Jan Piňos "> K zítřejšímu hodnocení ministryně Karly Šlechtové: Špatný stavební zákon a nutnost nového. Zákon porušil vládní program - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/k-zitrejsimu-hodnoceni-ministryne-karly-slechtove-spatny-stavebni-zakon-a-nutnost-noveho-zakon-porusil-vladni-program
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA a Zelený kruh: K zítřejšímu hodnocení ministryně Karly Šlechtové: Špatný stavební zákon a nutnost nového. Zákon porušil vládní program

21. srpna 2017 | Hnutí DUHA a Zelený kruh
Autor: Jan Piňos, tel: 731 465 279
Novela stavebního zákona, jeden ze stěžejních úkolů ministryně pro místní rozvoj, nesplnila svůj účel. Nezjednodušila a nezrychlila povolování staveb, ale místo toho zásadně porušila programové prohlášení vlády. Vláda se výslovně zavázala, že neomezí právo občanů rozhodovat o životním prostředí. Svůj slib však pár měsíců před volbami navzdory silným protestům veřejnosti, odborníků i veřejných osobností včetně pěti bývalých ministrů životního prostředí flagrantně porušila a způsobila největší omezení občanských práv od roku 1989 [1].

Podle ekologických organizací by to měl vzít premiér Bohuslav Sobotka v potaz při zítřejší bilanční schůzce s ministryní Karlou Šlechtovou a vyvodit z toho nezbytnost další stavební novely, která bude úkolem pro příští vládu. Ekologické organizace prosazují, aby další novela zjednodušila a zkrátila povolovací procesy a zároveň vrátila lidem práva účastnit se jich svými spolky [2].

Kvůli špatné novele ministryně Šlechtové se lidé nebudou moci od příštího roku vyjádřit k rozhodování úředníků, zda v jejich sousedství bude park či obchodní dům, na okraji města louka či developerská zástavba nebo průmyslový provoz a za vesnicí les či skládka nebo lom. Občané přitom svou znalostí a zájmem o prostředí i aktivitou ochránili za uplynulých dvacet pět let velké množství cenných míst a zabránili úředním nepravostem i nelegálnímu postupu investorů [3]. Aktivní lidé se tak zasloužili o ochranu cenné krajiny, čistého prostředí i zdravou demokracii. Lze očekávat, že vzniklý stav povede k nárůstu jiných, neúředních cest prosazování občanských zájmů.

Vládní novela stavebního zákona měla zrychlit a zjednodušit povolování staveb. Ministryni Karle Šlechtové (ANO) se však kvůli odporu ministerstev nepodařilo prosadit takový návrh novely, který by vládní úkol zajistil. Předložila ve Sněmovně zákon, který nic neřešil. Poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD) jej doplnil o návrh na vyškrtnutí občanů z rozhodování o stavbách. Ministryně Šlechtová vzápětí poslancům i médiím nepravdivě tvrdila, že návrh nevyřadí spolky z rozhodování. Poslanci jej pak bohužel skutečně schválili. Pro Foldynův návrh hlasovali zejména poslanci ANO, TOP09, KSČM a ODS a menší část ČSSD. Naopak KDU-ČSL byla proti, stejně jako většina ČSSD.

Poté, co Sněmovna zaútočila na občanská práva, psali lidé senátorům a senátorkám. Apelovali na ně také právníci ze čtyř českých univerzit. Ústavně-právní výbor Senátu navrhl novelu zamítnout pro rozpor s Ústavou. Skupina statečných senátorů se pokusila novelu opravit, pro dobrý návrh bohužel chybělo pět hlasů. Senát tak poslal do Sněmovny jen dílčí úpravy, ale vyřazení veřejnosti z rozhodování neodstranil. V krátkém čase navíc nebylo možné novelu přepracovat tak, aby skutečně zjednodušila a zrychlila rozhodování o stavbách.

Navzdory velkému tlaku veřejnosti, osobností a odborníků však vládní koalice s výjimkou lidovců při závěrečném hlasování ve Sněmovně naprosto selhala, svůj závazek lidem hrubě porušila a poslanci nakonec nic neřešící a škodlivou novelu stavebního zákona schválili.

Daniel Vondrouš, ředitel Zeleného kruhu, řekl:
"Kvůli příliš komplikovaným zákonům a špatné práci úřadů trvá u nás rozhodování o stavbách příliš dlouho. Ministryni Šlechtové se náprava tohoto stavu nepovedla, situace se naopak ještě více zhoršila. Příští vláda musí tento problém řešit přednostně - zjednodušit rozhodování a vrátit mu transparentnost, vrátit lidem práva účastnit se rozhodovacích procesů o stavbách.

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
"Výsledek práce ministryně Karly Šlechtové je v případě stavebního zákona jasný: je potřeba udělat tuto práci úplně znova. Sama to nakonec přiznávala již v průběhu schvalování zákona ve Sněmovně. Takže by pan premiér měl jasně deklarovat, že tohle bude muset napravit nová vláda. Kromě toho bude mít ještě jeden úkol: vrátit lidem práva, která jim novela ministryně Šlechtové v rozporu s Ústavou ČR vzala."


Kontakty:
Jiří Koželouh, Hnutí DUHA, 723 559 495, jiri.kozelouh@hnutiduha.cz
Daniel Vondrouš, Zelený kruh, 724 215 068, daniel.vondrous@zelenykruh.cz

Poznámky:
[1] http://hnutiduha.cz/aktualne/ano-cssd-s-podporou-ods-podrazily-pred-volbami-obcany-vladni-koalice-porusila-jasny-zavazek
[2] Zelený kruh sdružující ekologické organizace a Nadace VIA shrnuly základní principy pro rychlejší, kvalitnější a transparentní rozhodování do společné výzvy Za spravedlivé rozhodování o stavbách (bit.ly/vyzvaZK). Výzvu již podporuje 120 organizací a více než tisíc architektů, stavařů, ekonomů, ekologů, ochranářů, novinářů, politiků a dalších občanů. S rostoucí veřejnou podporou již několik let opakovaně vyzýváme státní úředníky a zákonodárce ke zjednodušení a zrychlení rozhodování o stavbách. Stejně vystupoval zástupce ekologických organizací v meziresortní skupině pro přípravu novely stavebního zákona, kam byl přizván ministerstvem pro místní rozvoj.
[3] http://www.zelenykruh.cz/wp-content/uploads/2016/02/Hlas_verejnosti.pdf
Jan Piňos, tel: 731 465 279
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist