https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/kam-s-nimi-leciva
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Ukliďme Česko z.s.: Kam s nimi? - Léčiva

14. února 2020 | Ukliďme Česko z.s.
Autor: Radek Janoušek, tel: 777 176 675
Na otázku kam s nimi existuje v případě léků jednoduchá odpověď. Zpátky do lékárny. Patří tam všechna léčiva bez výjimky. Lékárny mají povinnost od Vás nepotřebné léky přijmout, jelikož jim to ukládá zákon o léčivech (378/2007 Sb. § 89).

Na otázku kam s nimi existuje v případě léků jednoduchá odpověď. Zpátky do lékárny. Patří tam všechna léčiva bez výjimky. Lékárny mají povinnost od Vás nepotřebné léky přijmout, jelikož jim to ukládá zákon o léčivech (378/2007 Sb. § 89).

V některých lékárnách mají na nechtěné léky přímo určenou nádobu, jinde je od Vás převezme lékárník. Léky nechte v původních obalech. Pokud jsou obaly prázdné, můžete je bez starostí vytřídit, prázdná plata od prášků však vyhoďte do směsného odpadu.

Lékárny v okolí Vám pomůže vyhledat aplikace www.KAMsNIM.cz. Aplikace obsahuje databázi všech 3 866 lékáren, které se v České republice nacházejí. Na mapě se Vám jednoduše zobrazí místo nejbližší lékárny spolu s dalšími užitečnými informacemi, jako je otevírací doba či kontakt, včetně možnosti navigace na toto místo.

Léky do koše ani do záchoda nepatří
Když člověk v ruce drží prošlé léky, může být v pokušení je vyhodit do směsného odpadu či vylít do záchoda. Léčiva ovšem obsahují mnoho látek, které mohou být pro životní prostředí škodlivé. Léky končící na skládkách mohou prosáknout do půdy a ty ze záchoda zase znečistí vodu, ze které je léčivé látky velmi náročné odstranit.

Riskujete i to, že se léky v komunálním odpadu dostanou do nepovolaných rukou. Z koše je mohou vytáhnout například děti a z kontejneru další nepovolané osoby. Lékárna odevzdané léky bezpečně uschová a odešle je do spalovny, kde jsou spalovány odpovídajícím způsobem za velmi vysokých teplot.

Dobrou zprávou je, že většina Čechů léky do lékárny odevzdává. V roce 2015 je tam podle průzkumu agentury STEM/MARK vracely více než tři pětiny populace. Nesprávně s nimi nakládalo 29 % obyvatel, kteří je buď vraceli lékaři, či v horším případě vyhazovali s běžným odpadem. V České republice ročně vyhodí léky v hodnotě 500 milionů korun. A to je hodně.

Skladování je základ
Pokud chceme, aby léky vydržely a neztratily svou účinnost, je třeba s nimi správně nakládat. V každém příbalovém letáku se dočteme důležité informace, jak daný lék skladovat. Některým léčivům vadí vysoké teploty, jiným vlhko, či přímé sluneční světlo.

Léky se ovšem v domácnostech často zbytečně hromadí. Nejčastějším důvodem je prošlé datum trvanlivosti, či jejich nakupování do zásoby. Není proto od věci jednou za čas udělat domácí "inventuru" léčiv. Tu podle průzkumuprovádí pravidelně jen 33 % populace. Při inventuře je třeba zkontrolovat data expirace na obalu i zda nedošlo ke změně konzistence či porušení léku. Ruku na srdce, kolik starých léků máte doma Vy?

Pozor na stříkačky a rtuťové teploměry
Prázdné stříkačky, injekční jehly, inzulinová pera a staré rtuťové teploměry Vám přijme málokterá lékárna. Nejedná se totiž o léčivo, ale o nebezpečný zdravotnický odpad.

Kam tedy s nimi? Možností je několik a měl by Vás o nich informovat lékař, který jejich užití předepisuje.

Jehly a rtuťové teploměry můžete odnést na místa určená pro odevzdávání nebezpečného odpadu. Ta se v jednotlivých obcích liší. Nejbližší takové místo Vám ukáže aplikace Kam s ním?.

Jehly a stříkačky od Vás převezme i zdravotnické zařízení, kde Vám byly předepsány. Určuje to ve svém stanoviskuStátní zdravotní ústav: "Nakládání se zdravotnickým odpadem vznikajícím v domácnostech při domácí péči je v kompetenci zdravotnického zařízení, jehož lékař léčiva pacientovi předepsal."

V Praze můžete stříkačky vhodit do speciálních košů FIXPOINTna veřejných místech.

Na odběr stříkaček jsou vybavena i K-Centra, která jsou určena především pro závislé na drogách.

Ať už odevzdáváte stříkačky kamkoliv, je nutné mít na paměti bezpečnost. Stříkačky musí být uloženy v pevných nádobách, které jsou odolné proti propíchnutí. Můžete využít tzv. klinikboxy, případně i prázdné PET lahve.

Autorka: Kristýna Pavlíčková
Zdroj: www.KAMsNIM.cz
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist