https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/pirati-vedi-jak-zamezit-plytvani-vyuzitelneho-materialu-na-skladkach
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká pirátská strana: Piráti vědí, jak zamezit plýtvání využitelného materiálu na skládkách

23. srpna 2021 | Česká pirátská strana
Odpadové hospodářství je jedním z hlavních programových bodů koalice Pirátů a Starostů v oblasti péče o životní prostředí. Řešení nabízí ve snížení plýtvání surovinami a v maximálním využívání odpadu. Specifickou složkou odpadu je bioodpad, který tvoří velkou část komunálního odpadu a většina jej nyní končí na skládce nebo ve spalovně. Piráti přitom už více než před deseti lety začali prosazovat komunitní kompostování, díky němuž lze bioodpad přeměnit v kvalitní organické hnojiv a tím pomáhat zlepšovat stav a úrodnost půdy.

Olga Richterová, poslankyně a 1. místopředsedkyně Pirátů, prosadila v roce 2010 komunitní kompostování v Praze 10 kvůli chybějícím popelnicím na bioodpad. Díky její iniciativě došlo k instalaci prvního komunitního kompostéru a postupně přibyly další. „Byl to začátek mého veřejného angažmá. Obešla jsem sousedy, domluvila kontejner s úřadem a s dalšími jsme několik let provozovali komunitní kompostér. Na podzim bylo potřeba vyházet hlínu, průběžně jsme informovali lidi o vhodnosti jednotlivých typů odpadů, novým lidem jsme předávali kódy a vstupní informace,” sdělila Olga Richterová, lídryně do voleb za kraj Praha.

Jak uvedla pirátská poslankyně, osvědčil se systém, kdy zájemci o kompostování získali kód pro otevření kompostéru, aby jej nebylo možné použít místo běžného odpadkového koše. Veškeré informace týkající se péče o kompostér chodily mailem. Díky tomuto systému se v kompostu neobjevovaly věci, které do něj nepatří. Podobné akce organizují Piráti po celé republice, mnozí kompostují i doma.

„Pokud ve volbách uspějeme, budeme v souladu s naším programem prosazovat pohled na bioodpad jako na surovinu. Chceme rozvíjet komunikaci mezi oborovými kompostářskými organizacemi, zemědělci a ministerstvy tak, aby se podpořil odbyt kompostu a jeho aplikace na zemědělskou půdu. Neméně důležité je pro nás právě komunitní a domácí kompostování, kdy chceme podporovat města a obce v tom, aby svým obyvatelům tuto možnost umožnily a skrze osvětu občanům ukazovat výhody kompostování. Chceme také, aby se domácí a komunitní kompostování dalo započítávat do třídících cílů,” řekl František Elfmark, garant programového bodu Snížení množství odpadů oběhovým hospodářstvím.

„To, co se i díky Olze podařilo rozvinout v některých městských částech, a co funguje také v mnoha dalších českých městech, by mělo být zcela běžnou praxí všude. Podíváme-li se do zahraničí, tak oddělený sběr bioodpadu funguje velmi dobře např. v Belgii, kde mají obce povinnost zajistit třídění bioodpadu již od začátku 90. let nebo ve Slovinsku, kde mají domácnosti povinnost kompostovat nebo předávat ke kompostování svůj bioodpad a zhruba polovina obyvatel uvádí, že skutečně kompostuje doma,”doplnil pirátský poslanec Elfmark, který je i členem Výboru pro životní prostředí.

Během tohoto volebního období Piráti prosadili omezení používání jednorázových plastů a pečlivější třídění odpadů v Poslanecké sněmovně. V rámci odpadového balíčku navrhovali rychlejší ukončení skládkování využitelných odpadů, většina Sněmovny však rozhodla o pozdějším termínu v roce 2030.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Ukropec

24.8.2021 12:56
Brouk Pytlík, znalosti všeho druhu. Pokud přetáhnou Matěje Stropnického, budou opravdu In!
Odpovědět
JK

Jiří Kvítek

25.8.2021 07:03
Autor článku jenom dokázal, jak je mimo realitu běžného života.

Onen "bioodpad, který tvoří velkou část komunálního odpadu" a to, co se smí zpracovávat v systému komunitního kompostování jsou dvě různé věci.

Kdyby se autor obtěžoval podívat do § 65 odst.1 zákona č.541/2020 Sb. (o odpadech), pak by zjistil, že komunitním kompostováním se rozumí systém soustřeďování rostlinných zbytků z údržby zeleně, zahrad a domácností z území obce, jejich úprava a následné zpracování v komunitní kompostárně na kompost.

Ale "bioodpad, který tvoří velkou část komunálního odpadu" není zdaleka jenom o rostlinných zbytcích z údržby zeleně, zahrad a domácností. Je tam i bioodpad jiného, než rostlinného původu a ten na komunitní kompostárnu nesmí přijít. Když se autor podívá do prováděcí vyhlášky č.273/2021 Sb. (o podrobnostech nakládání s odpady), zjistí, jak je mimo. Třeba by pochopil, že kromě klasické kompostárny existuje i tzv. "malé zařízení", které je pro obec mnohem vhodnější. A co bioodpad živočišného původu (např. tzv. "gastroodpady"), který je také běžnou součástí komunálního odpadu a kompostovat se vůbec nesmí? Neudělali soudruzi z NDR někde chybu?

Takže nápady paní Richterové & spol. jsou opět jenom zbytečné výkřiky do tmy, které nic podstatného nevyřeší.

Možná by to chtělo méně střílet do vzduchu a více se seznámit s provozní praxí, která je na míle vzdálená těmto až romanticky naivním představám.

Díky za článek - už dlouho jsem se tak nezasmál...
Odpovědět
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist