https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/po-afere-dieselgate-hlasuje-ep-o-reformach-jak-zabranit-emisnim-podvodum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ČSSD: Po aféře Dieselgate hlasuje EP o reformách jak zabránit emisním podvodům

5. dubna 2017 | ČSSD
V návaznosti na podvody s emisemi v automobilovém sektoru, byly Evropskou Komisí předloženy návrhy vedoucí k posílení dohledu nad typovým schválením a měření emisí v automobilovém sektoru. Diskuze a hlasování o těchto návrzích probíhá na dubnovém plenárním zasedání ve Štrasburku.

„Ačkoliv to rozhodně nebylo nutné, došlo v automobilovém průmyslu k manipulaci s výsledky emisních měření. Nyní nastala doba na reakci ze strany EU a nastolení nových pravidel, která pomohou k předcházení těmto problémům do budoucnosti", říká Pavel Poc, předseda europoslanců za ČSSD.

Jelikož je automobilový průmysl jedním z klíčových hráčů evropské ekonomiky, zodpovědný za 6,4 % HDP a poskytuje 2,3 milionů pracovních pozic, je nezbytné přistupovat k reformám v tomto odvětví velmi obezřetně. V současné době je nutné provést reformy a následkem aféry Dieselgate se naskytla ideální doba k jejich zavedení.

První návrh se týká schvalování motorových vozidel a jejich přípojných vozidel, jakož i systémů, konstrukčních částí a samostatných technických celků určených pro tato vozidla, a dozor nad trhem s nimi. Hlavní cíle dosud platné směrnice – ochrana veřejného zdraví a životního prostředí – zůstávají zachovány. Změny se týkají především posílení nezávislosti a kvality testování a zavedení účinného systému dozoru nad trhem. Schvalování typu by mělo být pod větším evropským dohledem a to zejména prostřednictvím vytvoření fóra pro výměnu informací. Revize současného legislativního rámce je provázána s problematikou týkající se zavedení balíčku měření emisí v reálném provozu (RDE). Ten se jeví, jako jedna z možností, jak výrobcům zabránit v manipulaci s výsledky emisních testů.

Druhý návrh se týká výsledku vyšetřování měření emisí v automobilovém sektoru. Závěry vyšetřování dochází k tomu, že došlo k pochybení ze strany členských států v dozoru nad trhem a k pochybení Komise ve věci vynucování unijního práva. Důsledkem těchto pochybení bylo překračování nastavených norem emisí toxických oxidů dusíku automobily se vznětovými motory. Návrh obsahuje soubor doporučení k tomu, jak do budoucna tomuto stavu předejít. Mezi tato doporučení patří například zavedení nového měřícího cyklu, měření emisí v reálném provozu a nezávislé kontroly náhodně odebraných vzorků po vzoru legislativy USA.
tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist