Radka Nastoupilová "> Při zasněžování sjezdovek v Krkonoších nedodržela firma vodoprávní povolení. Dostala pokutu 120 tisíc korun - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/pri-zasnezovani-sjezdovek-v-krkonosich-nedodrzela-firma-vodopravni-povoleni.dostala-pokutu-120-tisic-korun
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ČIŽP: Při zasněžování sjezdovek v Krkonoších nedodržela firma vodoprávní povolení. Dostala pokutu 120 tisíc korun

11. března 2020 | ČIŽP
Autor: Radka Nastoupilová, tel: 222 860 341, 733 784 300
Na základě kontroly odběru povrchových vod pro technické zasněžování lyžařských areálů uložili inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Hradci Králové společnosti MEGA PLUS s.r.o. pokutu 120 tisíc korun. Firma, jejíž činností je celoroční provoz sportovně-rekreačního resortu „SkiResort ČERNÁ HORA – PEC“ nakládala s povrchovými vodami v rozporu s vydaným povolením. Pro zasněžování svých lyžařských areálů nedodržela při odběru vody z potoků stanovené podmínky.

Inspektoři ČIŽP obdrželi v lednu 2019 od Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) podnět k došetření skutečností zjištěných při odběru povrchových vod z Vlčího, Zeleného, Černohorského a Janského potoka. Kontrolní měření průtoku v těchto tocích bylo provedeno v rámci terénního šetření Správy KRNAP v listopadu 2018, kdy bylo zjištěno, že ve Vlčím a Zeleném potoce není při odběru vody dodržen minimální zůstatkový průtok. V takovém případě je provozovatel lyžařského areálu povinen zastavit odběr pro svá zasněžovací zařízení, což se ale nestalo. V Jánském potoce pak nedosahoval průtok vody v toku hodnoty stanoveného minimálního průtoku, takže odběr pro zasněžování neměl být vůbec zahájen.

Minimální zůstatkový průtok je podle zákona takový průtok povrchových vod, který ještě umožňuje obecné nakládání s vodami a ekologické funkce vodního toku. Podmínky odběru povrchových vod pro potřeby výroby technického sněhu jsou v povolení stanoveny za účelem ochrany povrchových vod v daném území a s ohledem na požadavky jejich dalšího využití. „Účelem všech rozhodnutí, kroků a postupů podle vodního zákona je přispívat k ochraně vodních ekosystémů. Obviněný svým jednáním ohrozil životaschopnost živočichů a vodních organismů vyskytujících se v daném území. Navíc vodní toky Vlčí, Zelený a Janský potok náleží do chráněné oblasti přirozené akumulace vod Krkonoše,“ řekl Lukáš Trávníček, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP Hradec Králové.

Společnost MEGA PLUS s. r. o. se proti rozhodnutí o pokutě odvolala, Ministerstvo životního prostředí však odvolání zamítlo a sankci potvrdilo. Ta 20. února 2020 nabyla právní moci.
Radka Nastoupilová, tel: 222 860 341, 733 784 300

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist