Vladimír Rimmel "> Posuzování vlivů na životní prostředí - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/posuzovani-vlivu-na-zivotni-prostredi
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Regionální centrum EIA: Posuzování vlivů na životní prostředí

12. března 2003 | Regionální centrum EIA
Autor: Vladimír Rimmel, tel: 603 112 170, 596 114 440
Ministerstvo životního prostředí a Regionální centrum EIA s.r.o. zve na 4. celostátní konferenci SEA/EIA´2003. Konference bude zaměřena na výměnu zkušeností se zákonem č. 100/2001 Sb., na diskusi k metodice i praxi uskutečněných posouzení (SEA) na celostátní i regionální úrovni a na nové trendy v procesech EIA/SEA.

Cílem procesu posuzování vlivů na životní prostředí (EIA) je identifikovat co možná nejdříve významné očekávané vlivy stavby (záměru) na složky životního prostředí. Je to expertní proces, který je tvořen sběrem, analýzou, tříděním, veřejným projednáním a vyhodnocením dostupných informací. Ty jsou poskytovány příslušným správním úřadům jako důležitý podklad pro rozhodování.

HISTORIE - teprve v průběhu 20. století se zájem o ochranu jednotlivých složek životního prostředí - vody, půdy, horninového prostředí, ovzduší, rostlinstva, živočišstva, ale i lidského zdraví, sídel, krajiny a památek, začal spojovat do komplexnějších přístupů a procedur v návaznosti na přírodní a technické vědy.

Postupně vyvinuté procedurální postupy pro posuzování vlivů staveb i nestavebních záměrů, projektů, plánů a koncepcí z hlediska jejich vlivů na životní prostředí, sestávají jak z odborné expertizy, tak z projednání s veřejností v dotčených územích a musí předcházet rozhodování
o umisťování a povolování staveb.

Pro proces EIA jsou charakteristické následující principy:
1. princip prevence - tzn. provést posouzení v co nejrannější fázi přípravy záměrů
a prioritně zamezit budoucím negativním vlivům na ŽP;
2. princip komplexnosti - hodnotí se vlivy na ŽP komplexně, jak z věcné, tak i časové stránky (ve fázi výstavby, provozu i po ukončení provozu);
3. princip demokratičnosti (účast veřejnosti) - do procesu EIA/SEA mohou aktivně vstupovat všichni zájemci, včetně veřejnosti

Součástí československého (od roku 1993 českého) právního řádu se proces EIA stal v roce 1992 (zákon čís. 17/1992 Sb. o životním prostředí a čís. 244/1992 Sb. o posuzování vlivů na životní prostředí. Od 1. ledna 2002 platí nový zákon č. 100/2001 Sb., který bude v roce 2003 novelizován. Pak již budou naše předpisy pro EIA/SEA zajišťovat plnou kompatibilitu v této oblasti s dosud přijatými směrnicemi a direktivami Evropské unie.

Zákon čís. 100/2001 Sb. o posuzování vlivů na životní prostředí stanoví, které druhy staveb, činností nebo jiných lidských aktivit podléhají vždy posouzení vlivů na životní prostředí, které podléhají tzv. „zjišťovacímu řízení“, zda a v jakém rozsahu je nebo není třeba posouzení provést. Stanoví i rámcové podmínky pro posuzování vlivů záměrů na životní prostředí, překračující státní hranice.
Výstupem procesu je stanovisko příslušného úřadu, které v případě souhlasu uvádí podmínky s realizací. Toto stanovisko je nezbytným dokladem pro navazující územní řízení.

Proč konference?

Je možno uvést, že i díky zavedení procesu EIA do praxe došlo celosvětově k významnému poklesu znečišťování ŽP. Plně to platí i pro podmínky ČR. Stejně jako jiné lidské aktivity i proces EIA se stále vyvíjí. Přináší změny, komplikace, problémy, které se týkají všech účastníků procesu posuzování (investorů, úřadů, veřejnosti, konzultantů, aj.). Zákony se vždy o něco opožďují za praxí. Konference je vhodnou formou setkání a diskusí o změnách, nejasnostech, trendech apod.

Konference, už čtvrtá v pořadí, je organizována jako diskusní fórum všech účastníků procesu EIA. Dlouholeté zkušenosti s přípravou a pořádáním nejrůznějších vzdělávacích akcí potvrzují, že „mix“ účastníků, kteří zastupují celé spektrum názorů, je pro všechny zúčastněné nejužitečnější.

Při posuzování jednotlivých záměrů (dálnice, letiště, spalovna) se často jiskří. Protichůdné zájmy účastníků se bez „konstruktivní diskuse“, vzájemného poznání názorů, postojů a požadavků, dají stěží překonat nebo alespoň sblížit. Na konferenci je většinou prostředí, ve kterém se lépe diskutuje a hůře např. „přivazuje řetězem k bráně“. Diskuse, často velmi bouřlivé, bývají dobrým začátkem budoucí spolupráce.

Účastníci se dozvědí poslední žhavé novinky z „dílny legislativců“, očekávané trendy a směry ve vztahu k Evropské Unii a naopak úředníci se seznámí s výhradami a připomínkami např. veřejnosti nebo investorů. Perličkou letošní akce může být např. informace o zákoně ČR
o Antarktidě.

Hlavním cílem konference je diskuse a výměna zkušeností mezi jednotlivými účastníky procesu EIA, která by měla přinést další zvýšení kvality v procesu posuzování vlivů na životní prostředí.
Vladimír Rimmel, tel: 603 112 170, 596 114 440

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist