Zuzana Roithová "> Odpovědi Zuzany Roithové na otázky Arniky ohledně chemické legislativy - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/odpovedi-zuzany-roithove-na-otazky-arniky-ohledne-chemicke-legislativy
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

KDU-ČSL: Odpovědi Zuzany Roithové na otázky Arniky ohledně chemické legislativy

17. května 2004 | KDU-ČSL
Autor: Zuzana Roithová
Sdružení Arnika se 19. dubna 2004 obrátilo na senátorku Z. Roithovou s následující informací a dotazy. Níže uvádíme její odpovědi.

Obracíme se na Vás v souvislosti s Vaší kandidaturou do Evropského parlamentu. V případě úspěchu a Vašeho zvolení budete mít vliv na podobu legislativy platné pro celou Evropskou unii. Rádi bychom Vám proto položili několik otázek týkajících se jednoho ze současných žhavějších témat Evropského parlamentu a Evropské komise.

V říjnu 2003 předložila Evropská komise výsledný návrh nové chemické legislativy známé pod zkratkou REACH (Registration, Evaluation and Authorization of Chemicals). Podoba tohoto návrhu vyplynula z dvouleté diskuze o záměrech prezentovaných v tzv. Bílé knize (White Paper). Cílem návrhu je zvýšení ochrany spotřebitelů, ale i druhotných výrobců, před nežádoucími vlivy chemických látek. V dnešní právní úpravě EU je relativně dostatečně zakotvena ochrana před nejznámějšími nebezpečnými látkami, jako jsou polychlorované bifenyly (PCB), DDT či dioxiny. Současně jsou vyráběny a používány tisíce jiných chemických látek, z nichž část může mít obdobně negativní účinky.

Jedním z příkladů z České republiky jsou polybromované difenylethery (PBDE). Používají se jako zpomalovače hoření v nejrůznějších materiálech - od stavebních plastů a polyuretanových pěn přes textilie až po spotřební elektroniku. Zatímco množství nebezpečných PCB v prostředí klesá, pak u polybromovaných difenyletherů je trend výrazně opačný. Podle zahraničních studií i vyjádření českých odborníků přitom zdravotní důsledky PBDE jsou minimálně srovnatelné s polychlorovanými bifenyly, možná ještě horší. Dnes však není možné ani zjistit, kde všude se tyto látky používají.

REACH by měl nedostatek informací o používaných chemických látkách odstranit. Výrobce či dovozce dané látky by měl při ročním objemu produkce přesahujícím stanovený limit povinnost doložit bezpečnostní a zdravotní rizika této látky, včetně provedení testů. Pokud by se jednalo o látku splňující určitá riziková kriteria, pak by muselo být její používání schvalováno.

Domníváme se, že principy REACHe, tak jak vyplývaly z Bílé knihy, by dokázaly účinně chránit jak spotřebitele, tak i druhotné výrobce před škodlivými vlivy rizikových látek. Ne všechny důležité zásady však byly ve výsledku zahrnuty do návrhu Evropské komise, předloženého loni v říjnu.

Chtěli bychom se Vás proto zeptat na Vaši odpověď (stačí ano-ne) na následující otázky související s touto legislativou:

1. Budete prosazovat nahrazování (substituci) rizikových chemických látek (tam, kde to je možné a účelné) namísto konceptu "dostatečné kontroly" (adequate control) těchto látek?

ANO. RIZIKOVÉ CHEMICKÉ LÁTKY MUSEJÍ BÝT NAHRAZOVÁNY VŠUDE, KDE TO JE MOŽNÉ A ÚČELNÉ. SNÍŽÍ SE TAK PŘÍMÉ DOPADY NA LIDSKÉ ZDRAVÍ I ZDRAVOTNÍ RIZIKA V DŮSLEDKU KOMBINOVANÉHO PŮSOBENÍ RŮZNÝCH RIZIKOVÝCH CHEMICKÝCH LÁTEK. SNÍŽÍ SE TAK NAVÍC OKAMŽITÉ I DLOUHODOBÉ EKONOMICKÉ NÁKLADY SPOLEČNOSTI NA ZDRAVOTNÍ PÉČI, KTERÁ JE V PŘÍPADECH SPOLUPŮSOBENÍ RŮZNÝCH CHEMICKÝCH LÁTEK VELMI KOMPLIKOVANÁ.

2. Budete prosazovat zajištění toho, aby spotřebitel měl přístup k úplnému seznamu chemických látek přítomných v zakoupeném výrobku?

ANO. SPOTŘEBITEL MÁ MÍT PŘÍSTUP K ÚPLNÝM INFORMACÍM O VÝROBKU, ZEJMÉNA K TĚM, KTERÉ PRO NĚJ MOHOU PŘEDSTAVOVAT ZDRAVOTNÍ RIZIKO. TECHNICKÝ PROBLÉM S POSKYTNUTÍM ROZSÁHLÉHO MNOŽSTVÍ INFORMACÍ JE MOŽNÉ ŘEŠIT KOMBINACÍ POSKYTNUTÍ NEJPODSTATNĚJŠÍCH INFORMACÍ (V KAŽDÉM PŘÍPADĚ VŠECH, KTERÉ VYPOVÍDAJÍ O VÝZNAMNÉM ZDRAVOTNÍM RIZIKU) NA OBALU VÝROBKU A OSTATNÍCH NAPŘÍKLAD NA INTERNETOVÉM ODKAZU.

3. Budete prosazovat princip no data - no market (tj. nedodá-li výrobce/dovozce údaje o látkách, které používá či prodává, pak mu bude prodej a používání těchto látek zakázán)?

ANO. JE TO SILNÝ NÁSTROJ K VYNUCOVÁNÍ NOVÉ EVROPSKÉ CHEMICKÉ POLITIKY „REACH“.

4. Zajímala by Vás přítomnost toxických látek ve Vaší krvi?

ANO.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist