Tiskové zprávy
Greenpeace: Nová vyhláška děti od nebezpečných hraček z PVC neuchrání
„Hračky z měkčeného PVC obsahují rizikové látky zvané ftaláty, které se z hraček uvolňují, zejména pokud je děti žvýkají nebo cucají. Tyto látky jsou spojovány s poškozením ledvin, jater a celou řadou dalších negativních účinků na zdraví," prohlásil MUDr. Miroslav Šuta, vedoucí toxické kampaně Greenpeace.
Proto Evropská unie přijala naléhavý zákaz hraček z měkčeného PVC obsahujících ftaláty pro nejmenší děti už v prosinci 1999. Jednotlivé členské státy unie měly pouze 10 dní na to, aby uvedly tento zákaz v platnost. České ministerstvo zdravotnictví však podobný zákaz nepochopitelně odkládalo až do roku 2001.
„Vyhláška je podle našeho názoru nedostatečná a nezabrání ohrožení zdraví nejmenších dětí," varoval Šuta a dodal, že vyhláška mj. dovoluje, aby se i nadále prodávaly hračky, které jsou např. v sousedním Slovensku či Rakousku zakázány právě pro svou nebezpečnost. Vyhláška MZd totiž zakazuje pouze »výrobky z měkčeného plastu, které jsou určené k péči o děti a k tomu, aby je děti vkládaly do úst pro usnadnění spánku, odpočinku a krmení dětí nebo sání dětmi«.
„To je čirý alibismus," upozornil Šuta. Ostatní výrobky pro děti z měkčeného PVC mohou být podle vyhlášky i nadále prodávány bez jakéhokoliv omezení. Pouze na jejich obalu by měl být uveden nápis: »Varování - nevkládat do úst na delší dobu, mohou se uvolňovat ftaláty nebezpečné pro zdraví dítěte«. Pokud bude výrobek označen jako nevhodný pro děti do 3 let - například s odůvodněním, že se skládá z malých částí - nebude muset obsahovat varování vůbec žádné.
„Jak má ale dítě poznat, že ta či ona hračka je určena pro vkládání do úst nebo ne? Každý pediatr vám potvrdí, že malé dětí si vkládají do úst všechno, co se jim dostane do ruky. Povinností hygienické služby přece je zamezovat ohrožení zdraví, a ne pouze varovat rodiče, že hračky regulérně zakoupené v běžném obchodě jsou nebezpečné!" zdůraznil Šuta a dodal, že podle názoru Greenpeace musí být všechny rizikové hračky z PVC měkčené nebezpečnými ftaláty co nejrychleji zakázány.
K podobnému závěru ostatně došel i Výbor pro životní prostředí Evropského parlamentu. Ten v květnu loňského roku odsouhlasil doporučení, které navrhuje úplný zákaz všech hraček a předmětů pro děti do 3 let obsahujících jakékoli ftaláty. Varovnými nápisy by měly být označeny všechny hračky a předměty určené pro děti ve věku 3-6 let, a to jak na obalu, tak i na vlastním výrobku.
Pochybnosti o účinnosti nové vyhlášky vyjadřuje mj. i řada odborníků, včetně samotných pracovníků hygienické služby. Například MUDr. Jarmila Číhalová, okresní hygienička z Kroměříže, ve svém dopise doslova uvádí: „Již začátkem roku 1995 jsem od MZd obdržela dopis, jímž jsem byla informována, že obsah ftalátů v hračkách bude v nové vyhlášce přesně stanoven. Přestože vyhláška byla připravována řadu let ... neřeší problematiku dostatečně a jednoznačně." (1).
MZd bylo informováno o nebezpečných hračkách obsahujících vysoká množství nebezpečných ftalátů přinejmenším od roku 1994. Samotná organizace Greenpeace vedla o tomto naléhavém problému opakovaná jednání s hlavním hygienikem ČR již od roku 1997. Ministerstvo však problém neustále bagatelizovalo nebo dokonce zcela ignorovalo.
Organizace Greenpeace proto v minulých letech zahájila rozsáhlou informační kampaň, během níž apelovala na rodiče, aby svým nejmenším hračky z PVC vůbec nekupovali. Díky této kampani stáhly vloni před Vánocemi nebezpečné PVC hračky ze svých pultů například obchodní domy KOTVA a TESCO. Obchodní domy Krone, Carrefour a dokonce i známý McDonald´s se dobrovolně zavázaly, že hračky z PVC prodávat nebudou.
„Doporučujeme rodičům, aby svým nejmenším hračky z PVC raději vůbec nekupovali," apeloval MUDr. Šuta a dodal, že tomuto zbytečnému zdravotnímu riziku se lze celkem jednoduše vyhnout. Hračky musí být totiž na obalu jasně označeny, z čeho jsou vyrobeny. Označení polyvinylchlorid (někdy se používá též americký termín vinyl), či znak "V" nebo číslice "3" v trojúhelníčku jasně značí, že hračka je vyrobena z PVC. Některé hračky však bohužel nejsou označeny vůbec. „V takovém případě by se rodiče měly těmto podezřelým hračkám raději vyhnout," uzavřel Šuta.
Václav
Vašků,
tiskový mluvčí Greenpeace ČR
Další informace:
MUDr.
Miroslav Šuta,
koordinátor programu "Toxické látky a zdraví" Greenpeace ČR,
tel.: 02/ 2431 9667, fax: 02/ 311 22 89, mobil: 0603/443 140,
e-mail: miroslav.suta@cz.greenpeace.org
Poznámka
pro redakce:
(1) Dopis MUDr. Číhalové, okresní hygieničky v Kroměříži ze dne 22.
2. 2001.