https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/kraj-nesouhlasi-s-udelenim-vyjimky-pro-opatovickou-elektrarnu-na-dalsich-sest-a-osm-let
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Královéhradecký kraj: Kraj nesouhlasí s udělením výjimky pro opatovickou elektrárnu na dalších šest a osm let

24. června 2021 | Královéhradecký kraj
Královéhradecký kraj nesouhlasí s udělením výjimky z emisních limitů pro společnost Elektrárny Opatovice, o níž bude rozhodovat Krajský úřad Kraje Vysočina. V pondělí se na tom usnesli zastupitelé kraje.

„Nesouhlasíme s udělením výjimky z emisních limitů pro Elektrárny Opatovice tak, jak o ní bylo požádáno, zejména z důvodu délky tohoto období – oxidy dusíku na osm let a rtuť na šest let. Budeme i nadále žádat doplnění podkladů pro správní řízení ze strany elektrárny o hodnocení zdravotních rizik pro udělení této výjimky. Chceme, aby co nejdříve skončila ‚doba uhelná‘ a elektrárna v blízké době přešla z uhlí na zemní plyn. I proto zároveň žádáme Krajský úřad Kraje Vysočina, aby při svém rozhodování zohlednil sociální, environmentální i ekonomické dopady, které by mohly zapříčinit odložení investic do nových kotlů, ale i zvýšení cen elektřiny a tepla pro koncové odběratele a také nerentabilitu dalšího provozu elektrárny. Jsme připraveni k ústnímu jednání, které proběhne bohužel až 1. července,“ uvedl náměstek hejtmana pro životní prostředí Pavel Bělobrádek.

Letos v únoru kraj obdržel oznámení Krajského úřadu Pardubického kraje o pokračování řízení a seznámení s podklady ve věci udělení výjimky z emisních limitů pro výrobu elektřiny a tepla opatovickou elektrárnou. V březnu ministerstvo životního prostředí rozhodlo o podjatosti pardubického krajského úřadu a spis postoupilo Krajskému úřadu Kraje Vysočina k vedení řízení a rozhodnutí.

V dubnu Krajský úřad Kraje Vysočina vyzval společnost Elektrárny Opatovice k doplnění žádosti o udělení výjimky z úrovní emisí spojených s nejlepšími dostupnými technikami pro znečišťující látky oxidů dusíku na osm let a pro rtuť na šest let a řízení přerušil do 31. 5 2021.

Začátkem června Královéhradecký kraj obdržel oznámení o pokračování řízení s možností se vyjádřit do 28. 6. 2021. Díky pondělnímu rozhodnutí zastupitelů tak příslušnou lhůtu splní.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist