Jitka Pilbauerová "> Martin Bursík navštíví zítra Norsko - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/martin-bursik-navstivi-zitra-norsko
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Martin Bursík navštíví zítra Norsko

8. září 2008 | MŽP ČR
Autor: Jitka Pilbauerová
Místopředseda vlády a ministr životního prostředí Martin Bursík se setká v úterý 9. září v Oslu se svým norským kolegou Erikem Solheimem, ministrem životního prostředí a mezinárodního rozvoje. Hlavním tématem bude diskuse o finančních mechanismech Norska a problematice změny klimatu se zaměřením na technologii CCS (Carbon Capture and Storage). Martin Bursík bude také informovat Erika Solheima o prioritách MŽP v rámci českého předsednictví v Radě EU.

Finanční mechanismy Norska
Částka určená na projekty pro Českou republiku z Norského finančního mechanismu činí 62,37 milionu eur (na pětileté období 2004 – 2009). „Příspěvek Norska je pro Česko důležitý, protože umožní financovat projekty, které nemohou být podporovány z operačních programů EU,“ zdůraznil Martin Bursík.

Hlavním koordinátorem využití těchto prostředků v České republice je Ministerstvo financí – Centrum pro zahraniční pomoc, které dosud vyhlásilo 3 výzvy k předkládání žádostí o grant pro individuální projekty a programy v osmi základních prioritních oblastech. Komise MŽP doporučila projekty týkající se ochrany životního prostředí a podpory udržitelného rozvoje. Mezi úspěšné patří např. projekt Komplexní monitoring stavu přírodního prostředí v Národním parku České Švýcarsko, který už probíhá.

Prostředky Finančních mechanismů Evropského hospodářského prostoru (EHP) poskytují tři státy Evropského sdružení volného obchodu (ESVO) – Island, Lichtenštejnsko a Norsko. Pomoc je určena pro ekonomicky slabší země EHP.

Ukládání uhlíku (CCS)
Technologii CCS - geologickou sekvestraci CO2 - je možné definovat jako systematické ukládání oxidu uhličitého zachyceného při spalování nebo zpracování fosilních paliv do stabilních geologických formací a zabránění jeho zpětnému uvolnění do atmosféry. Podle Evropské komise by nejdůležitější přínosy této technologie měly nastat při plnění dlouhodobějších cílů redukce emisí skleníkových plynů o 30% do roku 2030, což by mělo být cílem EU-27 v případě, že se příští rok v prosinci na summitu v Kodani klíčoví světoví producenti skleníkových plynů připojí aktivně k nové globální dohodě o ochraně klimatu.

Priority MŽP během českého předsednictví v Radě EU
Hlavní prioritou MŽP v rámci českého předsednictví v Radě EU je změna klimatu. Dalšími prioritami v oblasti životního prostředí jsou revize směrnice o národních emisních stropech a návrh směrnice o průmyslových emisích (o integrované prevenci a omezování znečištění) a dále udržitelná spotřeba a výroba a ochrana biodiverzity.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist