https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/literarni-soutez-s-ilustraci-v-hlavni-roli-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Knihovna Akademie věd ČR: Literární soutěž s ilustrací v hlavní roli

20. listopadu 2020 | Knihovna Akademie věd ČR
Autor: Marina Krahulcová, tel: 723784443
Knihovna Akademie věd ČR vyhlásila literární soutěž IluStory, která má jedinou hlavní podmínku a zadání: napište povídku na motivy ilustrace. Přihlásit se mohou všichni bez ohledu na věk či předchozí spisovatelské zkušenosti. Uzávěrka bude 12. prosince 2020. Pravidla soutěže i formulář pro odeslání povídek jsou na webu ilustory.cz

Soutěž probíhá jako součást vědecko-popularizačního festivalu Týden vědy a techniky AV ČR, který se koná od 2. do 8. listopadu. Vítězové budou vyhlášeni až 2. 2. 2021, všechny došlé povídky totiž musí porota pečlivě projít a posoudit.

Motivem pro povídky je jedna konkrétní ilustrace, starodávná rytina. „Zatím neprozradíme, z které knihy ta ilustrace pochází,“ vysvětluje organizátorka soutěže Marina Krahulcová. „Nechceme tím omezovat fantazii našich přispěvatelů. Naopak – když najdou pro obrázek úplně nový a jedinečný příběh, jako by mu tím dali nový život. I proto jsme soutěži dali podtitul: My máme ilustraci – vy máte příběh.“

Podmínek, které musí autoři splnit, není mnoho – napsat povídku do 10.000 znaků a odeslat ji přes online formulář. Webové stránky soutěže nabízí i takzvanou tvůrčí studovnu – články, weby a videa o tvůrčím psaní.

Soutěžní povídky budou rozděleny do dvou kategorií podle věku autorů – do 15 let a od 15 let výše. Vítězové obou kategorií získají kurzy tvůrčího psaní a knižní poukázky do knihkupectví Academia.

Původním plánem Knihovny AV ČR pro Týden vědy a techniky AV ČR byla série tvůrčích workshopů zaměřených na práci s ilustracemi a tvorbu příběhů pod vedením zkušených storytellerů – vypravěčů. Kvůli aktuálním vládním nařízením nebylo možné takovou akci uspořádat, knihovna je navíc nuceně uzavřená. Marina Krahulcová, která je koordinátorkou všech akcí knihovny, k tomu dodává: „Rezignovat se nám nechtělo. Navíc věříme, že vyprávět umí každý z nás. Jen je potřeba to zkusit, začít hledat příběh a jeho slova. Řečeno s mírnou nadsázkou, k tomu vlastně nepotřebujete nic víc než sami sebe.“

„Mnoho z nás se ocitlo v nucené izolaci, na kterou nejsme zvyklí. Je snadné podlehnout nudě a bezmyšlenkovitě zabíjet čas pasivním sledováním obsahu na internetu nebo v televizi. Kdyby se nám podařilo alespoň jednoho člověka podnítit k tvůrčí práci, budeme spokojení,“ uzavírá Krahulcová.

Ke stažení:

Ilustrace - soutěžní motiv pro povídky (v různých formátech):
http://bit.ly/ilustory-motiv

Grafický vizuál soutěže (v různém rozlišení):
http://bit.ly/ilustory-vizual
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist