Hynek Jordán "> Ministr Jurečka jednal o možnostech společných projektů závlahových systémů a dodávkách hnojiv do Etiopie - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ministr-jurecka-jednal-o-moznostech-spolecnych-projektu-zavlahovych-systemu-a-dodavkach-hnojiv-do-etiopie
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MZe ČR: Ministr Jurečka jednal o možnostech společných projektů závlahových systémů a dodávkách hnojiv do Etiopie

9. října 2015 | MZe ČR
Autor: Hynek Jordán
Ministr zemědělství Marian Jurečka v Praze jednal s ředitelem Zemědělské transformační agentury Etiopie Khalidem Bombou o způsobech, jak by se Česká republika mohla zapojit do rozvoje etiopského agrárního sektoru.

„Dnes jsem se setkal s ředitelem Zemědělské transformační agentury Etiopie, který do ČR přijel na mé pozvání, když jsem s ním před více než půl rokem jednal v Etiopii. Dohodli jsme se na další konkrétní spolupráci jak budeme postupovat, abychom opravdu pomohli zajistit základní potřeby obyvatel v Etiopii, ale i těch, kteří přicházejí z okolních zemí. Jestli chceme skutečně pomoci zmírnit migraci a do budoucna stabilizovat region, odkud z Afriky přichází nejvíce migrantů, tak Etiopie je jednou z klíčových zemí. Jsme připraveni v mnoha oblastech jí konkrétně pomoci. Jde například o to, umožnit většímu počtu studentů pobyt na našich odborných školách, vědeckým a resortním zaměstnancům stáže, odbornou spolupráci při řešení rozvojových záměrů etiopského zemědělství a větší angažovanost naší komerční sféry na investicích v Etiopii. Proto jsem se rozhodl začít daleko intenzivněji a cíleně spolupracovat se zeměmi, které mají problémy, a kde řešení není nutné se zbraní v ruce, ale přiložením ruky k dílu," řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Úlohou Zemědělské transformační agentury Etiopie je mimo jiné podporovat zemědělský růst země a zjistit její potravinovou bezpečnost.

Etiopie je pro Českou republiku jednou z prioritních zemí, perspektivním odvětvím je zejména potravinářský průmysl. Ministerstvo zemědělství tam v minulých letech podpořilo sedmi miliony korun úspěšný zemědělsko-lesnický projekt, na které teď navazují projekty České rozvojové agentury. Jejich cílem je zlepšit hospodaření s přírodními zdroji a podpořit udržitelnou obživu drobných zemědělců. Česká republika spolupracuje v Etiopii i na vodohospodářských stavbách a dalších zemědělských projektech.

Ministr zemědělství Marian Jurečka navštívil Etiopii v únoru 2015, kdy jednal o způsobech, jakými by se Česká republika mohla podílet na rozvoji etiopského zemědělství a navazujícího průmyslu například dodávkami zemědělských a vodohospodářských technologií.

V agrárním obchodě mezi oběma zeměmi převažuje dovoz nad vývozem, který je z ČR do Etiopie poměrně nevýznamný. Hodnota produktů dovezených z Etiopie do ČR se pohybuje kolem 100 milionů korun ročně, tvoří je převážně káva, luštěniny a květiny.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist