Jaromír Bláha "> Mezník v historii šumavského národního parku - Dnešní memorandum promění ochranu přírody - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/meznik-v-historii-sumavskeho-narodniho-parku-dnesni-memorandum-promeni-ochranu-prirody
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Mezník v historii šumavského národního parku - Dnešní memorandum promění ochranu přírody

12. prosince 2005 | Hnutí DUHA
Autor: Jaromír Bláha, tel: 731 463 929
Dnešní česko-bavorská dohoda o péči o Šumavu je klíčovým mezníkem v historii národního parku – nejdůležitější událostí po necelé tři roky starých doporučeních Mezinárodního svazu ochrany přírody IUCN –, řeklo Hnutí DUHA.

Dodatek k memorandu o spolupráci, který podepíší zástupci české a bavorské vlády, prakticky spojí oba parky v jeden. Mezi hlavní dohodnutá pravidla patří:

* Péče o přírodu na obou stranách hranice bude respektovat mezinárodní standard pro národní parky (tj. kritéria národních parků – takzvané kategorie II chráněných území – podle IUCN).

* Účelem národních parků tedy bude ochrana nerušeného vývoje přírody.

* Území, které se ponechává přírodě, se do roku 2010 rozšíří – na české straně to bude na 30 % národního parku.

* Ochrana přírody bude vedena tak, aby posílila prosperitu místních obcí i celého regionu.

Prakticky to znamená, že obě území se budou rozvíjet společně, jako jeden národní park a podle stejných pravidel.

Klíčový dodatek k memorandu o spolupráci národních parků na obou stranách Šumavy podepíší zástupci české a bavorské vlády dnes ve 14 hodin na hraničním přechodu v Železné Rudě. Za českou stranu ji signuje náměstek ministra životního prostředí František Pojer.

Dohoda vznikla, aby splnila usnesení oficiální Česko-německé komise pro životní prostředí z března 2003. Delegace vlád České republiky a Německa se zde dohodly na "odstranění rozdílů mezi oběma parky" a "zohlednit při realizaci managementu také zásady IUCN pro kategorizaci chráněných území".

Konkrétní kroky v péči o šumavský národní park doporučila IUCN, rovněž v roce 2003. Mimo jiné požadovala:
* scelit a rozšířit nejpečlivěji ochraňované, takzvané první zóny národního parku, které jsou dnes roztříštěny do 135 neživotaschopných kousků;
* dodržovat princip, podle kterého se jádrové části parku ponechají přirozenému vývoji přírody bez lidských zásahů, a rozšířit je do roku 2008 na 30-40 %;
* vyloučit holosečné kácení a těžkou mechanizaci z centrálních částí parku.

Jaromír Bláha z Hnutí DUHA řekl:
"Takový postup je u přeshraničních parků častý a také nezbytný. Šumava je jedno pohoří a příroda nerespektuje uměle nakreslenou hraniční čáru. Účinná ochrana šumavských pralesů, rysů, tetřevů a dalších přírodních vzácností proto vyžaduje stejnou péči v celém území. Není možné, aby jeden dělal hot a druhý čehý, a mezi oběma parky tak vinou rozdílných pravidel vznikaly rozsáhlé vykácené holiny. Podpis memoranda je klíčový mezník v historii nejen národního parku, ale celé Šumavy. Oba parky se prakticky postupně změní v jeden přeshraniční národní park. Klíčový je rovněž závazek respektovat mezinárodní standardy pro národní parky. Nebude se tedy snad již opakovat ostudné kácení stromů v jádrových zónách parku.“

Kontakt: Jaromír Bláha, vedoucí programu Lesy Hnutí DUHA, telefon 731 463 929, email jaromir.blaha@hnutiduha.cz


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist