https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/iure-pomohlo-nevladnim-organizacim-chranit-data-a-efektivneji-sirit-informace
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Iuridicum Remedium, z. s.: IuRe pomohlo nevládním organizacím chránit data a efektivněji šířit informace

31. března 2016 | Iuridicum Remedium, z. s.
Autor: Jan Vobořil, tel: 728937902
V březnu končí projekt Zvyšování know-how nevládních organizací při sdílení, šíření a ochraně informací realizovaný nevládní organizací Iuridicum Remedium. Projekt podpořený grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů se zaměřil na práci s informacemi v nevládních organizacích. IuRe se soustředilo na dvě oblasti – ochranu osobních údajů a využívání veřejných licencí Creative Commons.

„Jsme rádi, že jsme mohli prakticky zužitkovat naše zkušenosti z tematických oblastí, kterým se dlouhodobě věnujeme v rámci našeho programu Lidská práva a technologie,“ uvádí výkonný ředitel IuRe Jan Vobořil. Celkem IuRe v Praze a Brně uspořádalo 10 workshopů pro nevládní organizace zaměřené na právní aspekty ochrany osobních údajů na ochranu dat v počítačových systémech a na využívání veřejných licencí Creative Commons, které nevládkám nabízí na jedné straně možnost využívat zdarma stovky milionů autorských děl, ať už jde o fotografie, grafiky, videa nebo texty, na druhé straně pak umožňují, aby naopak jejich autorské výstupy byly co nejefektivněji šířeny mezi veřejnost. „Pro velký zájem jsme překročili plán s workshopy téměř dvojnásobně. Workshopů se zúčastnilo zhruba 150 lidí z desítek neziskovek. Vedle workshopů jsme pak poskytovali i desítky individuálních advokátních a IT konzultací zaměřených na nastavení zpracování dat nebo práci s autorskými díly v konkrétních organizacích, vydali dvě informační příručky, nebo zajišťovali provoz dvou internetových poraden,“ uvedl Vobořil.

Současně se IuRe ale v rámci ročního projektu věnovalo i watchdogovým aktivitám v oblasti ochrany soukromí, upozornilo například na rizikové rozšiřování zdravotních registrů, na vágní právní úpravu dlužnických registrů, na problematickou databázi fotografií a automaticky rozpoznávaných SPZ spravovanou policií, na snahu policie rozšiřovat okruh údajů uchovávaných o elektronických komunikacích nebo nerespektování povinnosti mlčenlivosti poskytovatelů sociálních služeb ze strany policejních orgánů. Vedle toho jsme poskytovali desítky rozhovorů, vyjádření nebo stanovisek pro média k řadě dalších oblastí spojených s ochranou soukromí. Díky grantové podpoře jsme pak uskutečnili i 11. ročník vyhlášení Cen Velkého bratra pro největší slídily v našem soukromí.

„Pokud jde o oblast ochrany dat, tak největší zájem přišel logicky od organizací pracujících s klienty a jejich daty, zejména od poskytovatelů sociálních služeb. Naopak licence Creative Commons zajímaly nejširší spektrum organizací jako nástroj, jak efektivně šířit informace a na druhé straně legálně využívat autorská díla jiných bez nutnosti za ně platit. Vzhledem k zájmu o obě témata projektu, který nás mile překvapil, věříme, že jsme přispěli k zlepšení práce s informacemi v organizacích, které se do projektu zapojily,“ uvedl Vobořil.
Jan Vobořil, tel: 728937902 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist