https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ministerstvo-kultury-uvolnilo-50-5-milionu-na-vystavbu-muzejni-expozice-nasi-nemci-v-usti-nad-labem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Collegium Bohemicum: Ministerstvo kultury uvolnilo 50,5 milionu na výstavbu muzejní expozice „Naši Němci“ v Ústí nad Labem

17. května 2016 | Collegium Bohemicum
Autor: Blanka Mouralová , tel: 774 744 765
Ministerstvo kultury oznámilo, že registrovalo investiční akci obecně prospěšné společnosti Collegium Bohemicum na výstavbu muzejní expozice „Naši Němci“ v Ústí nad Labem. Expozice existuje zatím ve formě 3D modelů, které jsou od začátku roku 2013 průběžně prezentovány odborné i široké, české i zahraniční veřejnosti. Až díky schválené investici ve výši 50,5 mil Kč ale Collegium Bohemicum může stálou expozici o rozloze více než 1,500 m2 postavit. V Ústí nad Labem tak vznikne rozsáhlé muzeum evropského významu a důležitý příspěvek ke zpracování evropské historie.

Jedná se o jednorázové a mimořádné navýšení rozpočtu MK. Tato částka nejde na úkor podpory jiných organizací nebo projektů financovaných MK.

„Jde o dlouho očekávané zhodnocení práce mezinárodního odborného týmu, který na přípravě expozice pracoval od roku 2008, a současně je naplněním zahraničně-politického závazku, za který se postavil i premiér Bohuslav Sobotka,“ říká ředitelka Collegia Bohemica Blanka Mouralová.

„Záměrem expozice je ukázat, že téma dějin německojazyčných obyvatel českých zemí nemusí vyvolávat kontroverze, naopak se stalo součástí pozitivní agendy a tématem spojujícím ČR a Německo, “ říká Ivo Losman z MZV, člen správní rady Collegia Bohemica. Jedním z dokladů je zájem prezidenta SRN Joachiama Gaucka, který se nechal ředitelkou Mouralovou o přípravě výstavy informovat během své poslední návštěvy v Praze.

„Projekt si vydobyl respekt mezi mezinárodními muzejními institucemi pro moderní a evropský přístup k otázce menšin,“ říká kurátor expozice Jan Šícha. Ukazuje Němce jako někoho, kdo významně spoluvytvářel kulturu českých zemí.

Collegium Bohemicum nyní vyhlásí půlroční výběrové řízení na zhotovitele, který expozici postaví podle již připraveného projektu ProjektilArchitekti s.r.o. Plánované otevření muzea v roce 2018 se může stát součástí oslav 100 let od vzniku Československa.
Blanka Mouralová , tel: 774 744 765 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist