Zuzana Tůmová "> Pokračování projektu „Netradiční formy práce – nástroj rovnováhy mezi pracovním a rodinným životem“ - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/pokracovani-projektu-netradicni-formy-prace-nastroj-rovnovahy-mezi-pracovnim-a-rodinnym-zivotem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Eko-info centrum Ostrava (EICO): Pokračování projektu „Netradiční formy práce – nástroj rovnováhy mezi pracovním a rodinným životem“


V rámci realizace projektu „Netradiční formy práce – nástroj rovnováhy mezi pracovním a rodinným životem“, který občanské sdružení Eko-info centrum Ostrava (EICO) zahájilo v únoru 2006, byla vypracována případová studie zabývající se pohledem českých zaměstnavatelů a zaměstnanců na alternativní možnosti práce a jejich využití u nás. Byl také proveden sociální průzkum zaměřený na osoby starající se o malé dítě, jakožto skupinu, která potřebu sladit práci a rodinu pociťuje zvlášť silně. Projekt mohl vzniknout díky Nadaci Open society Fund Praha, z jejíž zdrojů je financován.


Případová studie

Studie je sondou do prostředí zaměstnanců a zaměstnavatelů a představuje jejich zkušenosti s využíváním netradičních forem v každodenním životě. Studie by měla přispět k šíření obeznámenosti s těmito novými formami a zároveň umožnit porozumět motivům a překážkám při jejich zavádění.

Obě skupiny mají na používání netradičních forem práce svůj pohled. Zaměstnavatelé hledají v netradičních formách práce výhody pro své firmy. Dokáží je podporovat, pokud jim přináší ekonomický či organizační prospěch a až tak moc nevnímají, jaký přínos mají pro jejich zaměstnance. Za hlavní překážky zavádění těchto nových forem považují ekonomickou nevýhodnost, organizační problémy či např. administrativní omezení. Zkušenosti s využitím netradičních forem mají dobré ti, kteří jich začali více využívat. Z pohledu zaměstnavatele jsou nejčastěji využívanými formami pružná pracovní doba a práce na částečný úvazek.

U zaměstnanců je evidentní jak jim netradiční formy zaměstnávání vyhovují. Dokáží naplnit jejich velmi různorodé a individuální potřeby. Zaměstnanci ví, že je jejich práce potřebná. Je evidentní, že pokud začnou pracovat flexibilní formou, zbavují se napětí, které negativně ovlivňovalo nejen pracovní výkon, ale i celkovou kvalitu života.

Vzájemnému vztahu by prospělo, kdyby zaměstnavatelé rozuměli lépe důvodům, proč zaměstnanci nové formy vyhledávají, dále umět rozlišit formy práce, které je možné více uvolit a připravit se na nové způsoby řízení organizace či firmy. Zaměstnanci by měli zvážit, která z netradičních forem jim nejvíce vyhovuje a nebát se zaměstnavatele dotazovat na možnost jejich zavedení. Oběma stranám by výrazně prospěla lepší informovanost o netradičních formách práce a jejich výhodách i rizicích.


Sociologický průzkum

Průzkum se zaměřil především na tu část populace, kde je problém se slaďováním nejvýraznější, a kde mají alternativní formy práce největší možnost uplatnění – jednalo se o matky vracející se po mateřské dovolené na trh práce.

Z výsledků průzkumu plyne, že ač ženy upouští od tradiční představy matky jako výsadní pečovatelky o dítě a tím ze své strany vytváří prostor pro využití ntradičních forem práce, uvažují-li o předčasném návratu do zaměstnání, rozhodují se převážně pro práci na plný úvazek. Důvodem je omezená nabídka ze strany zaměstnavatelů, ale rovněž nedostatečná obeznámenost žen s netradičními formami práce. Výzkum ale ukázal, že představy žen se od reality liší a směřují směrem k využívání alternativních forem práce. Nejatraktivnějšími formami pro ně jsou práce na částečný úvazek, práce z domova a pružná pracovní doba.

Ukazuje se, že netradiční formy zaměstnání, pokud je zaměstnavatelé budou nabízet, se stanou atraktivním doplňkem rodičovské dovolené. Práce netradičními formami je přínosem pro ženy, které se vrací do zaměstnání postupně. Nepociťují profesní propad a ztrátu dovedností, více si důvěřují, což je samozřejmě přínosem i pro jejich zaměstnavatele. Lepšící se ekonomická situace také bude znamenat, že ne všichni zaměstnanci budou vyhledávat práci na celý úvazek, čemuž se budou muset zaměstnavatelé umět přizpůsobit.

Více informací k projektu naleznete v nejbližší době na www stránkách http://rovnovaha.eico.cz, případné dotazy rádi zodpovíme – pište na e-mail info@eico.cz



Občanské sdružení Eko-info centrum Ostrava (EICO) bylo založeno v roce 1999 s hlavními cíli v oblasti ochrany životního prostředí a udržitelného rozvoje, které realizujeme především pořádáním ekovýchovných aktivit pro děti a rodiče s dětmi. Koncem roku 2004 byly aktivity rozšířeny o oblast sociálního poradenství a komunitní práce, kdy jako cílová skupina byla stanovena skupina ohrožená sociální exkluzí, vzhledem k jejich sníženému uplatnění na trhu práce – osoby pečující o dítě, které zároveň ve velké míře patří do skupiny dlouhodobě nezaměstnaných. Členové EICO mají dlouholeté pracovní zkušenosti s projekty pro širokou veřejnost, veřejnou správu a NNO.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist