Olívia Lacenová "> Průlomové partnerství: Microsoft a Stockholm Exergi budou dekarbonizovat - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/prulomove-partnerstvi-microsoft-a-stockholm-exergi-budou-dekarbonizovat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Wonderinterest Trading Ltd.: Průlomové partnerství: Microsoft a Stockholm Exergi budou dekarbonizovat

23. května 2024 | Wonderinterest Trading Ltd.
Autor: Olívia Lacenová, tel: +420601505860
Technologický gigant Microsoft uzavřel klíčové partnerství se švédskou energetickou společností Stockholm Exergi v rámci průlomového kroku v boji proti změně klimatu. Spolupráce představuje významný krok v iniciativách zaměřených na řízení emisí uhlíku a partnerství mezi technologickým lídrem a dodavatelem energie poukazuje na to, jak může společné úsilí vést k významnému pokroku směrem k udržitelnější a uhlíkově neutrální budoucnosti.

Bude odstraněno 3,3 milionu tun CO2
Společnosti Microsoft (MSFT) a Stockholm Exergi spojily začátkem května své síly v rámci dohody o cíleném odstraňování emisí oxidu uhličitého (CO2) z atmosféry. Desetiletá dohoda mezi společnostmi, označovaná za největší svého druhu na světě, by mohla pomoci trvale odstranit 3,3 milionu tun oxidu uhličitého v rámci projektu Bioenergie se zachycováním a ukládáním uhlíku (BECCS). V rámci tohoto úsilí získá společnost Microsoft od roku 2028 odpovídající uhlíkové kredity. Stockholmská společnost Exergi, která vyrábí energii z biomasy z lesnických a papírenských zbytků, bude podle ESGtoday zachycovat CO2 ze spalin a ukládat jej ve zkapalněné verzi na dně Severního moře, kde se bude časem mineralizovat. Tento proces bude podle tiskové zprávy společnosti probíhat v jejím nejnovějším zařízení BECCS ve stockholmské oblasti Värtane, které bude integrováno se stávající elektrárnou, a projekt již získal povolení k ochraně životního prostředí. Očekává se, že výstavba bude zahájena již v příštím roce poté, co výrobce energie obdrží investiční rozhodnutí pro tento projekt, k čemuž má dohoda s technologickým gigantem významně přispět. Kromě toho hodlá společnost Stockholm Exergi získat finanční podporu od vládních subjektů nebo dalších soukromých společností.

Krok směrem k uhlíkové negativitě
Cílem společnosti Microsoft je stát se do roku 2030 nikoli uhlíkově neutrální, ale přímo uhlíkově negativní, a tato spolupráce jí k tomuto cíli nejen pomůže, ale také odráží strategii společnosti, která upřednostňuje snižování emisí a zajišťuje kvalitní odstraňování uhlíku. Brian Marrs, ředitel společnosti Microsoft pro energetiku a odstraňování uhlíku, zdůrazňuje význam udržitelného získávání biomasy a účinných procesů zachycování uhlíku. V tiskové zprávě společnosti Stockholm Exergi se rovněž uvádí, že dohoda společností zajišťuje vysoké standardy kvality, včetně řady kritérií v rámci udržitelnosti, odstraňování a monitorování, které společně vypracovaly. Kromě toho společnosti doufají, že budou inspirovat další společnosti k podobnému postupu, protože Stockholm Exergi prodává certifikáty dalším společnostem a pomáhá jim dosahovat jejich emisních cílů.

Miliony tun CO2
V rámci boje proti klimatickým změnám již americký gigant uzavřel několik partnerství zaměřených na odstraňování oxidu uhličitého, za které získává uhlíkové kredity, což potvrzuje mnohostrannou strategii při sledování svého emisního cíle. Díky spolupráci se společnostmi, jako je Neustark ve Švýcarsku, která zachycuje CO2 a ukládá jej do minerálního odpadu, získává Microsoft uhlíkové kredity odpovídající 27 600 tunám CO2 za šest let. Mezitím projekty, jako je agrolesnictví společnosti Catona Climate v Keni a úsilí brazilského startupu Mombak o zalesňování v brazilské Amazonii, dále přispívají do portfolia uhlíkových kreditů společnosti, které dohromady představují miliony tun odstraněného CO2. Na podobném principu jako stockholmská společnost Exergi funguje také partnerství se společností Carbonfuture, která zachycuje CO2 při výrobě biocharu a ukládá jej do půdy, čímž zlepšuje její úrodnost. To přidává společnosti Microsoft 32 000 tun odstraněného CO2 ve formě kreditů. Partnerství se společností Running Tide navíc podtrhuje závazek společnosti Microsoft urychlit odstraňování CO2 prostřednictvím přirozeného pohlcování oceány, což svědčí o komplexní strategii při dosahování ambiciózních emisních cílů. Kromě těchto společností si Microsoft zajistil partnerství se společnostmi Climate Robotics, Land O'Lakes nebo Heirloom.

Na historických maximech
Umělá inteligence a technologie nejsou jedinými důvody, které činí Microsoft pro investory tak atraktivním. Jeho závazek chránit přírodu a snižovat dopady klimatických změn také zvyšuje hodnotu společnosti, a to nejen z etického, ale i finančního hlediska. Podle serveru Companiesmarketcap.com je stále na prvním místě v žebříčku společností s největší tržní kapitalizací, která činí více než 3 biliony USD. K 7. květnu 2024 činila hodnota akcií 413 USD.* Od začátku loňského roku akcie navzdory krátkodobým poklesům vykazují rostoucí trend a v březnu letošního roku dosáhly historického maxima 428 USD. Na konci dubna společnost zveřejnila výsledky za třetí čtvrtletí fiskálního roku 2024, které předčily očekávání a potvrdily její vedoucí postavení.
Olívia Lacenová, tel: 420601505860
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist