https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/moravskoslezske-inovacni-centrum-chce-v-kraji-prosadit-bezodpadovou-ekonomiku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Moravskoslezské inovační centrum: Moravskoslezské inovační centrum chce v kraji prosadit bezodpadovou ekonomiku

28. ledna 2020 | Moravskoslezské inovační centrum
Autor: Eva Kijonková, tel: +420 721 857 097
Ukázat lidem, jak se dá pohodlně žít a přitom neprodukovat tuny odpadu, chce nový projekt Moravskoslezského inovačního centra (MSIC). Centrum se stalo součástí evropského projektu zapojení občanů do tzv. cirkulární ekonomiky CECI (Citizen involment in circular economy implementation). „Chceme začít vytvářet databázi dobrých příkladů třeba v nakládání s odpady (např. využití nejrůznějších odpadů pro tvorbu nových produktů), se kterými budeme seznamovat veřejnost doma i v Evropě, aby se lidé postupně začali přiklánět k bezodpadovému životnímu stylu. Vzorem je belgický Mechelen, kde se spotřebuje skoro vše, co by jinde bylo zátěží pro životní prostředí,“ vysvětluje Aneta Machová z MSIC.
Praktické ukázky nového využití odpadu a nejrůznějších recyklovatelných materiálů a zdrojů jsou podle Machové prvním krokem k chytrému fungování měst a regionů. „Následně nás čeká veřejná osvěta, která bude náročná, ale doufáme, že ve spojení s kolegy ze zahraničí i našimi odborníky a institucemi, jako je Institut cirkulární ekonomiky (INCIEN) dokážeme v lidech vyvolat snahu pomoci přírodě i sobě,“ míní Machová.
Základní princip oběhového hospodářství je velmi jednoduchý: vytvořit systémy, které umožňují udržet hodnotu produktu co nejdéle v cyklu. Druhým základním pravidlem cirkulární ekonomiky je prevence vzniku odpadů ve všech stupních vývoje produktů i výrobního procesu. Při navrhování podoby cirkulárního produktu tak výrobci například odstraňují všechny prvky, které nemají jinou než estetickou funkci a vznikl by kvůli nim zbytečný odpad.

To, co na první pohled vypadá jednoduše, je ve skutečnosti zásadní změnou podnikatelského modelu. Firmy, které jsou ukázkou cirkulární ekonomiky, už Moravskoslezský kraj má.

NAFIGATE Cosmetics ostravského podnikatele Ondřeje Mynáře spolupracuje s českými vědci na vývoji kosmetiky z druhotných přírodních zdrojů: „Náš nejprodávanější cirkulární produkt, sprchové peelingové mléko, obsahuje speciálně vyvinutý přírodní polymer z jedlých olejů, který čistí pleť a ve vodě se beze zbytku rozloží.“

Společnost ESAP Consult se věnuje zcela jinému typu cirkulárního podnikání. Ve spolupráci s Vysokou školou báňskou - Technickou univerzitou Ostrava vyvíjí zařízení pro bezezbytkové energetické využití čistírenských kalů a běžně nerecyklovatelných plastů. Výsledkem práce těchto inovátorů by mělo být vybudování zařízení s napojením například na vhodnou teplárnu.

CYLINDERS HOLDING je skupinou, která pro změnu sází na vodík. „Vodíkové technologie máme připraveny. Jsme už dnes dodavateli čtyř z pěti velkých technologických světových hráčů - jak z oblasti energetiky, tak mobility a skladování. Máme vyřešeno skladování pro tlaky 350, 500 a 1000 barů a naší vlajkovou lodí je hydrogen transport, čili přeprava v mobilních zásobnících. Jsme rádi, že náš domovský Moravskoslezský kraj se chová osvíceně,“ řekl předseda dozorčí rady Cylinders Holding Jan Světlík.
„Zajímavým faktem také je, že hlavní marketingová manažerka projektu CECI Kateřina Medková, která je oficiálně součástí finské strany, je z Ostravy. Ona i další odborníci s námi budou spolupracovat napříč ČR a Evropou, aby se nám během tří let podařilo nastartovat chytré cirkulární chování firem i občanů. Lidé se o projektu budou dozvídat především z webových stránek inovačního centra a sociálních sítí,“ doplnila za MSIC Machová.
Do projektu CECI je kromě ČR zapojeno dalších pět zemí - Finsko, Francie, Belgie, Španělsko a Bulharsko.
Eva Kijonková, tel: 420 721 857 097
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist