https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/pecinka
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Unie nestátních neziskových organizací Olomouckého kraje: Krajský sněm Unie nestátních neziskových organizací Olomouckého kraje

Už devatenácté výroční setkání reprezentace neziskového sektoru našeho regionu, aneb krajský sněm Unie nestátních neziskových organizací Olomouckého kraje, proběhlo v úterý 13. června v Olomouci. Letos nešlo o žádné sněmování, ale spíše o přehlídku příspěvků mapujících kondici nevládních organizací v našem kraji a příležitosti pro ně.

Nabitý podvečerní program začal v prostorách olomoucké Oblastní unie neslyšících za účasti padesátky zástupců různých oblastí, kterým se občanská společnost věnuje. Úvodní vystoupení patřilo poslanci Parlamentu Romanu Váňovi, jinak též starostovi bouzovských dobrovolných hasičů, a předsedkyni Asociace nestátních neziskových organizací v České republice Martině Berdychové. Ta poukázala na několik aktuálních problémů, s nimiž se neziskový sektor v Česku musí potýkat, a seznámila přítomné s tím, jak se Asociace snaží tlačit na představitele státu, aby bylo neziskovkám lépe. Člen předsednictva Unie, Jiří Rudolf, k tomu přidal jako zástupce Unie v Asociaci několik svých postřehů a informoval přítomné o činnosti Rady vlády pro NNO.

Andrea Štolfová ze spolku SANEK Ponte pak prezentovala výsledky průzkumu úrovně vedení a řízení neziskových organizací, kterého se vzhledem k celorepublikovému dosahu účastnilo velké procento nevládních organizací z našeho kraje.

Předseda UNO OK Marek Podlaha přednesl zprávu o činnosti předsednictva Unie za poslední rok. Zmínil zejména nenaplněná očekávání, kdy se nepodařilo ani po podzimní obměně politické reprezentace Olomouckého kraje obnovit dříve dobře nastavené funkční partnerství Unie s představiteli kraje. Nicméně má Unie i přesto ambici zastupovat zájmy neziskového sektoru vůči kraji a dalším sektorům společnosti v našem regionu a také zajišťovat potřebnou informační výměnu mezi jejími členy, veřejnou správou a veřejností a naopak.

V následujícím bloku týkajícím se příkladů dobré praxe pro neziskové organizace vystoupily Marcela Vystrčilová a Eva Kráčmarová. První, zástupkyně spolku HATASPO, s tématem navázání spolupráce mezi českými a polskými dobrovolnými hasiči. Příspěvek druhé vystupující, zástupkyně spolku Ecce Homo Šternberk, pojednával o zkušenostech se zřízením dětské skupiny jako zařízení předškolní péče o děti, do kterého se mohou pustit i neziskové organizace.

Zajímavé příležitosti i pro ty nejmenší spolky a další neziskovky místního významu představily poslední dva příspěvky. Barbora Říhová ze společnosti GIVT.cz popsala možnost efektivního získávání příspěvků na činnost neziskovky prostřednictví m veřejnosti nakupující na internetu. Oficiální program sněmu uzavřela Miloslava Hrušková z Místní akční skupiny Moravská cesta vystoupením přibližujícím lokální partnerství obcí, podnikatelů a občanské společnosti a pozvala přítomné delegáty k zapojení jejich organizací do činnosti místních akčních skupin v jejich působišti.

Po doznění posledního příspěvku se účastníci sněmu přesunuli na přilehlou zahradu, kde program pokračoval neformální zábavou, navazováním kontaktů a diskusemi při občerstvení v podobě grilovaných. Počasí naštěstí přálo, a tak i zahradní část programu sněmu splnila očekávání. Dohromady byl celý podvečer povedený, určitě také proto, že setkání nebylo formální záležitostí, ale spíš směsí postřehů a dobrých nápadů, které se dají využít v další práci neziskovek.
Hynek Pečinka tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist