https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ohlednuti-za-rokem-2014-v-kambodzi
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Středisko humanitární a rozvojové pomoci Diakonie ČCE: Ohlédnutí za rokem 2014 v Kambodži

V srpnu navštívily naše kolegyně Naděžda Matoušková, projektová manažerka, a Ilona Gajdíková, vedoucí sekce zahraničních projektů, provincii Battambang v Kambodži, aby zajistily monitoring a vnitřní evaluaci projektu „Sociální harmonizace a podpora obživy v komunitách“. V rámci jejich návštěvy se uskutečnilo i setkání s naší partnerskou organizací Krom Akphiwat Phum (KAWP), se zástupcem České rozvojové agentury panem Náprstkem a zástupkyní Velvyslanectví ČR v Kambodži, paní Gašparíkovou.

Kambodža patří mezi nejchudší země jihovýchodní Asie. Chudoba postihuje velkou část obyvatel na venkově. Hlavním zdrojem obživy lidí je zemědělství, výnosy ovšem nejsou takové, jaké by mohly být při použití vhodnějších technik pěstování.

Projekt, který je realizován od roku 2014 a naplánován do roku 2016, se zaměřuje na provincii Battambang. V této velmi úrodné oblasti se pěstuje hlavně rýže. Na projektu s námi spolupracují místní nevládní organizace KAWP a německý partner Brot für die Welt - Evangelischer Entwicklungsdienst. Podporujeme především venkovské rodiny, které jsou zapojeny do zemědělských kooperativ a komunitních organizací. V roce 2014 proběhlo zejména školení zemědělců ve vhodných kultivačních technikách a chovu zvířat, ale také v aktivitách spojených s podnikáním.

Projektová manažerka Naděžda Matoušková se věnovala v rámci své cesty budování surová rýžekapacit partnerské organizace KAWP a navštívila zemědělce. Společně s projektovým manažerem Kae Veasnou a částí týmu odjeli do vesnice Bay Damram v okrese Banan. Obyvatelé vesnice pěstují hlavně (jako ostatně všude v oblasti) rýži. Dalšími zdroji obživy jsou ryby z řeky, ovoce, ale také příležitostná nájemná práce. Hodně lidí dočasně migruje za prací do Thajska, často ilegálně, případně na hranice s Thajskem (které jsou poměrně blízko), mnohdy za sebou nechávají své děti, staré rodiče, osetá pole, o která se nikdo nestará.

Při workshopu ve vesnici účastníci s naší projektovou manažerkou diskutovali nadměrné používání hnojiv při pěstování rýže, téma ochrany při používání chemikálií, o problémech při zpracování rýže a jejím prodeji. Klíčovým bodem diskuze bylo představení aktivit spojených s projektem, hlavně školení připravované pro zemědělce, které jim pomůže rozrůznit jejich zdroje obživy a najít skryté rezervy v jejich pěstebních systémech. Závěrem naší cesty jsme navštívili organickou farmu zemědělce pana Moniho, na jehož farmě se úspěšně uskutečňují školení pro ostatní zemědělce v oblasti.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist