https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/protokol-o-biologicke-bezpe232nosti-historicky-krok-v-boji-proti-ni232eni-zivotniho-prost248edi-geneticky-modifikovanymi
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Greenpeace: Protokol o biologické bezpeènosti: Historický krok v boji proti nièení životního prostøedí geneticky modifikovanými organismy

29. ledna 2000 | Greenpeace
Greenpeace blahopøálo 50 ministrùm životního prostøedí a asi 130 vládním delegacím k pøijetí mezinárodního Protokolu o biologické bezpeènosti (Biosafety Protocol), který má zajišovat kontrolu nad obchodem s geneticky modifikovanými organismy (GMO). "Jde o historický krok smìrem k úèinnìjší ochranì životního prostøedí a spotøebitelù pøed nebezpeèími, která plynou z genetických manipulací," prohlásil Benedikt Haerlin z Greenpeace. "Protokol, který byl v Montrealu pøijat, položil základy k budoucím pevnìjším dohodám, které budou chránit životní prostøedí pøed GMO."

Greenpeace vítá fakt, že spoleèný zájem zaèíná pøevládat. "Tyto minimální bezpeènostní standardy musí být zavedeny ihned. Žádáme všechny zemì, aby ratifikovaly tuto dohodu tak, aby vešla v platnost nejpozdìji k desátému výroèí Summitu Zeme v Rio de Janeiru v roce 2002," øekl Hearlin. "Dokud protokol nevejde v platnost, veškerý export geneticky modifikovaných organismù by mìl být zakázán."

Protokol o biologické bezpeènosti byl pøijat po sérii obtížných jednání komplikovaných obstrukcemi ze strany malé skupiny zemí exportujících GMO, jmenovitì USA, Kanady, Argentiny a jejich podporovatelù, Austrálie, Chile a Uruguaye. "Jsme rádi, že se USA a zemím tzv. Miamské skupiny vedené Kanadou nepodaøilo vnutit svìtu tuto nevyzkoušenou a riskantní technologii," zdùraznil Haerlin.

Ve snaze zabránit pøijetí Protokolu se však Miamské skupinì nakonec podaøilo odstranit požadavek povinného znaèení potravin s obsahem GMO. "Jedná se o podlou snahu obelhat spotøebitele a dovážející zemì," uvedl Haerlin. "Jsme pøesvìdèeni, že tato zamlžovací taktika nebude fungovat." Budoucnost GMO bude podle Greenpeace záviset nejenom na mezinárodní a národních legislativách, ale také na spotøebitelích. "Trh s geneticky manipulovanými potravinami se hroutí. Lidé se jim vyhýbají stejnì, jako se vyhýbali houbám po Èernobylu," vysvìtlil Haerlin. "Jsme pøesvìdèeni, že spotøebitelé v této bitvì nakonec zvítìzí."

Václav Vaškù,
tiskový mluvèí Greenpeace ÈR


Další informace:
tel.: 02/24 31 96 67
fax : 02311 22 89

 

Více informací k Protokolu o biologiocké bezpeènosti lze nalézt na internetových stránkách Greenpeace: www.greenpeace.cz/action/geneng/index.htm

Další informace a ilustraèní fotografie k problematice GMO jsme schopni poslat také elektronicky na e-mailovou adresu redakce.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist