https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/o-tesarstvi-je-stale-zajem-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ZO ČSOP Veronica: O tesařství je stále zájem

3. dubna 2017 | ZO ČSOP Veronica
Autor: Karla Vincenecová, tel: 572630670
Víkendový kurz v Hostětíně patřil všem, kdož se chtěli seznámit se základy tesařiny a přírodním stavitelstvím.

Kurz konaný v Centru Veronica Hostětín byl zaměřen především prakticky. Lektoři Dominik Matúšů a Petr Kohout seznámili účastníky se základy tesařiny. Od počátečního seznámení se s pomůckami, nářadím a jeho údržbou, přes odkornění a tesání trámů, po běžné i méně známé spoje.

Účastníci si na vlastní kůži vyzkoušeli pracnost při práci s tradičním nářadím. S pomocí sekyrky tesačky si sami vytesali trámy, na nichž se poté učili jednotlivé spoje. Tradiční nářadí – pořízy, sekyrky, pily a dláto s palicí doplnili prací s motorovou pilou, s níž je, až již chceme nebo ne, práce rychlejší.

„Vyzkoušel jsem si práci s nářadím a potvrdilo se mi, že je třeba nejen precizně a přesně je třeba pracovat, ale také je třeba mít fortel, zkušenost, mít představivost a přemýšlet u toho“, popsal pocity z kurzu pan Petr.


Součástí workshopu, věnovaného tesařině a přírodnímu stavitelství byla také exkurze slaměným domem v Ordějově. „Přírodní stavby jsou úžasné pocitem a atmosférou, jde z nich cítit úctu k materiálu a k přírodě“, s pokorou komentuje pan Gabriel. „ Stavění z přírodních materiálů má řadu předností. Jedná se o obnovitelný materiál, který může být místní. Dřevo či sláma prostě vyrostly. Je eliminováno zatížení při výrobě a dopravě materiálů. Z hlediska ochrany klimatu se jedná o materiály, které v sobě kumulují CO2, takže snižují i zátěž na klima. Zároveň je bydlení v takových domech zdravější“ dodává Hana Machů z Centra Veronica.

Tento víkendový kurz byl součástí cyklu workshopů zaměřených na ochranu klimatu formou zvýšení povědomí a získání praktických dovedností jednotlivců v oblasti potravin, energie, bydlení či zásobování vodou. Kurzy jsou podpořeny Státním fondem životního prostředí a Ministerstvem životního prostředí. Zájemci se již teď mohou hlásit na další tématické workshopy, které se budou konat v srpnu a v září: týdenní Letní školu klimatu, udržitelnosti a soběstačnosti a víkendový workshop věnovaný vodě a hospodaření s ní.

Více informací: Karla Vincenecová, karla.vincenecova@veronica.cz, tel. 570 630 670
...........................

Tento workshop byl realizován v rámci projektu Klima! Klima? Klima., vytvořeného za finanční podpory SFŽP ČR a MŽP.
Karla Vincenecová, tel: 572630670 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist