Kateřina Sivoková "> Mezinárodní dobrovolníci pomáhají na zahradách hradu Grabštejn - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/mezinarodni-dobrovolnici-pomahaji-na-zahradach-hradu-grabstejn
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

INEX - Sdružení dobrovolných aktivit: Mezinárodní dobrovolníci pomáhají na zahradách hradu Grabštejn

16. srpna 2021 | INEX - Sdružení dobrovolných aktivit
Autor: Kateřina Sivoková, tel: 606291026
Ve dnech 16. - 30. 8. 2021 hostí renesanční hrad Grabštejn skupinu dobrovolníků z různých koutů Evropy, kteří svou prací přijeli podpořit rozkvět jeho zahrad a přímého okolí. Projekt vznikl ve spolupráci organizace INEX – Sdružení dobrovolných aktivit, obcí Chotyně a vedením hradu.

Dvanáct dobrovolníků z Čech, Francie, Portugalska, Maďarska, Německa, Itálie a Litvy pracují na kultivaci svahů, sklízí levanduli a věnují se dalším zahradnickým pracem. Mimo své pracovní povinnosti se dobrovolníci vydají i do blízkého okolí za pěšími výlety a koupáním v rybníce. Účastní se aktivit i přímo na hradě. ,,Dobrovolníkům zajistíme prohlídku hradu na míru i gril na večerní posezení,” uvedla kastelánka Věra Ozogánová. Dobrovolníci mají také v plánu uskutečnit mezinárodní večeři pro místní obyvatele.

Pro Grabštejn nebude návštěva zahraničních dobrovolníků ničím neobvyklým. INEX-SDA zde organizuje mezinárodní workcampy již více než dekádu. Vzhledem k velikosti přidružených zahrad během tohoto léta už jeden workcamp proběhl. Dobrovolníci zde odplevelili jižní část zahrad, sklidili levanduli na bylinkové zahrádce a pročistili svahy hradu od nevhodného porostu.

Hrad Grabštejn byl postaven ve 13. století. V 16. století jej zakoupil Jiří Mehl ze Střelic - dvorní rada a německý místokancléř Království českého, který původně gotický hrad přestavil do jeho současné renesanční podoby. Po zestátnění Benešovými dekrety hrad sloužil potřebám lidové armády. Ta jej ovšem v 70. letech opustila a hrad začal rychle chátrat. Od zkázy jej zachránili právě až dobrovolníci, kteří pomáhali s rekonstrukcí tři desetiletí. V roce 2008 byl prohlášen národní kulturní památkou.

Nezisková organizace INEX – Sdružení dobrovolných aktivit se mezinárodním dobrovolnictvím a mezikulturním vzděláváním zabývá od svého vzniku v roce 1991. INEX přijímá zahraniční dobrovolníky na workcampy, krátkodobé mezinárodní dobrovolnické projekty, které organizuje ve spolupráci s místními partnery v České republice, a zároveň vysílá české dobrovolníky na obdobné projekty do zahraničí. Z důvodu rizika šíření epidemie COVID-19 se INEX svými aktivity letos zaměřil na lokální úroveň. V současnosti má INEX společně s partnerskými neziskovými organizacemi, spolky a obcemi naplánováno 29 workcampů, které se uskuteční během letní dobrovolnické sezóny po celém území České republiky.

Fotografie k použití:
https://drive.google.com/drive/folders/18ZVAguuLsMV1Skm1NujXQ3K723OsBfTX?usp=sharing
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist