Tereza Štěpková "> Konference k 60. výročí procesu s Rudolfem Slánským - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/konference-k-60-vyroci-procesu-s-rudolfem-slanskym
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Institut Terezínské iniciativy: Konference k 60. výročí procesu s Rudolfem Slánským

13. listopadu 2012 | Institut Terezínské iniciativy
Autor: Tereza Štěpková, tel: 776 743 554
Židovské muzeum v Praze a Institut Terezínské iniciativy pořádají k 60. výročí procesu s Rudolfem Slánským konferenci pro učitele, věnovanou problematice antisemitismu v 50. letech v Československu. Konference v rámci projektu „Naši nebo cizí? Židé v českém 20. století“ se bude konat 27. listopadu 2012 v budově Měšťanské besedy v Plzni.

Konferenci k výročí tzv. procesu s protistátním spikleneckým centrem Rudolfa Slánského zahájí projekce dokumentárního filmu „Pražský proces“ (2000), jenž rekonstruuje ovzduší v československé společnosti od skončení druhé světové války do roku 1956, a následná diskuse s jeho režisérkou Zuzanou Justman, kterou bude moderovat Kateřina Čapková z Ústavu soudobých dějin AV ČR. Novinář a historik Petr Brod přiblíží mezinárodní i vnitropolitické souvislosti procesu, jeho příčiny a důsledky. Dokumentarista Martin Šmok z USC Shoah Foundation se bude věnovat roli  sdělovacích prostředků a dopadům procesu na společnost i židovskou komunitu. Na závěr konference bude prezentována metodika pro učitele základních a středních škol, zaměřená na problematiku antisemitismu v Československu v 50. letech.

Cílem projektu „Naši nebo cizí? Židé v českém 20. století“ je integrovat do výuky na českých školách dějiny židovské komunity jako nedílné součásti českých moderních dějin. Jeho základem je tvorba výukových a metodických materiálů v přímé interakci s učiteli, žáky a studenty, ať již v podobě tematicky zaměřených dílen, workshopů, seminářů a konferencí. Projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

V předvečer konference se uskuteční také pražská projekce filmu Pražský proces a beseda s paní Justman od 18 hodin v Oddělení pro vzdělávání a kulturu Židovského muzea v Praze.

Rudolf Slánský se narodil 31. července 1901 v Nezvěsticích u Plzně v rodině židovského obchodníka. V Plzni studoval střední školu. V roce 1921 se stal členem Komunistické strany Československa a od roku 1935 jejím poslancem v Národním shromáždění. Před nacistickou perzekucí se mu již jako čelnému představiteli strany podařilo uprchnout do Moskvy, zatímco většina členů jeho rodiny zahynula v terezínském ghettu a v dalších nacistických koncentračních táborech. Roku 1946 byl zvolen generálním tajemníkem KSČ a jako zástupce tvrdého stalinistického jádra se po Únoru 1948 zásadním způsobem podílel na ustavení komunistické diktatury a pronásledování jejích politických oponentů. V listopadu 1951 byl však zatčen a spolu s dalšími významnými členy strany obviněn ze spiknutí proti republice. Dne 27. listopadu 1952 byl ve zinscenovaném procesu spolu 13 obžalovanými odsouzen k trestu smrti.
Více informací na webu www.nasinebocizi.cz
Tereza Štěpková, tel: 776 743 554
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist