https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/pecovatelske-sluzby-pomaha-nam-soudrznost-lidi-a-sousedska-vypomoc
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Institut sociální práce, z.s.: Pečovatelské služby: Pomáhá nám soudržnost lidí a sousedská výpomoc

26. března 2020 | Institut sociální práce, z.s.
Autor: Eva Kroupová, tel: +420 604 800 624
V souvislosti s šířící se nákazou COVID-19 patří pečovatelské služby k důležitým složkám pomoci nejohroženějším skupinám. V domácím prostředí se starají o seniory, lidi chronicky nemocné, nebo zdravotně postižené. Navzdory tomu, že jim stále chybí odpovídající vybavení, denně vyrážejí do terénu, vymýšlí krizové plány, aby nikdo z potřebných nezůstával bez pomoci.

O jedinou padesátku jednorázových roušek se pečovatelská služba v Říčanech u Brna podělila hned na začátku nouzového stavu s místními lékaři, lékárníky, ale i prodavačkami v samoobsluze a drogerii. Obyvatelé dvoutisícové obce, stejně jako jinde v zemi, zareagovali rychle a roušky z nouze začali šít. „Jak mi je lidé nosili, tak jsem je hned rozdávala dál, kde bylo třeba, také našim seniorům. Zpočátku se nás zmocňoval strach, abychom my nepřinesli vir k některému z nich, proto jsem se rozhodla, že dál musíme zajišťovat péči tak, abychom se nepotkávali. V sídle služby, malé kanceláři, je vždy jen jedna z nás, která před odchodem vydesinfikuje povrchy. Já odedneška pracuji z domova,“ líčí vedoucí říčanské služby Iva Ďásková svá intuitivní opatření, aby předešla koronavirové nákaze.

Nouzovému režimu přizpůsobila striktní rozdělení týmu i Pečovatelská služba města Jilemnice. Dva menší nyní pracují na odloučených pracovištích. „Pečovatelka, která je celý den v terénu, nedochází ani na jedno z nich, ale jde po práci rovnou domů,“ doplňuje vedoucí služby Ilona Otáhalová.

Říčanská služba má s lékárnicemi a prodavačkami potravin navíc domluvené, že ve chvílích volna ulehčují pečovatelkám a v rukavicích jim připravují nákupy pro uživatele služby dle jejich seznamů. Přehled o tom, o koho ze seniorů v obci by se v krajním případě byla schopná postarat rodina a kdo by, např. nákup a léky, potřeboval zajistit terénní sociální službou, pečovatelky získávají díky tipům pana starosty. Seniory 70+ se nyní snaží postupně kontaktovat. „Mimo to řešíme situace, kdy se například za onkologicky nemocnou klientkou chystala její rodina na návštěvu. Jenomže v jejich okolí se nemoc již objevila. Nakonec jsme se domluvili, že je to velmi riskantní, a zprostředkovali jsme místo návštěvy u ní doma video hovor přes skype,“ popisuje Iva Ďásková.

Šest roušek pro svůj provoz, tedy vybavení pro jednoho pracovníka na jediný den, oficiálně získala pečovatelská služba v Habartově. Díky doma šitým fungují dál prakticky beze změny i tam, jen na doporučení Vlády v některých případech omezili poskytování úkonů, bez kterých se lidé na čas obejdou, jako např. úklid. „Momentálně se soustředíme na to, aby klienti mohli dál žít důstojně a v bezpečných podmínkách. Problém je, že nemáme třeba desinfekci,“ uvádí vedoucí habartovské služby Petra Fašánková s tím, že zatím musí vystačit se zásobou jednorázových rukavic. „Ze dne na den jsme vyřešili i uzavření školních jídelen, které na Karlovarsku mnohde připravovaly obědy právě i seniorům,“ doplňuje. V dojezdové vzdálenosti naštěstí našli restauratéra, který rozvážku převzal.

Spojení s větším počtem dobrovolníků by uvítali v Mnichově Hradišti. Tamní pečovatelské službě schází dlouhodobě pět pracovníků. „Dvě pracovnice jsou doma s malými dětmi, takže kdyby ještě někdo další odpadl, bylo by už nemožné všechno pokrýt. Dobrovolníci by nám pak mohli vypomoct s rozvozem nákupů a obědů,“ říká vedoucí pečovatelské služby Spokojený domov Mária Okruhlicová s tím, že se na ně mají možnost obracet senioři také z okolních obcí. U stávajících klientů má pečovatelská služba přehled, u koho by v případě karantény zůstala péče dál na pečovatelkách. Některé z nich jsou připravené docházet i k nemocným, u kterých se potvrdí koronavirová nákaza. „Ochranný oděv ale není k sehnání,“ upozorňuje Okruhlicová.

Většina terénních sociálních služeb se shoduje, že solidarita lidí a kypící sousedská výpomoc je povzbudivá. „Před tím, než jsme dostali oficiální příděl roušek, tak u nás třeba zazvonila paní, která ani nebyla z naší vesnice. A přinesla poklad - velkou krabici plnou jednorázových roušek, které nebudou prý potřebovat v zavřené ordinaci její švagrové, zubní techničky,“ ilustruje s potěšením v hlase jedním z příkladů vedoucí říčanské služby Iva Ďásková.

Institut sociální práce, z.s., vznikl z iniciativy odborníků v oblasti sociálních služeb, kteří mají společný cíl: umožnit lidem co nejdéle ŽÍT DOMA. A to i ve chvíli, kdy se stanou závislí na intenzivní pomoci druhých. Institut mění fungování pečovatelských služeb ‒ už nezajišťují především rozvoz obědů a úklidy seniorům (služby, ve kterých by suplovaly dnes běžně dostupné firmy), ale věnují se odborné péči, v níž jsou nenahraditelné. Umožňují ŽÍT DOMA všem potřebným bez rozdílu věku, i osobám, jejichž nesoběstačnost odpovídá nejvyšším stupňům přiznaného příspěvku na péči. Dříve byli tito lidé klienty pobytových zařízení, např. domovů pro seniory, nebo léčeben dlouhodobě nemocných.
Institut sociální práce je akreditován:
¬ Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR jako akreditovaná vzdělávací instituce podle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách.
¬ Ministerstvem vnitra ČR jako vzdělávací instituce podle zákona č. 312/2002 Sb., o úřednících územních samosprávných celků.
Eva Kroupová, tel: 420 604 800 624
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist