Veronika Simonová "> Nostrifikace: Konference o uznávání vzdělání migrantů v České republice - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/nostrifikace-konference-o-uznavani-vzdelani-migrantu-v-ceske-republice-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Multikulturní centrum Praha, o. s.: Nostrifikace: Konference o uznávání vzdělání migrantů v České republice

3. června 2014 | Multikulturní centrum Praha, o. s.
Autor: Veronika Simonová, tel: 296325345
Multikulturní centrum Praha uspořádalo v úterý 17. března 2014 konferenci s názvem Nostrifikace: uznávání zahraničního vzdělání v ČR u příležitosti spuštění nového internetového informačního portálu, který má cizincům asistovat při uznávání zahraničního vzdělání. Plný sál zástupců uznávacích orgánů, zaměstnavatelů, pracovníků neziskových organizací a škol i migrantů samotných po prezentaci analýzy a diskusním panelu živě diskutoval nad specifickými problémy uznávání vzdělání migrantů v ČR.

Na konferenci byl prezentován nový informační nástroj o nostrifikaci dostupný na adrese www.nostrifikace.mkc.cz. Portál je praktickou pomůckou jak migrantům, kteří potřebují uznat zahraniční vzdělání a kvalifikaci, tak pro organizace poskytují poradenství. Portál přehledně shromažďuje informace o postupu uznávání zahraničního vzdělání a kvalifikace v různých situacích: pro účely studia, zaměstnání a podnikání. Portál je mmj. inspirován příkladem dobré praxe z Německa, kde je podobný informační portál spolufinancován spolkovou vládou a stal se součástí německé migrační politiky, která se z mezinárodního hlediska úspěšně snaží o zjednodušení přístupu kvalifikovaných zahraničních pracovníků do Německa.

Podklady k vytvoření portálu prezentovala Anna Pokorná z MKC Praha. Jednalo se o analýzu výzkumu k procesu uznávání zahraničního vzdělání, která bude dostupná na informačním portále MKC www.migraceonline.cz. Po ní následoval diskusní panel s živou debatou, jejíž shrnutí je uvedeno níže.

Otázka nostrifikace je pro mnohé migranty klíčová, protože uznání vzdělání získaného v zemi původu otevírá lidem přicházejícím do České republiky ze zemí mimo Evropskou unii klíčový přístup k čes-kému vzdělávacímu systému a na trh práce. Analýza MKC a panelová diskuze zainteresovaných stran v procesu nostrifikace odpovídala na otázky jako: Jaká je současná praxe uznávání zahraničního vzdělávání? O čem nostrifikovaný doklad o vzdělání skutečně vypovídá a na jaké problémy naráží nejen migranti, ale i uznávací orgány, zaměstnavatelé a školy? Jak tato praxe souvisí s politikou zahra¬niční zaměstnanosti a ekonomickým rozvojem České republiky?

Jedním z nosných témat diskuze byla ekonomická stránka věci. Rektor soukromé vysoké školy University of New York in Prague Andreas Antonopoulos užil metafory existující „mezinárodní války o studenty“, aby upozornil na to, že složitost a zdlouhavost uznávání vzdělání příchozím zahraničním studentům připravuje Českou republiku o talenty a následně o ekonomické zisky, které zahraniční studenti pro zemi znamenají. Uvedl, že jeden zahraniční student vytvoří svou přítomností v zemi v průměru 2,5 pracovních míst a za svůj život přinese zemi 4 milióny korun (jak za dobu svého studia, tak při návratech do ČR jako turista či obchodník). Stejně tak zaměstnavatelé reprezentovaní Michaelou Vodňanskou z International Business Support poukazovali na ekonomické a investiční ztráty, které nostrifikace znamenají pro zaměstnavatele, neboť zdržují a znemožňují přístup cizinců na český trh práce. Kateřina Štěpánková za MPSV ČR v reakci na výtky zaměstnavatelů upozornila na vývoj procesu uznávání vzdělání pro potřeby pracovního trhu, kdy byla v listopadu roku 2013 vydána nová směrnice, která již nevyžaduje nostrifikovaný doklad pro vydání pracovního povolení v neregulovaných profesích. Méně konkrétně zmínila i liberalizační trendy, které by měly vést k flexibilnější praxi uznávání vzdělání u regulovaných povolání. V otázce uznávání vzdělání pro potřeby pracovního trhu tak bylo dosaženo alespoň částečného konsenzu.

V otázce uznávání základního a středoškolského vzdělání pro potřeby dalšího studia, bylo spektrum názorů mnohem širší. Zahraniční studenti a jejich zástupci poukazovali na administrativní nejednotnost a malou transparentnost celého uznávacího procesu, kvůli kterým mají problém stihnout zápis na vysoké školy a díky zdlouhavosti mnohdy ztrácí celý rok. Aby tomuto předešli, volí v některých případech registraci k nostrifikační zkoušce ve více než jednom kraji, aby se pokusili složit zkoušku rychleji a stihli začátek akademického roku. Úředníci krajských úřadů z řad publika se proti připomínkám migrantů ostře ohrazovali potřebou standardizace a ochrany kvality českého vzdělávacího systému. Nostrifikace je pro ně zárukou, že na veřejné české školy nepřichází studovat nedostatečně jazykově a vědomostně vybavení studenti. Na druhou stranu právnička Eva Šarapatková z Rektorátu UK Praha trefně upozornila na to, že na státních vysokých školách je kvalita studentů ošetřena vnitřním mechanizmem, kterým jsou přijímací zkoušky. Zmíněná praxe dvojí registrace k nostrifikační zkoušce vyvolala negativní pozornost u zástupců MZV ČR, jmenovitě Odboru konzulární a koncepční metodiky – pracovní skupiny víz, kteří chtěli po konferenci více informací o účastnících z řad migrantů.

S ohledem na zaznamenané reakce během i po konferenci lze očekávat, že přestože nostrifikace nebude již dále figurovat při uznávání zahraničního vzdělání po potřeby neregulovaných profesí, je v centru stále rostoucího zájmu. Je to v důsledku změny struktury imigrantů, kdy vzhledem k restriktivnější imigrační politice ČR klesá počet těch, kteří přichází za účelem práce a stoupá (tak) počet těch, kteří přichází za účelem sloučení rodiny a studia. Nostrifikace je tak na jednu stranu legitimizována jako mechanismu standardizace vzdělávací úrovně na školách a v profesích, na které studenty školy připravují a na druhou stranu je společensky vnímána jako restriktivní politický nástroj kontroly migrace do České republiky.

Z konference vznikl díky reportérce Daniele Vrbové textový souhrn a audio záznam, který lze nalézt na stránkách Českého rozhlasu Plus www.rozhlas.cz/plus/cizinci/_zprava/1331128.

Konference je součástí projektu Využití kvalifikace migrantů finanocvaného z Evropského sociálního fondu prostřednictvím OPLZZ a státního rozpočtu ČR.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist