https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/krest-knihy-zmena-trasy-o-odchodech-z-vedy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Křest knihy Změna trasy: o odchodech z vědy

4. dubna 2016 |
11. dubna bude v Klubu FAMU ve 17,00 hod. pokřtěna kniha rozhovorů Změna trasy: o odchodech z vědy Kateřiny Cidlinské z Národního kontaktního centra - gender a věda Sociologického ústavu AV ČR.
Publikace se zaměřuje na příčiny odchodu začínajících vědkyň a vědců z české vědy a na průběh jejich studijní a pracovní dráhy od doby vstupu do vědy až do dnes. Pro tuto publikaci byly vybrány rozhovory s osobami, které opustily vědeckou dráhu v doktorské a postdoktorské fázi v posledních deseti letech.
„Tento projekt není unikátní jen v rámci zaměření našeho centra. Tato cílová skupina totiž nebyla v České republice doposud zkoumána. S výjimkou studie ČSÚ pro OECD z roku 2006, zaměřené na kariérní dráhy lidí s doktorským titulem, chybí k tématu odchodů z vědy za ČR jakákoliv data,” poznamenává k projektu autorka Kateřina Cidlinská, která na projektu pracovala 3 roky.
Dalším specifikem této publikace je anonymizace účastnic a účastníků rozhovorů, jíž chtěla autorka docílit jejich větší otevřenosti a upřímnosti při rozhovoru o tak citlivých tématech, jako jsou důvody k odchodu z konkrétních vědeckých pracovišť.
Z rozhovorů je patrné, že akademickou profesní dráhu opouštějí i mnozí nadějní a silně motivovaní a nadaní badatelé a badatelky a vyučující.
“Bohužel musím říci, že tato kniha přináší poněkud nelichotivou zprávu o tom, jak současné nastavení hodnocení vědecké práce a systém jejího financování vedou u vědců a vědkyň k pocitům samoúčelnosti a ztráty smyslu vlastní práce, namísto toho, aby zejména začínající vědecké pracovníky a pracovnice povzbuzovaly k dalšímu bádání a kvalitním pracovním výkonům,” konstatuje Cidlinská. Zároveň však upozorňuje, že kniha není souborem depresivních příběhů. Spíše ukazuje pestrou paletu životních osudů, postojů a možností profesního uplatnění.
Kniha bude k dispozici zdarma. Jedná se o nekomerční projekt.
Budete-li chtít více informací či rozhovor s autorkou knihy, kontaktujte prosím Naďu Strakovou, nada.strakova@soc.cas.cz
Publikaci vydává Sociologický ústav AV ČR, v.v.i.. Kniha je v tištěné verzi dostupná v kanceláři NKC gender a věda, Linhartská 4, Praha 1. Její elektronickou verzi si můžete stáhnout na webu http://www.genderaveda.cz/.
tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist