https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/obdoba-trumpem-zrusene-umluvy-tpp-kanadsko-unijni-ceta-budi-kontroverze-v-evropskem-parlamentu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Iuridicum Remedium, z. s.: Obdoba Trumpem zrušené úmluvy TPP, kanadsko-unijní CETA, budí kontroverze v Evropském parlamentu

13. února 2017 | Iuridicum Remedium, z. s.
Autor: Zuzana Fuksová, tel: 774977611
15. února 2017 bude na plénu Evropského parlamentu hlasováno o kontroverzní úmluvě CETA, které má komplexně nastavit pravidla pro obchod a investice mezi EU a Kanadou. Nezvykle rychlé projednávání CETA provází zásadně rozdílná stanoviska výborů, odpor více než 2100 obcí a samospráv z celé EU, ústavní stížnosti na CETA v Kanadě a Německu a masivní občanské apely na europoslance, aby CETA nepřijímali.

CETA je považována za rizikovou především z těchto důvodů:

• Podobně jako jiné smlouvy stejného typu (NAFTA, TPP, TTIP) je CETA hrozbou pro malé a střední podniky. „Zatímco z evropských malých a středních podniků může těžit z exportu na kanadský trh jen zlomek, masivní dovozy zboží mohou právě segment malých a středních podniků velmi poškodit. Většina zaměstnanosti v EU je přitom v malých a středních podnicích.“, říká Tomáš Tožička, ekonomický expert kampaně Špatný vTTIP. Právní analýzy předvídají, že též arbitrážní mechanismus bude diskriminovat domácí podniky oproti zahraničním a nadnárodním.
• Kapitola o ochraně investic a o tzv. investičním soudním systému (ICS) odporuje primárnímu evropskému právu. Jde o stanovisko více jak 100 profesorů práva z 24 zemí EU či vyjádření Evropské a také Německé asociace soudců. CETA tak dává zahraničním investorům pravomoci žalovat suverénní státy i za potenciální újmy - za „ohrožení“ či „maření“ svých investic a fakticky tak ochromuje právo přijímat zákony a účinně spravovat veřejné věci – např. ochranu přírody, spotřebitele, digitální práva či pracovní podmínky. „Arbitrážní systém původně sloužil jako pojistka proti nedůvěryhodné justici v rozvojových zemích; nebylo přesvědčivě vysvětleno, proč by se investiční spory měly vyjímat z nejvyspělejších justičních systémů na světě (EU a Kanady) - zvláště pokud vymknuté arbitrážní systémy budí v posledních letech kontroverze za dostupnost pouze pro nejsilnější nadnárodní firmy; jako škodlivé je shledává mj. Komise OSN pro obchod a rozvoj.“, říká právnička kampaně Helena Svatošová.
• CETA je také hrozbou kvůli předpokládanému zániku mnoha pracovních míst. Zejména proto vypracoval Výbor Evropského parlamentu pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL) zamítavé stanovisko a dohodu doporučil neschválit. I oficiální studie ohledně ekonomického dopadu dohody CETA předvídá ztrátu pracovních míst jak v Kanadě, tak v Evropské unii. Ekonomický růst by byl v případě přijetí dohody pomalejší a nízké přírůstky příjmu by šly vlastníkům kapitálu, nikoliv zaměstnancům.

Protesty proti úmluvám TTIP a CETA představují v současnosti největší celoevropské občanské hnutí. Evropskou občanskou iniciativu proti těmto úmluvám podepsalo přes 3,3 milionů občanů Evropské unie, pod tlakem občanů odmítalo dlouho k CETA přistoupit i belgické Valonsko.

V ČR chybí veřejná diskuse o rizicích CETA. Kromě inciativy Špatný vTTIP se v poslední době zformoval apel malých podniků - Výzvu malých a středních podniků za férový obchod iniciovala po vzoru evropských akcí malých podniků Biopekárna Zemanka. Výzvu podepsali mj. Asociace českého tradičního obchodu, řetězec Sklizeno, kosmetický prodejce LUSH, Econea a mnozí další.
Zuzana Fuksová, tel: 774977611 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist