https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/obchodni-umluva-ceta-mezi-eu-a-kanadou-uz-je-v-ceskem-parlamentu-ratifikuji-nasi-poslanci-dohodu-ktera-dle-obav-odborniku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Iuridicum Remedium, z. s.: Obchodní úmluva CETA mezi EU a Kanadou už je v českém parlamentu. Ratifikují naši poslanci dohodu, která dle obav odborníků, odporuje Evropskému právu?

13. ledna 2017 | Iuridicum Remedium, z. s.
Autor: Zuzana Fuksová, tel: 774977611
Obchodní úmluva CETA už dorazila do českého parlamentu. Smlouvu, vyjednávanou mezi EU a Kanadou, musí schválit i národní parlamenty všech zemí EU, aby vešla plně v platnost. Více jak 100 profesorů práva z 24 zemí EU a Evropská a Německá asociace soudců věří, že kapitola o ochraně investic a tzv. Investičním soudním systému, odporuje Primárnímu evropskému právu.

Mechanismus ICS dává zahraničním investorům pravomoci žalovat suverénní státy i za potenciální újmy - za „ohrožení“ či „maření“ svých investic a fakticky tak ochromují právo přijímat zákony a účinně spravovat veřejné věci – např. ochranu přírody, spotřebitele, digitální práva či pracovní podmínky. Skupina 89 poslanců evropského parlamentu podala dokonce návrh, aby tuto smlouvu přezkoumal Soudní dvůr EU. Návrh byl však při hlasování ve Štrasburku zamítnut. Evropský parlament tak riskuje ratifikaci úmluvy, která je potenciálně nelegální.

Ochrana investic není jedinou kritizovanou kapitolou připravované úmluvy. Velké obavy panují například i díky hrozbě ztráty pracovních míst. Samotný výbor pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL) vypracoval zamítavé stanovisko a dohodu doporučil neschválit. Nezávislá studie ohledně ekonomického dopadu dohody CETA předvídá ztrátu pracovních míst jak v Kanadě, tak v Evropské unii. Ekonomický růst by byl v případě přijetí dohody pomalejší a nízké přírůstky příjmu by šly vlastníkům kapitálu, nikoliv zaměstnancům. V důsledku by tak CETA přispěla k příjmové nerovnosti.

Velké obavy vznikají i díky vlivu úmluvy na malé a střední podniky. "Zákonodárci mají šanci ukázat, jak vážně myslí podporu malých a středních českých podniků. CETA je totiž nástroj namířený přímo proti nim - je to očividné beranidlo velkých korporací na úkor všech ostatních - malých a středních podniků, podpory lokální a udržitelné produkce, spotřebitelů atd. Stačí si přečíst část smlouvy o asymetrických privilegiích zahraničních investorů pojištěných systémem neslavně proslulých arbitráží. To vše je nedostupná místním podnikům , které tvoří jádro zaměstnanosti i odvodů. Svazy menších podniků po celé Evropě vyzývají EU, aby CETU nepodepisovala; podobná iniciativa začíná i u nás. Sledujme pečlivě, jaký postoj k CETA jednotliví zákonodárci zaujmou.", říká právnička kampaně Špatný vTTIP Helena Svatošová.

Protesty proti úmluvám TTIP a CETA představují v současnosti největší celoevropské občanské hnutí. Evropskou občanskou iniciativu podepsalo přes 3,3 milionů občanů Evropské unie a demonstrací proti TTIP v západoevropských městech se účastní statisíce lidí.

(Tisková zpráva včetně zdrojů: http://vttip.cz/obchodni-umluva-ceta-mezi-eu-a-kanadou-uz-je-v-ceskem-parlamentu-ratifikuji-nasi-poslanci-dohodu-ktera-odporuje-evropskemu-pravu/)
Zuzana Fuksová, tel: 774977611 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist