Lucie Paseková "> Nový projekt Fair Play a Živá knihovna se úspěšně rozjíždějí - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/novy-projekt-fair-play-a-ziva-knihovna-se-uspesne-rozjizdeji
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Amnesty International Brno: Nový projekt Fair Play a Živá knihovna se úspěšně rozjíždějí

15. února 2014 | Amnesty International Brno
Autor: Lucie Paseková, tel: 723 146 569
Projekt Fair Play, jehož je Živá knihovna součástí, se zaměřuje na prevenci diskriminace, rasismu a extremismu. Amnesty International ČR (dále AI) rozběhla v letošním školním roce dlouhodobou spolupráci s dvanácti základními středními školami a nízkoprahovými kluby v Praze, Brně a Ústí nad Labem. „Živá knihovna pomáhá studentům překonávat strach z neznámého, nabourává zažité stereotypy a dává jim možnost získat vlastní zkušenost. Pro knihy je tento projekt zároveň jedinečná příležitost podílet se na vnímání různých menšin a předávat své osobní zkušenosti mladým lidem,“ vysvětluje Jiří Bejček, manažer sekce Vzdělávání k lidským právům AI.

AI si klade za cíl o těchto tématech studenty nejen informovat, ale také podnítit jejich vlastní aktivitu a zájem o lidská práva obecně. V této chvíli mají za sebou studenti a lektoři projektu řadu interaktivních workshopů s touto tematikou. Rasistické a xenofobní postoje, principy a fungování předsudků i jejich důsledky – s tím se studenti již seznámili. Teď je čeká Živá knihovna, která je skvělým způsobem k překonávání stereotypů a uvědomění si, že rčení „nesuď knihu podle obalu“ je stále velice důležité a aktuální.

Na co se mohou studenti těšit?
Živé knihy, které si studenti „půjčí“, jim jsou k dispozici zhruba 20 minut. Věnují se studentům v malých skupinkách, což jim umožňuje zodpovědět konkrétní dotazy a také překonat ostych dětí. První pražská Živá knihovna proběhla 6. listopadu na pražské ZŠ Generála Janouška, a to s velkým úspěchem. „Pro všechny zúčastněné to byla nová zkušenost, kterou si užívali. Počáteční ostych přemohla zvědavost, zavládla přátelská atmosféra a celé se to, myslím, hodně vydařilo. Těšíme se na další školy a nové zážitky,“ uvádí Šárka Antošová, metodička Vzdělávání k lidským právům AI.

Jak to vypadá v Brně?
„V této chvíli spolupracují organizátoři Živé knihovny se dvěma základními a dvěma středními školami v Brně. První brněnská Živá knihovna proběhla 11. listopadu na ZŠ Plovdivská v Brně.
Další pak na ZŠ Křenová, na EKO gymnáziu a na Biskupském gymnáziu,“ uvádí koordinátorka
Vzdělávacích programů na školách Šárka Dušková. Nejbližší Živá knihovna proběhne v úterý 18. února v Muzeu romské kultury pro nízkoprahové kluby IQ Roma servisu a Ratolesti. Je určena pro děti a studenty ve věku 10 – 17 let, kteří si budou moci povídat s Živými knihami Soňou (nevidomá), Danem (vozíčkář), Honzou a Alicí (Romové), Jirkou (bezdomovec) a Assemem (muslim). Níže si můžete přečíst charakteristiky některých Živých knih.

Soňa Zelisková: „A přece se točí“
Klíčová slova: Nevidomá, zakladatelka chráněné dílny Terrapia
Soňa říká, že žije sladký život s trpkou diagnózou. Pracovala jako učitelka v mateřské škole v Dubnici nad Váhom na Slovensku, kde žije. Kvůli vrozené cukrovce však ztratila hned po narození syna zrak. Pochopila, že syn i manžel potřebují ji, ne její oči. Naplnění znovu objevila v keramické dílně, kterou v Dubnici založila a už třináctý rok úspěšně provozuje.

Daniel Rampáček: „Speed rider“
Klíčová slova: student psychologie, vozíčkář, aktivista, herec
Daniel pochází z Břeclavi a v Brně studuje psychologii a divadelní vědu. Na vozíku je od dětství, i přesto se setkává s každodenními problémy, především souvisejícími s dostupností různých míst. Je velmi aktivní v občanském životě - má vlastní sdružení, se kterým organizuje různé akce, například i na podporu Romů či proti protiromským demonstracím. Kromě toho závodně plave, hraje divadlo a pracuje s dětmi.

Alica Heráková: “Cesta za pokladem”
Klíčová slova: Romka, aktivistka
Alica je Romka, která vyrostla bez kontaktu se svou romskou rodinou. Je také částečně Slovenka, Maďarka a kořeny její romské rodiny pocházejí z Německa. Jak říká, její příběh je otázkou hledání identity. Také proto se dnes angažuje v této problematice, organizuje festival Ghettofest, zapojila se do platformy Blokujeme! A jako novinářka natáčí pro pořad O roma vakeren. Kromě práce v médiích a neziskových organizacích moderuje akademické Masarykovy debaty.

Assem Attasi: “Mezi dvěma světy”
Klíčová slova: Syřan/Čech, muslim, aktivista
Assem se živí jako analytik v oblasti IT. Mimo práci je aktivní v Islámské nadaci v Brně, v jejíž správní radě zasedá a angažuje se v brněnské muslimské obci. Ačkoli žije již od studií v Brně a je napůl Čech, má silnou vazbu na rodnou Sýrii. Proto také spoluzaložil iniciativu Syrská revoluce, která mapuje tamní situaci a sdružuje lidi zajímající se o arabské jaro. Je praktikující muslim.

Pro „absolventy“ Živé knihovny je připraven také mediální workshop, který je seznámí s působením masových médií v oblasti informování o menšinách. Budou mít také možnost vytvářet vlastní mediální výstupy z Živé knihovny.







Kontakt a další informace:

Amnesty International Brno: www.amnesty-brno.estranky.cz
Facebook: https://www.facebook.com/AmnestyBrno

Šárka Dušková
tel: 731 563 427
e-mail: duskova.sarka@gmail.com

Lucie Paseková
tel: 723 146 569
e-mail: luc.pasekova@seznam.cz
Lucie Paseková, tel: 723 146 569
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist