https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/referendum-o-poloze-nadrazi-v-brne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Děti Země: Referendum o poloze nádraží v Brně

26. září 2016 | Děti Země
Autor: Miroslav Patrik
Článek předsedy Dětí Země Miroslava Patrika o místním referendu, které proběhne ve dnech 7. až 8. října 2016, a který vyšel v novinách Obzor - 14deník OSŽ (26.09.2016). Děti Země konání referenda podporují.


Nejdůležitější letošní událostí v Brně bude jistě referendum o poloze nádraží a o způsobu výběru variant otevřenými návrhovými soutěžemi, které proběhne ve dnech 7. až 8. října 2016 společně s volbami do krajských zastupitelstev.

Bude se v něm rozhodovat o těchto dvou otázkách:

1. Souhlasíte s tím, aby město Brno podniklo bezodkladně všechny kroky v samostatné působnosti k modernizaci železniční stanice „Brno – hlavní nádraží“ v dosavadní poloze podél ulice Nádražní?

2. Souhlasíte s tím, aby město Brno podniklo bezodkladně všechny kroky v samostatné působnosti s cílem prosadit, aby se nejlepší řešení modernizace železniční stanice „Brno – hlavní nádraží“ určilo prostřednictvím soustavy otevřených návrhových soutěží?

Pokud na první otázku převáží platná odpověď NE, pak se na současné přípravě stavby za 20,4 miliard korun nic nezmění, neboť lidé budou s odsunem nádraží o kilometr na jih k řece Svratce rovněž souhlasit.

Pokud ovšem bude odpověď znít ANO, pak si lidé budou přát moderní nádraží tam, kde je teď – v prostoru mezi ulicí Křenová a ulicí Hybešova. Zde pak odborníci jistě naleznou nejlepší konkrétní technické řešení.

Aby bylo referendum platné a závazné, musí ale přijít aspoň 35 procent voličů Brna a nejméně 72 procent z nich se musí vyslovit ANO-NE. Proto je důležité, aby byla vysoká účast!

Šance na závaznost je přitom letos vysoká, neboť referendum proběhne ve dvou dnech, současně s krajskými volbami, k nimž chodí nad 40 procent voličů, a stávající vedení Brna ho nijak výrazně nebojkotuje. Bude-li výsledek závazný, pak ho Brno bude muset povinně hájit a stát ho bude muset též přijmout.

A co si o poloze nádraží myslí obyvatelé Brna? Z dlouhodobých výzkumů vyplývá, že asi dvě třetiny lidí chce mít nové moderní nádraží v centru, nikoliv ho odsouvat.

O nádraží by tedy konečně mohli rozhodnout sami občané Brna, nikoliv ekonomicky podjaté firmy nebo politici, kteří nehájí veřejný zájem.

Miroslav Patrik (autor je předsedou Dětí Země a člen přípravného výboru pro konání referenda)


* * * * * * * * * * *


Internetové stránky o místním referendu v Brně o poloze nádraží
http://www.nadrazivcentru.cz

Kampaň za místní referendum v Brně o poloze nádraží na FB
https://www.facebook.com/NadraziBrno/?fref=ts

Referendum o poloze hlavního nádraží v Brně (2016) na Wikipedii
https://cs.wikipedia.org/wiki/Referendum_o_poloze_hlavn%C3%ADho_n%C3%A1dra%C5%BE%C3%AD_v_Brn%C4%9B_(2016)

Historie přípravy moderního nádraží v Brně:
http://www.nadrazibrno.wz.cz

Miroslav Patrik tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama



Blíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist