Zdeněk Vermouzek "> Nekupujte krkavce v pytli! - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/nekupujte-krkavce-v-pytli
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká společnost ornitologická: Nekupujte krkavce v pytli!

15. května 2009 | Česká společnost ornitologická
Autor: Zdeněk Vermouzek, tel: 605 578 746
Na jaře každého roku je v inzertních časopisech i na webových serverech zveřejněno množství inzerátů nabízejících k prodeji mláďata kavek, strak, sojek, ale i vran a krkavců. Tato mláďata pocházejí vesměs z ilegálně vybraných hnízd a je třeba se před jejich koupí mít na pozoru.

Odchovat krkavcovité ptáky v zajetí je ovšem poměrně složité a velká většina inzerentů proto nabízí mláďata protiprávně vybraná z hnízd ve volné přírodě. Tím se jak oni, tak kupující dopouští porušení zákona o ochraně přírody a krajiny. Česká inspekce životního prostředí při svých kontrolách každoročně odebere několik protiprávně držených krkavcovitých a uloží pokutu za jejich chov bez povolení a neprokázání původu. Závažná nebo opakovaná porušení zákona jsou řešena ve spolupráci s Policií České republiky, jak se přesvědčilo již několik „chovatelů“, u kterých proběhla domovní prohlídka. Nicméně cena vybraných mláďat v posledních letech roste a s ní i množství inzerátů. Proto doporučujeme o koupi mláděte uzavřít kupní smlouvu a kupovat pouze taková mláďata krkavcovitých, ke kterým prodávající na místě předá osvědčení o vzetí do evidence. Teoreticky je rovněž možné koupit mláďata bez osvědčení, pro jejichž rodiče bylo prodávajícímu vydáno povolení k chovu, ale v takovém případě je potřeba si takové povolení předem vyřídit i pro sebe.

Inspektor ČIŽP Jan Auer varuje všechny potenciální zájemce: „Protiprávně získaná mláďata nekupujte, je to neetické a poškozuje to populace těchto druhů ve volné přírodě – např. kavka obecná je zařazena mezi silně ohrožené druhy. Navíc nikdy nevíte, kdo na Vás upozorní úřady.“

Kontakt:
Zdeněk Vermouzek (ČSO) – 605 578 746
Jan Auer (ČIŽP) - 731 405 101
Zdeněk Vermouzek, tel: 605 578 746
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist