mohli-dobrovolnici-venovat-svych-9-600-hodin-prace-ceskym-workcampum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

INEX - Sdružení dobrovolných aktivit: I díky veřejné sbírce mohli dobrovolníci věnovat svých 9 600 hodin práce českým workcampům

7. října 2020 | INEX - Sdružení dobrovolných aktivit
Autor: Marek Šurkala, tel: 776748203
INEX – Sdružení dobrovolných aktivit, z.s. (INEX) během letošního léta uspořádal ve spolupráci s českými obcemi a neziskovými organizacemi 24 krátkodobých dobrovolnických projektů, tzv. workcampů. Celkem se do aktivit zapojilo 159 českých i zahraničních dobrovolníků a 41 vedoucích. Účastníci na projektech dohromady odpracovali 9 600 hodin. Sezónu se podařilo uskutečnit i díky veřejné sbírce, během níž se široká veřejnost složila na celkem 176 174 Kč.

„Od samého vypuknutí pandemie COVID-19 jsme měli od našich českých partnerů zpětnou vazbu, že budou pomoc dobrovolníků potřebovat v této kritické době více než kdykoli předtím. Byli jsme proto pevně rozhodnuti, že musíme udělat vše pro to, aby se nám podařilo workcampovou sezónu v Česku zachránit,“ říká Lenka Kadeřábková, ředitelka INEXu. Organizace proto v průběhu jara a léta realizovala na platformě Darujme.cz fundraisingovou kampaň na podporu svých aktivit, v rámci níž se podařilo vybrat celkem 176 174 Kč. „Moc si vážíme všech obdržených příspěvků. Je pro nás nesmírně silnou motivací vidět, kolika lidem z řad široké veřejnosti záleží na našich aktivitách a rozhodlo se nás takto podpořit,“ doplňuje Kadeřábková.

„Složení účastníků bylo letos bohužel národnostně a kulturně mnohem méně pestré, protože jsme v zájmu bezpečnosti rozhodli omezit naše dobrovolnictvo pouze na osoby žijící na území České republiky. Několik workcampů bohužel bylo též nutno zrušit z důvodu nedostatečného počtu účastníků nebo obav partnerů z hygienických požadavků. I tak se nám podařilo zorganizovat celkem 24 projektů, kterých se zúčastnilo 159 dobrovolníků a 41 vedoucích. Průběh české workcampové sezóny proto s přihlédnutím k tak přitěžujícím okolnostem považujeme za velice povedený,“ říká Zuzana Pitková, koordinátorka workcampů v ČR. Projekty se uskutečnily celkem v 9 krajích České republiky a jsou mezi nimi například renovace tvrze ve Veselí nad Úhlavou, pomoc ve středisku environmentálního vzdělávání SEVER v Horním Maršově nebo zemědělské práce na Svobodném statku na soutoku v Českých Kopistech.

Workcamp své tradiční podobě je 2 až 3 týdny trvající projekt, během něhož skupina dobrovolníků z celého světa společně pracuje na veřejně prospěšné iniciativě a tráví spolu svůj volný čas. Workcampy jsou především mezi mladými lidí oblíbeným způsobem, jak strávit letní prázdniny, neboť účast na projektu v sobě spojuje pomoc veřejně prospěšným iniciativám, poznání cizí země, seznámení se s lidmi jiných kultur a neformální vzdělávání. INEX obvykle zprostředkovává výjezd do zahraničí pro přibližně 450 českých dobrovolníků ročně. Ze zahraničí pak organizace každoročně hostuje přibližně 300 dobrovolníků na tuzemských projektech. Z důvodu pandemie COVID-19 a souvisejícího omezeného mezinárodního cestování musely být tyto aktivity pro letošní sezónu pozastaveny a organizace zaměřila své aktivity na lokální úroveň.

Fotografie k použití:
https://drive.google.com/drive/folders/1GrR3qxOiwo0Rv3rdgyq02kuj0fh1Em_G?usp=sharing
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist