Karel Dolejší "> Rozšiřování výsypky Pokrok je v rozporu s krajským územním plánem - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/rozsirovani-vysypky-pokrok-je-v-rozporu-s-krajskym-uzemnim-planem
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Greenpeace: Rozšiřování výsypky Pokrok je v rozporu s krajským územním plánem

2. října 2007 | Greenpeace
Autor: Karel Dolejší
Výsypka Pokrok, kterou provozují Severočeské doly, a.s. (SD), letos překročila závaznou hranici, za kterou její rozšiřování zakazuje platný krajský územní plán i usnesením vlády č. 444/1991. Přitom došlo k vykácení více než dvou hektarů dřevin, usmrcení zvlášť chráněných druhů obojživelníků a přiblížení výsypky k městu Lomu o přibližně 300 metrů. Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) v této věci vede proti Severočeským dolům řízení o uložení pokuty pro porušení zákona o ochraně přírody a krajiny. Greenpeace ČR již dva měsíce na horníky apeluje, aby přestali usilovat o další rozšiřování výsypky.

Greenpeace bylo na skutečnost, že výsypka ohrožuje biotopy ohrožených obojživelníků a patrně překročila závazné hranice stanovené územním plánem, upozorněno místní organizací ČSOP v červenci 2006. Greenpeace se okamžitě obrátilo na ČIŽP, která Severočeským dolům, a.s. (SD) další činnost v lokalitě dočasně zakázala a zahájila s nimi správní řízení o uložení pokuty. Na společném jednání zástupců dolů, ministerstva životního prostředí (MŽP), obvodního báňského úřadu (OBÚ) v Mostě a Greenpeace dne 15. srpna báňský úřad přislíbil, že celou záležitost prošetří. Zároveň bylo zjištěno, že OBÚ i horníci minimálně od roku 1992 pracují s podstatně benevolentněji stanovenou hranicí, která umožňuje rozšíření výsypky oproti usnesení vlády až o 550 metrů. Protože Greenpeace v září získalo informaci, že SD se i nadále hodlají řídit touto chybnou hranicí a nikoliv platným územním plánem, rozhodly se na celý případ upozornit veřejnost. Na dnešní tiskové konferenci Greenpeace vedoucí oddělení komunikace SD Vladimír Budinský skutečně potvrdil, že firma zasypávání nových ploch pouze přerušila a v nejbližších měsících se k němu hodlá vrátit. Odvolává se přitom na důvodovou zprávu k usnesení vlády č. 444/1991, podle které měly být limity dále zpřesněny dohodou těžaře, samospráv a orgánů státní správy.

"Je to holý nesmysl," uvedl k tomu dnes expert na správní právu Mgr. Pavel Doucha z Ekologického právního servisu. "Ani u zákonů, které jsou na rozdíl od usnesení vlády obecně závazné, nemohou být žádná zmocňovací ustanovení obsažena v důvodové zprávě. Ta má vždy pouze sloužit jako podklad pro ty, kteří předmětnou normu schvalují. Je samozřejmě rozumné, že až sedmdesát metrů tlustá čára v příloze vládního usnesení má být zpřesněna, a mělo se tak stát již dávno. Ovšem právě a pouze v rámci těchto sedmdesáti metrů, nikoliv jejím posunutím o půl kilometrů do území, které má chránit. Podobným způsobem bychom se mohli za chvíli dočkat toho, že se budou moci motoristé na místě dohodnout s dopravním policistou na změně té části dopravních předpisů, která se jim nelíbí. Usnesení vlády může změnit jen vláda."

Současnou situaci komplikuje skutečnost, že rozšíření výsypky povolil v lednu 2004 OBÚ v Mostě jako součást tzv. povolení k hornické činnosti. Toto povolení bylo sice vydáno v rozporu s usnesením vlády č. 444/1991 a platným územním plánem, ale po uplynutí tří let od nabytí právní moci jej lze podle platného správního řádu změnit jen dvěma způsoby: na návrh SD nebo na základě rozsudku, že rozhodnutí bylo dosaženo trestným činem. Ačkoliv je Greenpeace přesvědčeno, že v daném případě mohla být naplněna skutková podstata trestného činu maření úkolu veřejného činitele z nedbalosti , trestní oznámení zatím podávat nezamýšlí.

Vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace Jan Rovenský k tomu dnes uvedl: „Nejde nám o hledání viníků nebo vyvolávání sporů s horníky za každou cenu, ale o nápravu současného stavu. Stále doufáme, že Severočeské doly se zachovají jako odpovědná firma a výsypku s ohledem na zájmy obyvatel Lomu i ochrany přírody dále rozšiřovat nebudou. Žádáme je proto, aby samy navrhly takovou změnu povolení k hornické činnosti, která by byla v souladu s platným územním plánem. Nicméně pokud by se pokusily současného protiprávního stavu využít k dalšímu rozšiřování výsypky, jsme připraveni jim v tom zabránit.“

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist