https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/nove-nebezpecne-pravomoci-pro-policii-opet-ve-hre-nevladni-digitalni-svobody-varuji-poslance
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Econnect/Iuridicum Remedium, z. s.: Nové nebezpečné pravomoci pro policii opět ve hře, nevládní Digitální svobody varují poslance

18. února 2021 | Econnect/Iuridicum Remedium, z. s.
Autor: Hynek Trojánek, tel: 607249856
Oživilo se projednávání problematické novely zákona o Policii a hlídači práv občanů oslovují poslance.

Loni na jaře rozeslala nevládní organizace Iuridicum Remedium (IuRe: program Digitální svobody) otevřený dopis pro poslance, kde varuje před dvěma pastmi pro práva občanů v novele zákona o Policii (sněmovní tisk č. 642).

Policie má totiž dle návrhu dostat oprávnění vést si "preventivní složky" na kohokoli si vzpomene a to včetně shromažďování citlivých údajů - na lidi, kteří nejsou ani v pozici podezřelého.

Druhým problémem novely je možnost použít informace od zpravodajských služeb jako důkazů v trestním řízení. Možnost zkoumat, jak byly takovéto důkazy pořízeny, je iluzorní. Jak v Digitálních svobodách upozorňují, při chabé kontrole zpravodajských služeb a dnešních technických možnostech vytvářet deepfake obsah hrozí posun trestního řízení k Procesu z Kafkova díla.

Jarní veřejný apel na odstranění těchto dvou problémů z novely podpořili desítky právníků z akademického prostředí a advokacie, jako např. docent Marek Antoš z pražské právnické fakulty, advokáti Václav Vlk, Lucie Hrdá a mnozí další.

Po projednávání dvou novel zákona o policii v minulém týdnu (tisk 642 a 983) v prvním čtení se zdá, že materie nových oprávnění policie se bude projednávat v tisku 983. "Málo přehledná procesní situace nás vede k velké ostražitosti," říká Helena Svatošová, právnička Digitálních svobod. "Proto aktuálně vyzýváme poslance výborů, kde budou nové pravomoci pro policii projednávat, aby nám dali vědět, jak se k oběma kontroverzním bodům novely staví a budeme vše sdílet s veřejností. Právě dnes si musí občané hlídat svůj prostor zvlášť pozorně," dodává.

Více informací včetně odkazů na novelu a jarní veřejný apel jsou na webu www.digitalnisvobody.cz
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist