Aleš Miklík "> Od 1. září je v polském Krakově zakázáno topit uhlím. Česko by se mělo inspirovat - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/od-1.zari-je-v-polskem-krakove-zakazano-topit-uhlim.cesko-by-se-melo-inspirovat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Od 1. září je v polském Krakově zakázáno topit uhlím. Česko by se mělo inspirovat

29. srpna 2019 | Hnutí DUHA
Autor: Aleš Miklík, tel: 604 131 131
Krakov, druhé největší polské město a jedno z nejvíce znečištěných míst v EU, končí od 1. září s topením uhlím (a všemi dalšími pevnými palivy) v lokálních topeništích. Tato paliva budou zakázána na základě městské vyhlášky ze začátku roku 2016. V minulých letech město finančně pomáhalo domácnostem modernizovat lokální vytápění. Odvážnou vyhlášku přezkoumávaly i polské soudy, před kterými obstála [1].

Celé Malopolské vojvodství pak od 1. července 2017 zakázalo instalovat nové kotle a kamna, které nesplňují evropskou směrnici o ekodesignu (tedy nejčistší možné technologie) pro spalování pevných paliv. Od začátku roku 2023 si všechny domácnosti musí vyměnit i stávající kotle a kamna, která standard ekodesignu nesplňují. Aktuálně probíhá na území celého vojvodství obdoba kotlíkových dotací [2].

V České republice - která má hned po Polsku druhé nejhorší ovzduší v EU - je zatím stanoven pouze zákaz kotlů 1. a 2. emisní třídy (což jsou ty nejzastaralejší kotle) od září 2022. Obce mohou podle zákona o ochraně ovzduší zakázat topení v těchto kotlích už dříve. Stále však není - na rozdíl od Malopolského vojvodství - vyřešen konec kotlů 3., 4. a 5. třídy, tak aby byly provozovány jen kotle ekodesignové. Kotle 3. třídy však není možné od roku 2018 uvádět na trh a od roku 2020 už bude možné uvádět pouze kotle ekodesignové. České kotlíkové dotace - na rozdíl od krakovských - v 1. a 2. vlně dokonce podporovaly nákup kotlů na uhlí, až pro současnou 3. vlnu se podařilo toto palivo z kotlíkových dotací vyloučit [3]. S třetí vlnou navíc začal stát poskytovat i kotlíkové půjčky pro zpřístupnění dotací chudším domácnostem v Moravskoslezském, Ústeckém a Karlovarském kraji.

Podle Státní energetické koncepce ČR, Politiky ochrany klimatu v ČR i Národního programu snižování emisí ČR by měla být zavedena daň, která by motivovala k čistému vytápění. Přesto její zavedení nedávno vláda krátkozrace odmítla a přehazuje odpovědnost na příští vlády [4].

Hnutí DUHA zveřejnilo v listopadu 2018 komplexní plán, jak vyčistit ovzduší od zplodin z domácích kotlů a kamen na uhlí [5]. Některé položky - jako vyloučení uhlí z kotlíkových dotací či zavedení kotlíkových půjček a prodloužení kotlíkových dotací - se již povedlo prosadit. Stále jsou však potřeba systémové řešení jako je zvýšení energetické daně z uhlí a zavedení postupného zákazu kotlů 3.-5. emisní třídy a celoplošný zákaz topení uhlím nejpozději v roce 2030.

Jiří Koželouh, vedoucí programu Klima, energetika a odpady, řekl:
“Přístup v Krakově a Malopolském vojvodství může být inspirací pro Česko. I v oblasti, kde jsou lidé daleko více závislí na uhlí se politici nebáli prosadit razantní ozdravné ovzduší. U nás dalo práci přesvědčit stát, aby uhelné kotle alespoň nedotoval. Potřebujeme být podobně ambiciózní jako Poláci, pokud mají lidé dýchat čistý vzduch, na který mají právo.”


Kontakty:
Jiří Koželouh, Hnutí DUHA, 723 559 495, jiri.kozelouh@hnutiduha.cz

Poznámky pro editory:
[1] http://www.krakowpost.com/20118/2019/03/wood-coal-burning-ban-krakow
[2] https://powietrze.malopolska.pl/en/anti-smog-resolution/
[3] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/evropske-fondy-uz-nepodpori-kotle-na-uhli-budou-vyskrtnuty-z-kotlikovych-dotaci
[4] https://twitter.com/JiriKozelouh/status/1162991934740340737
[5] http://www.hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/2018/11/ofenziva_proti_neviditelnemu_zabijakovi_0.pdf
Aleš Miklík, tel: 604 131 131
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist