https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/kaple-vnitrniho-ticha
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

NAOKRAJI, o krajině na okraji, z.s.: Kaple vnitřního ticha

19. dubna 2016 | NAOKRAJI, o krajině na okraji, z.s.
Autor: Ing. Hana Matějková, tel: 608889971
Polní cesta mezi lokalitami Záhumenice a Mezicestí v katastru obce Nová Lhota je lemována hned několika křížky. Ty jsou připomínkou toho, co je pro krajinu našeho domova charakteristické: je to mozaika křížků, kapliček, lesíků, alejí, solitérních stromů i drobných kostelíků či rybníků. To vše vytváří pocit domova v nás. Pečovat o náš domov, znamená i pečovat o odkaz našich předků v krajině a dále jej rozvíjet. Cílem našeho projektu je obnovení duchovního významu lokality s odkazem na křesťanskou tradici bude založení stromové kaple. Kaple poskytne místo pro ztišení v dnešní rychlé době, pro setkávání místních či sdílení.
Výsadba kaple bude probíhat na den Země 22. dubna. Kaple bude vysazena z 24 lip (Tilia cordata). K výsadbě jsou přizváni žáci místní školy. Každý z nich bude mít možnost zasadit jeden strom, který si „adoptuje“ a bude o něho s celou rodinou v budoucnu pečovat. Každý strom bude označen jmenovkou se jménem rodiny žáka. Díky zapojení dětí a jejich rodin dojde k navázání vztahu s místem stromové kaple. Děti (a jejich rodiny) pocítí sounáležitost, odpovědnost za místo a budou následně o něho pečovat a navštěvovat ho. Slavnostní otevření akce bude probíhat formou putování, které začne u místního kostela, kde zazpívají žáci místní školy. Po cestě ke kapli vystoupí místní básník, který přednese své básně o krajině. Cílem poutě bude samotná kaple, kde proběhne bohoslužba pod širým nebem, kterou povede místní farář. Po bohoslužbě bude v blízkosti kaple uspořádán piknik v trávě s hudebním doprovodem.
Díky této kulturní akcí vytvoříme prostor pro pochopení významu nově vytvořeného místa. Vznikne prostor pro sdílení, pro prohloubení sousedských vztahů. Projekt je zaměřený na aktivizaci místní komunity, ve které je potenciál pro rozvoj následné činnosti podporující mezilidské vztahy. Místní lidé budou obohaceni o nové zkušenosti a dovednosti. Celá akce je založena na dobrovolnické práci všech zapojených lidí, kteří přispějí ať už svým časem nebo odbornými znalostmi.
Ing. Hana Matějková, tel: 608889971 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist