https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/rozkos-bez-rizika-z-s-slavi-25-vyroci-sve-existence
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ROZKOŠ bez RIZIKA: ROZKOŠ bez RIZIKA, z. s. slaví 25. výročí své existence

13. března 2017 | ROZKOŠ bez RIZIKA
Autor: Jiří Kofroň, tel: 777 180 039
Organizace ROZKOŠ bez RIZIKA (dále jen R-R) byla založena již v roce 1992. Jejím cílem bylo umenšit rizika spojená se sexuální prací, jejichž důsledky by postihly nejen samotné sexuální pracovnice, ale v konečném důsledku celou společnost. Činnost R-R spočívá především v prevenci, diagnostice a léčbě pohlavně přenosných infekcí, poskytování sociálních a terapeutických služeb a prosazování práv sexuálních pracovnic. Naší specialitou je divadelní soubor ROZKOŠ, jehož aktéři jsou sexuální pracovnice a lidé ohroženi vyloučením nebo žijící na hranici chudoby (muži z bývalého divadelního souboru Ježek a Čížek).

Začalo to docela slibně, i když to nebylo vůbec jednoduché. Zakladatelky – současná generální ředitelka PhDr. Hana Malinová, CSc. a sexuální pracovnice Lada a Alice, se zúčastnily Mezinárodní konference sexuálních pracovnic ve Frankfurtu, kde se dozvěděly, co se od sexuálních pracovnic a jejich organizací v nové velké Evropě čeká; jak práci v sexbyznysu profesionalizovat, proč je dobré táhnout za jeden provaz apod.

„V této poněkud rozkolísané společenské situaci začínala svou činnost R-R. Během prvního roku, bez významného přispění donorů, byly zajištěny nejúčinnější prostředky prevence: informace a kondomy. Začala jsem spolu s mou první kolegyní Pavlou provádět tzv. streetwork. Metoda založená na oslovování klientek přímo v terénu, spojená s poradenstvím a nabídkou kondomů a brožurek. Tenkrát to byl překlad původně nizozemské brožurky Safe Sex, česky vyšla pod stejným názvem. To bylo a stále je tou nejdůležitější metodou práce s klientkami.“ vzpomíná na začátky Hana Malinová.

Od té doby se organizace značně rozrostla. Vedle poradenských center v Praze, Brně a Českých Budějovicíc poskytuje Rozkoš bez Rizika terénní zdravotní a sociální služby celkem ve 12 krajích ČR. Od roku 1998 začala organizace provozovat mobilní vyšetřovací jednotku, s jejíž pomocí se zdravotnické služby staly dostupné pro mnohem větší a ohroženější spektrum klientek. Máme také rozsáhlou publikační činnosti: Ze sexbyznysu na trh práce?, 2013; S tebou ne! 2015 a další. Lektorujeme, spolupracujeme na mezinárodní úrovni, jako jediní provádíme výzkumy v oblasti prostituce v ČR.

Cílovou skupinou jsou především ženy pracující v sexbyznysu, dále ostatní osoby působící v prostituční scéně a lidé ohroženi rizikovým způsobem života, nejen rizikovým sexuálním chováním. Nicméně hlavním mottem organizace je, že zdraví každého z nás ovlivňuje zdraví nás všech, nabízíme tak i testování veřejnosti na HIV a poradenství, ať už v rámci speciálních akcí (např. AIDS day) či pravidelně v našich centrech.

Bohatou historii má i náš divadelní spolek Rozkoš. U jeho zrodu stála jedna významná americká nadace Ašoka. Soubor existuje již od roku 1995, uvedli jsme celkem 13 původních divadelních her (některé už mají za sebou obnovené premiéry) a získali řadu ocenění na amatérských soutěžích.

Generální ředitelka a zakladatelka organizace Rozkoš bez Rizika PhDr. Hana Malinová, CSc., získala před několika dny cenu poroty za celoživotní přínos v oblasti společenské prospěšnosti v mezinárodní soutěži EY Podnikatel roku 2016. Rozkoš bez Rizika ročně osloví 4 000 klientek a provede kolem 3 000 testů na HIV a více než 2 800 testů na syfilis. A to jsou jen přímí klienti, resp. klientky našich služeb. Každá z nich má v průměru 10–15 zákazníků týdně. Takže nepřímo Rozkoš bez Rizika ovlivňuje skoro milion osob v České republice.

U příležitosti takového jubilea vás zveme na rozkošný slavnostní večer, který se uskuteční 1. dubna v KZ Domovina na Praze 7, od 19 hodin. Připraven je bohatý program, ve kterém nebudou chybět také taneční vystoupení divadelního souboru Rozkoš, který mimo jiné předvede upoutávku k poslednímu remaku představení: Tragédie na Mississippi. K tanci a poslechu bude hrát Dixie band 1. LF Univerzity Karlovy. Od skupiny pak s pokročilejší horečkou sobotní noci převezme žezlo DJ M.I.X., který se už postará i o ty nenáruživější tanečníky. V neposlední řadě se můžete těšit na tajemnou Bombolu a hlasování o nejlepší novinářskou kachnu. Celý večer vás bude provázet šarmantní moderátorka Ester Kočičková. Záštitu nad slavnostním večerem převzal starosta městské části Praha 7, Mgr. Jan Čižinský.

Lístky jsou v prodeji online přes portál GoOut a nebo v našem poradenském centru u Hlavního nádraží v Praze (Bolzanova 1) každou středu a pátek od 10 do 16 hod.

Kontakt pro média:
Hana Malinová, generální ředitelka R-R, e-mail: malinova@rozkosbezrizika.cz,
tel.: 602 181 181
Jiří Kofroň, tel: 777 180 039 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist