https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/premier-fiala-otevrel-novou-budovu-fakulty-zivotniho-prostredi-czu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Úřad Vlády ČR: Premiér Fiala otevřel novou budovu Fakulty životního prostředí ČZU

27. září 2023 | Úřad Vlády ČR
Předseda vlády ČR Petr Fiala se ve středu 27. září, spolu ministrem zemědělství Markem Výborným a ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem, zúčastnil slavnostního otevření nové budovy Pavilonu environmentálních studií Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze. V úvodním projevu premiér popřál studentům i zaměstnancům mnoho úspěchů při výzkumu adaptace na dnešní environmentální výzvy a zdůraznil, že je důležité pro ČR, aby měla více vysokých škol a univerzit, které dokážou obstát v mezinárodním prostředí.

Celkové náklady na výstavbu pavilonu činily 300 mil. Kč, z toho 80 mil. Kč byly vlastní zdroje ČZU a 220 mil. Kč bylo hrazeno ze státního rozpočtu v rámci programu MŠMT Rozvoj a obnova materiálně technické základy veřejných vysokých škol. Výstavba probíhala v letech 2021 až 2023.

„Budova je příkladem ekologicky promyšleného designu. Najdeme tu řadu technologií, které přispívají k energetickým úsporám a adaptaci na klimatické změny - je nízkoenergetická, využívá srážkovou či recyklovanou odpadní vodu atd. Já se celý život pohybuji v akademickém prostředí a dokážu ocenit pracoviště, kde je možné těsně propojit výuku a výzkum s praxí, nebo dokonce žitou zkušeností. Přeji Vám mnoho úspěchů při výzkumu adaptace na dnešní environmentální výzvy,“ uvedl premiér.

Nová budova kampusu propojuje přírodu s moderními technologiemi a je tak laboratoří principů udržitelného rozvoje. Odborníci z Fakulty životního prostředí, kteří pavilon budou využívat, v jeho realizaci uplatnili aktuální trendy a technologie, které přispívají k adaptaci sídel na dopady klimatické změny. Dominujícím prvkem stavby jsou zelené fasády složené z 13 druhů rostlin v celkovém počtu 12 300 kusů. Nízkoenergetickému standardu pavilonu přispívají tři podzemní podlaží dosahující hloubky 12 m pod úroveň terénu. Pavilon disponuje vlastním výzkumným potenciálem. Komplexní digitální informační model budovy umožňuje vytvářet, spravovat a vyhodnocovat údaje o pavilonu během celého jeho životního cyklu.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist