https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/orlicke-hory-odkryvaji-dalsi-botanicka-tajemstvi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

AOPK ČR: Orlické hory odkrývají další botanická tajemství

21. dubna 2020 | AOPK ČR
Autor: Karolína Šůlová, tel: 724 102 406
Botanická sezóna roku 2019 přinesla v Orlických horách nejeden zajímavý rostlinný objev a zdá se, že i přes poněkud pesimistický start letošního roku máme nakročeno k dalším parádním nálezům.

Během března se podařilo v okolí Šajtavy objevit na několika dalších lokalitách zvláště chráněné (silně ohrožené) šafrány karpatské (Crocus heuffelianus) a na Velikonoční pondělí najít teprve druhou recentní lokalitu s výskytem kriticky ohroženého plavuníku cypřiškovitého (Diphrasiastrum tristachyum) v Orlických horách. U obou nálezů byli společně Zbyněk Lukeš a botanička Správy CHKO Orlické hory Zuzana Mruzíková.

Šafrán karpatský je cibulovina nízkého vzrůstu vykvétající časně z jara. Při určování tohoto druhu může snadno dojít k záměně za jiné druhy šafránů – jak v ČR původních, tak pěstovaných a zplanělých. To však není tento případ, což bylo ověřeno ve spolupráci s botanickým ústavem AV ČR, kterému tímto znovu děkujeme. Jak už napovídá jeho druhé jméno, rozšířený je především v Karpatech, kde je považován za původní, na rozdíl například od Orlických hor nebo Krkonoš.

Plavuník cypřiškovitý (starším jménem též plavuň cypřiškovitá) je drobná poměrně nenápadná rostlina, která roste na narušovaných bezlesých plochách (často na sjezdovkách). Kromě nově objevené lokality v Orlických horách v současné době roste už jen u Sedloňova a i historicky bylo jeho nálezů "jako šafránu" – počtem lokalit se sice zatím šafránu karpatskému zdaleka nemůže rovnat, ale kdo ví – třeba tento objev není letos poslední.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist