Michaela Valentová "> Pozvánka na seminář Město pro pěší - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/pozvanka-na-seminar-mesto-pro-pesi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Nadace Partnerství / Ústav pro ekopolitiku: Pozvánka na seminář Město pro pěší

Nadace Partnerství, Program Zelené stezky/Greenways a Ústav pro ekopolitiku zvou na pracovní seminář „Město pro pěší, Greenways v městském prostředí“, který se uskuteční 18. března 2005 od 10:00 v zasedací místnosti MČ Praha 1, Vodičkova 18. Na jeho programu bude představení projektů Greenways v Praze, představení prezentujících z Londýna, prezentace Londýn - město pro pěší, prezentace Marketing stezek ve velkoměstském prostoru.

Program:
10:00 - 10:10 Představení projektů Greenways v Praze
10:10 - 10:15 Představení londýnských referentů
10:15 - 11:00 Londýn - město pro pěší, Jim Walker
11:00 - 11:30 Marketing stezek v prostoru velkoměsta, Garry Cliffe
11:30 - 12:00 Diskuse

Tlumočení zajištěno
Kvůli omezené kapacitě místnosti potvrďte, prosíme, svoji účast do 15. 3. 2005 buď na e-mailu Daniel.Mourek@ecn.cz nebo Michaela.Valentova@ecn.cz, nebo na telefonu 274 816 727 či 224 828 257.

==============
Situace v Londýně

Plán na podporu chůze v Londýně

Primátor Londýna, Ken Livingstone, vyhlásil v loňském roce ambiciózní plán udělat z Londýna do roku 2010 hlavní město zelených stezek a do roku 2015 jedno z nejpřívětivějších měst pro pěší. Za tímto účelem vypracovalo město v loňském roce ve spolupráci s 33 městskými částmi a dalšími organizacemi strategický projekt pod názvem “ Děláme z Londýna město pro pěší – Plán pro rozvoj stezek v Londýně” v hodnotě 0,5 miliardy korun.

Součástí tohoto plánu je:
- Zhodnocení podílu chůze na celkově přepravě ve městě včetně jejích výhod v oblasti sociální, environmentální a zdravotní a zhodnocení překážek, kterým pěší v Londýně čelí
- Identifikace hlavních partnerů v projektu a stanovení priorit k dosažení plánovaných cílů
- Doporučení k integraci chůze do plánovacích a dopravních opatření
- Detaily zlepšující pohyb pěších a propagace chůze
- Propagace šesti hlavních stezek/Greenways v Londýně
- Monitoring a marketing těchto opatření

Konečným cílem tohoto plánu je zvýšení podílu chůze na přepravních výkonech (dnes je to plných 29%, což spolu s cyklistikou tvoří téměř třetinu přepravních výkonů v metropoli) a její propagace coby alternativní, zdravé a ekologicky šetrné každodenní aktivity.

Jaké Greenways vytváří Londýn?

Především propojuje a vytváří zelené stezky spojující parky, veřejné prostory, historické památky a další atrakce s cílem udělat z Londýna jedno z nejpřívětivějších měst pro pěší do roku 2015 a metropoli Greenways do roku 2010 a inspirovat i další evropské metropole včetně Prahy. V Londýně existuje na 300 stezek o celkové délce 2500 km a každý den se tu nabízí více než 50 organizovaných výletů po stezkách. Londýn zdarma distribuuje mapy a průvodce po jednotlivých Greenways a propaguje tématicky zaměřené stezky s různou délkou.

K hlavním prioritním stezkám propojujícím všech (33) městských částí patří:

6 hlavních stezek v Londýně:
1. Okruh metropolí (The Capital RING) – tvoří 115km okruh pro pěší londýnskými parky, nábřežími, ulicemi a lesíky přes Woolwich a Richmond.
2. Zelená řetězová stezka (The Green Chain Walk) - je 64km dlouhá městská stezka spojující nábřeží s historickými lesoparky jihovýchodního Londýna. Stezka vede od řeky Temže, nivou této řeky a Erith do parku Crystal Palace a Chislehurstu.
3. Jubilejní stezka (The Jubilee Walkway) – tato okružní stezka dědictví dlouhá 25 km propojuje nejznámější londýnské turistické atrakce a monumenty a přes okruhy v Bloomesbury a londýnské City spojuje stanici Kings Cross a Barbican.
4. Stezka údolím Lea (The Lea Valley Walk) – tato 80 km dlouhá zelená stezka spojuje Leagrave v Lutonu s řekou Temží u Východoindického doku podél navigace ve východním Londýně přes mokřiny s bohatou faunou a florou v regionálním parku údolí Lee.
5. Londýnský okruh - je 241 km dlouhá stezka spojující Erith s Rainhamem, která vede po obvodu velkého Londýna.
6. Národní stezka podél řeky Temže (The Thames Path National Trail) - je 304 km dlouhá klasická stezka vedoucí podél řeky Temže od pramene řeky v Gloucesteru k jejímu ústí s napojením na mokřiny Crayford Marshes.

Více informací o těchto Greenways naleznete na:
www.tfl.gov.uk/walking
e-mail: walking@tfl.gov.uk

======================
Představení zástupců Londýna:

Jim Walker
Je projektovým manažerem se specializací na plánování stezek v městském i venkovském prostoru. Má zkušenosti s vytvářením partnerství mezi různými subjekty zapojenými do vytváření stezek, řízením kampaní na jejich propagaci a jejich koordinaci. Je ředitelem společnosti The Access Company, která se podílí na realizaci vize Londýna jako města pro pěší, kterou vyhlásil současný primátor anglické metropole, Ken Livingstone.

Jeho zkušenosti s projekty zahrnují:
Od roku 1998 je ředitelem londýnského fóra pro pěší dopravu, prezidentem série mezinárodních konferencí Walk21 a ředitelem Jubilee Walkway Trust
Má zkušenosti z působení manažera národních stezek ve Velké Britanii v rámci Agentury pro venkov, zodpovědné za vytvoření sítě pěších a cyklistických stezek v zemi.
Má rovněž zkušenosti s řízením evropských projektů Interreg v Londýně
Jim rovněž působil jako konzultant projektů stezek v USA, Austrálii, Chile, Keni

Gary Cliffe
Gary Cliffe pracuje jako konzultant na veřejně prospěšných projektech a pomáhá rozjezdu malých podniků v oblasti průmyslu stezek. Gary stál u zrodu projektu vytvoření sítě 550km zelených stezek ve velkém Londýně nazvaném “Londýn – město pro pěší” jako jeho hlavní manažer. Tento projekt zahrnuje celkem 33 městských částí a finanční objem projektu přesahuje 0,5 miliardy korun. V minulosti se např. podílel na on-line prezentaci stezky podél řeky Temže formou GIS a webu. Rovněž vyvinul manuál pro uživatele národních stezek ve velké Británii pro Agenturu pro rozvoj venkova a rovněž databázi britských stezek.

Má zkušenosti s IT, strategickým plánováním, managementem projektů, realizací studii proveditelnosti v oblasti stezek atd.

Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist