https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/otevreny-dopis-socialnich-podniku-pani-ministryni-jane-malacove
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

TESSEA, z.s.: Otevřený dopis sociálních podniků paní ministryni Janě Maláčové

9. listopadu 2020 | TESSEA, z.s.
Autor: Karel Rychtář
Vážená paní ministryně,
jako skupina nejvýznamnějších zástupců sociálních podniků v ČR a sdružení podporujících sociální podniky se na Vás obracíme s požadavkem na zajištění jednoduché a administrativně nenáročné kompenzace dopadů pandemie Covid 19 na rostoucí část sociálních podniků. Jedná se zejména o integrační sociální podniky zaměstnávající znevýhodněné osoby, z nichž pouze část patří mezi skupinu zaměstnavatelů na tzv. chráněném trhu práce. K nejpostiženějším patří aktuálně sociální podniky poskytující služby, typicky v oboru gastronomie, ale i řady dalších služeb.

Podle našich zjištění nedisponují tito sociální podnikatelé, z nichž mnoho nastartovalo svou činnost s podporou ESF výzev vašeho ministerstva, finančními rezervami umožňujícími dlouhodobě dofinancovat podporu v rámci programů Antivirus či COVID – nájemné, řadě z nich hrozí ukončení činnosti spojené se zánikem vytvořených pracovních míst pro znevýhodněné osoby. Vedení sociálních podniků zachovalo s vynaložením velkého úsilí většinu pracovních míst pro své znevýhodněné zaměstnance při první vlně koronakrize a poskytuje jim průběžně všestrannou podporu, druhou vlnu však většina z nich bez poskytnutí rychlé a specifické podpory neustojí. Ztráta pracovního uplatnění by přinesla jejich znevýhodněným zaměstnancům obrovské problémy. Jsme přesvědčeni o tom, že je pro státní rozpočet méně finančně nákladné pomoci tato pracovní místa udržet, než následně podporovat vznik nových sociálních podniků. Jsme si vědomi, že pro tento účel je vytvoření grantových programů příliš zdlouhavé a náročné, navrhujeme proto zvážit přijetí pomoci formou příspěvků po vzoru např. živnostníků nebo jednatelů mikrofirem, v přiměřené výši a na nezbytně nutnou dobu do překonání krizového období.

Vážená paní ministryně, věříme, že se i pro tento citlivý segment, který vykonává velmi potřebnou dlouhodobou práci, a to zejména sociální integraci znevýhodněných osob, a stále si v ČR hledá své „místo na slunci“, podaří najít řešení, které podpoří i motivaci a důvěru sociálních podnikatelů pro budoucí roky. Vzhledem k počtu dotčených sociálních podniků a počtu pracovních míst nemohou být náklady na takové mimořádné opatření významnou zátěží pro státní rozpočet.

Děkujeme za Vaši podporu rozvoji a stabilitě sociálních podniků v ČR, s pozdravem.

TESSEA ČR, z.s., ing. Karel Rychtář, člen správné rady a ředitel, karel.rychtar@tessea.cz
Klastr sociálních podniků a inovací SINEC z.s., ing. Jakub Mateiciuk, prezident, k.mateiciuk@gmail.com
P3 – People, Planet, Profit, o.p.s, Martin Buchar, ředitel, martin.buchar@p-p-p.cz
Sociální podniky z Vysočiny z.s., Bc. Miroslav Krajcigr, info@spzv.cz
Spiralis z.s., ing. Jolana Turnerová, výkonná ředitelka, turnerovaj@spiralis-os.cz

Další signatáři:

SDZP družstvo, Ing. Martin Penc, MBA, martin.penc@sdzp.cz
Ekumenická akademie - Fair & Bio obchod, Karolína Silná, karolina@ekumakad.cz
Háta, o.p.s., Iveta Vrbová, hata.ops@seznam.cz
AKROBRAB s.r.o., Miroslav Krajcigr, krajcigr@akrobrab.cz
Fair & Bio pražírna, Markéta Vinkelhoferová, marketavink@fair-bio.cz
Centrum sociálních firem Fokusu Praha, Jiří Novák, novak.jiri@fokus-praha.cz
Vrátka Třebíč s.r.o., Michaela Dostalova, Ucetni@vratka.cz
Vrátka,z.s., Irena Rybníčková, rybnickova.irena@vratka.cz
Trast pro ekonomiku a společnost, RNDr. Naďa Johanisová, PhD, johaniso@fss.muni.cz
Autonapůl, družstvo, Stanislav Kutáček, kutacek@autonapul.cz

JAK SE PŘIDAT V OTEVŘENÉMU DOPISU?

Stačí připojit svůj podpis a my jej pod dopis připíšeme. Zde: http://www.tessea.cz/aktuality/548-otevreny-dopis-socialnich-podniku-pani-ministryni-jane-malacove
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist