Marcela Zahálková "> Mezinárodní seminář pro ženy - imigrantky a ženy z etnických menšin žijící v Evropě - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/mezinarodni-seminar-pro-zeny-imigrantky-a-zeny-z-etnickych-mensin-zijici-v-evrope
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Evropská kontaktní skupina v České republice : Mezinárodní seminář pro ženy - imigrantky a ženy z etnických menšin žijící v Evropě

Životní a duchovní hodnoty žen jako klíč k tolerantní, multikulturní a mnohonáboženské Evropě - každodenní život žen z etnických menšin.

Nevládní organizace Evropská kontaktní skupina v ČR uspořádala ve dnech 20. – 24. 4. 2005 v Kostelci nad Černými Lesy mezinárodní setkání žen z etnických menšin a imigrantských komunit. Šlo již o čtvrté setkání tohoto typu za posledních 10 let. Doposud se konaly tři obdobné mezinárodní semináře: v Paříži (1995); v Antverpách (1998) a v Glay (2001), čtvrté setkání se poprvé uskutečnilo v regionu střední Evropy. Smyslem bylo umožnit komunikaci mezi ženami, které žijí v EU a ostatních zemích, a zároveň porovnat a prodiskutovat roli a postavení žen z menšin a ostatních imigrantských komunit i v zemích, které mají s menšinami a migrací zatím pouze krátkodobou zkušenost, jako je tomu například v ČR.

Ivana Šindlerová, koordinátorka ženských projektů Evropské kontaktní skupiny v ČR, dodává: „Setkání etnických žen je v rámci České republiky i Evropy unikátním projektem, který vychází z perspektiv a potřeb EU. Výstupem bude „Memorandum Evropské Komisi“ , které bude EU využívat pro další kroky ve své politice boje proti diskriminaci a pro integraci menšin. Memorandum bude jakýmsi vzkazem žen z menšin a žen imigrantek směrem k relevantním orgánům EU obsahujícím osobní analýzu a zkušenosti s rasismem a diskriminací ve světle anti-diskriminační legislativy EU, komentáře a návrhy pro zlepšení současné situace, účinné nástroje pro podporu integrace menšin atd.“
Pro budoucnost Evropy je stěžejní otázkou skladba obyvatel, proto se stále více pozornosti upíná k problematice migrace, menšin, multikulturalismu, integrace, kulturní tradice, diskriminace, xenofobie a sociálního vyloučení. Etnické menšiny, uprchlíci a imigranti (bez ohledu na to, zda v EU či ostatních zemích) čelí nerovnému zacházení, diskriminaci a často jsou jim odepírána základní lidská, sociální a kulturní práva. Přesto, že existují konvence o lidských právech a evropské směrnice o rasové rovnosti, je zřejmé, že Evropu čeká ještě mnoho úsilí k dosažení rovnoprávné a spravedlivé multikulturní společnosti.

Ivana Šindlerová, koordinátorka ženských projektů Evropské kontaktní skupiny v ČR, říká: „Ženy z menšin a jiných etnických komunit jsou jednou ze skupin, která může přispět k budoucímu rozvoji multikulturní evropské společnosti. Ženy hrají klíčovou roli v rodině a při výchově dětí (tedy nových generací). Jejich hodnoty, každodenní životní zkušenost, kulturní a duchovní tradice mohou evropskou společnost značně obohatit. Na základě vlastních zkušeností mohou poskytnout zpětnou vazbu ohledně dopadu státních a evropských strategií pro odstraňování diskriminace. V mnoha případech tak mohou společně nastavit jakési „zrcadlo“ vládám či strukturám Evropské Unie. Naslouchání jejich připomínkám k současnému vývoji a jejich svědectví o diskriminaci a nerovném postavení je důležitým signálem pro většinovou společnost.“

Na semináři se setkalo 65 žen žijících ve 14 evropských zemích, které ovšem nejsou ve většině případů jejich původním domovem. Důvody jejich emigrace byly odlišné většinou však spojené s útěkem před válkou či pronásledováním; šlo o ženy z Konga žijící v Belgii;Bělorusky, které získaly politický azyl v ČR, ženy z bývalé Jugoslávie – nyní azylantky ve Švédsku, ženy reprezentující etnické menšiny v Moldávii, Iránku z Holandska; čečenské a gruzinské ženy, které žádají o udělení azylu v uprchlických táborech v ČR či romské ženy z ČR a Bulharska.

Klíčovými aktivitami semináře byly skupinové diskuse nad tématy lidských práv a jejich dodržování a tématem spirituality v každodenním životě s ohledem na odlišné náboženské příslušnosti. Přednáškou o základních lidských a sociálních právech přispěla paní Anna Šabatová, zástupkyně veřejného ochránce práv v ČR. Součástí programu byl rovněž trénink asertivity, který vedla paní Marie Haisová z Agentury Gaia. Workshopy zaměřené na zvýšení dovedností žen se zabývaly těmito tématy:
- JAK ZALOŽIT A ROZVÍJET SVÉPOMOCNOU ŽENSKOU SKUPINU
- KOMUNIKACE V MULTIKULTURNÍ SPOLEČNOSTI
- INTEGRACE/ISOLACE/ASIMILACE/SEGREGACE – CO TATO SLOVA V PRAXI ZNAMENAJÍ
- SPIRITUALITA V KAŽDODENNÍM ŽIVOTĚ
- ŽENY A VÁLEČNÉ KONFLIKTY
- ŽENSKÉ SÍTĚ, JEJICH SMYSL A AKTIVITY

Kromě již zmíněného memoranda, které bude z výpovědí účastnic semináře sestaveno a distribuováno relevantním institucím, je již nyní patrný další výstup semináře a to sice iniciativa k založení a rozvoji několika svépomocných ženských skupin v ČR i zahraničí. Dalším výstupem je rozšíření mezinárodních sítí a kontaktů mezi organizacemi žen z menšin v Evropě a podnět k organizaci dalšího, již pátého mezinárodního semináře pro ženy imigrantky a ženy z etnických menšin ve Švédsku.

Projekt je podpořen Evropskou komisí, Directorate General for Education and Culture.

Pro více informací nás, prosím, kontaktujte:
Štěpánka Matúšková
PR, kontakt pro novináře
Tel: 775 24 76 09
E-mail: stepanka.matuskova@seznam.cz

Ivana Šindlerová
Koordinátorka projektu
EKS
Žitná 45
Praha 1
110 00
Tel/fax: 222 211 799
E-mail: ivana.ecg@ecn.cz
Více informací najdete na www.eks.ecn.cz
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist