https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/muzeum-otevira-vystavu-very-ricarove
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi: Muzeum otevírá výstavu Věry Říčařové

9. března 2017 | Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi
Autor: Břetislav Oliva, tel: 778 712 531
U příležitosti Světového dne loutkového divadla připravilo Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi v úterý 21. března od 17 hodin vernisáž výstavy Věra Říčařová: Hrát si. Ta návštěvníkům vůbec poprvé představí volnou výtvarnou tvorbu této legendární loutkářky. Vernisáž doprovodí křest nové publikace z cyklu (O)hlasy žen v české kultuře věnované Věře Říčařové.

Věra Říčařová se narodila 25. dubna roku 1936 v Praze. Studovala na Uměleckoprůmyslové škole keramické v Bechyni, pak loutkoherectví na AMU v Praze. V letech 1959 – 1981 působila v královéhradeckém loutkovém divadle Drak. Zde také potkala svého tvůrčího i životního partnera Františka Vítka. Manželé Vítkovi jsou dnes bez nadsázky legendami českého loutkového divadla. Po odchodu z divadla Drak vytvořili inscenaci Piškanderdulá s podtitulem Josefe!, kterou hráli a hrají již více než čtyřicet let u nás i po celém světě.
Věru Říčařovou zná veřejnost především jako loutkoherečku, i když je také autorkou mnoha divadelních kostýmů i několika výprav loutkových představení. Výstava Věra Říčařová: Hrát si poprvé představuje veřejnosti její volnou výtvarnou tvorbu. Snové obrazy plné fantaskních tvarů často vznikají z barevných skvrn nebo zdánlivě nesouvislých linek spojovaných autorkou dohromady silou její představivosti podobným způsobem, jak to umí jen čistá dětská duše, která hravosti a fantazii ještě neklade žádné hranice.
Vernisáž doprovodí křest knihy (O)hlasy žen v české kultuře, Věra Říčařová. Publikace s předmluvou ministra kultury Daniela Hermana je prvním svazkem nové ediční řady věnované ženám, které zanechaly významnou stopu v české kultuře. Vydává Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi s podporou Ministerstva kultury České republiky.
Břetislav Oliva, tel: 778 712 531 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist