https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/nebezpecne-lahvicky-s-bpa-i-pres-zakaz-stale-na-trhu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Greenpeace: Nebezpečné lahvičky s BPA i přes zákaz stále na trhu

1. června 2011 | Greenpeace
Od dnešní půlnoci se v celé Evropské unii nesmějí prodávat kojenecké láhve s obsahem nebezpečného bisfenolu A (BPA). V Česku je však i přes zákaz bez problému seženete – jak v nabídce velkých obchodních řetězců, tak v internetových prodejnách. Odhalila to namátková kontrola, při které dnes Greenpeace v prodeji objevilo desítky polykarbonátových kojeneckých lahví (1) a celou záležitost již proto podstoupilo České obchodní inspekci.

„Když v prosinci 2010 prohlásil komisař pro zdraví a spotřebitelské záležitosti John Dali, že v polovině roku 2011 nebudou žádné kojenecké lahve v EU obsahovat bisfenol A 1), asi pozapomněl, že členem unie je i ČR,“ říká Lucie Jakešová, tisková mluvčí Greenpeace.

„Nejenže české ministerstvo zdravotnictví se zákazem nesouhlasilo, nepřijalo včas vyhlášku transponující zákaz do českého právního řádu a odmítlo rozšířit zákaz na další produkty pro děti, ze kterých se může BPA uvolňovat. Řada prodejců, které jsme před několika měsíci na zákaz upozornili a vyzvali, ať polykarbonátové lahve s BPA okamžitě stáhnou, je má stále v nabídce,“ (2) doplnil Jan Freidinger, vedoucí toxické kampaně Greenpeace.

O zákazu BPA rozhodla Evropská komise na sklonku loňského roku, po vytrvalé kampani environmentálních organizací, které upozorňovaly na narůstající počet vědeckých důkazů o nebezpečnosti BPA. V lednu přijatá směrnice (3) zakazuje od března 2011 výrobu, a od června 2011 dovoz a uvádění (4) kojeneckých lahví s obsahem BPA v celé Evropské unii.
Greenpeace proto okamžitě po získání informací, že v ČR se pravděpodobně stále nabízí polykarbonátové kojenecké láhve s nebezpečným BPA (5), předalo České obchodní inspekci veškeré podklady včetně seznamu obchodních řetězců i internetových obchodů, které stále nabízejí polykarbonátové kojenecké láhve.

Bisfenol A je klasifikován jako reprotoxická látka a endokrinní disruptor (látka narušující funkci hormonů) a je spojován s celou řadou zdravotních dopadů – s nárůstem neplodnosti, zvýšeným rizikem onemocnění rakovinou, včetně rakoviny prsu a prostaty, cukrovkou, astmatem a řady dalších chronických či nevratných zdravotních problémů, často již při velmi nízké hladině expozice.

---

Kontakty:

Jan Freidinger, vedoucí toxické kampaně Greenpeace ČR,
Tel.: 608 72 90 71, e-mail: jan.freidinger@greenpeace.org
Lucie Jakešová, tisková mluvčí Greenpeace
Tel.: 603 443 140,e-mail: lucie.jakesova@greenpeace.org

Poznámky:
(1) Polykarbonátové láhve doposud vždy obsahovaly BPA, existuje teoretická možnost, že BPA může být v láhvi nahrazeno, například bisfenolem S, nicméně neexistují dostupné informace o existenci takovýchto láhví.

(2) Více zde: http://www.greenpeace.org/czech/cz/press/BPA_vyzva_prodejcum

(3)Směrnice EU SMĚRNICE KOMISE 2011/8/EU ze dne 28. ledna 2011, kterou se mění směrnice 2002/72/ES, pokud jde o omezení používání bisfenolu A v plastových kojeneckých láhvích.
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2011:026:0011:0014:CS:PDF
Směrnice transponuje do českého právního vyhláška ministerstva zdravotnictví Vyhláška č. 38/2001 Sb. z 1.5.2011. http://portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/701/.cmd/ad/.c/313/.ce/10821/.p/8411/_s.155/701?PC_8411_number1=111/2011&PC_8411_l=111/2011&PC_8411_ps=10#10821
(4)Definice uvádění na trh podle vyjádření Ministerstva zdravotnictví: "Uvádění na trh" znamená i nabízení výrobku v maloobchodu. Obsah tohoto pojmu se dovozuje z článku 2 bodu 8 nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 178/2002, kterým se stanoví obecné zásady a požadavky potravinového práva, zřizuje se Evropský úřad pro bezpečnost potravin a stanoví postupy týkající se bezpečnosti potravin, kde je definováno uvádění na trh takto: „uváděním na trh se rozumí držení potravin nebo krmiv za účelem prodeje, včetně nabízení k prodeji nebo jakékoli jiné formy převodu, zdarma nebo za úplatu, jakož i prodej, distribuce a další formy převodu jako takové."

---

Greenpeace:
Greenpeace je nezávislá mezinárodní ekologická organizace působící ve více než 40 zemích světa již 40 let. Naším cílem je chránit životní prostředí a nenásilnými prostředky upozorňovat na jeho poškozování. Přinášíme svědectví o globálních ekologických problémech, požadujeme nápravu po zodpovědných institucích a nabízíme řešení, která jsou klíčová pro naše zdraví a bezpečnou budoucnost nejen nás, ale i dalších generací.

Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist