Filip Šebek "> S podporou ČRA byl v Gruzii zaveden systém COVID Lab, který pomáhá zvládnout pandemii Covid-19 - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/s-podporou-cra-byl-v-gruzii-zaveden-system-covid-lab-ktery-pomaha-zvladnout-pandemii-covid-19
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká rozvojová agentura: S podporou ČRA byl v Gruzii zaveden systém COVID Lab, který pomáhá zvládnout pandemii Covid-19

18. května 2021 | Česká rozvojová agentura
Autor: Filip Šebek
S finanční podporou České rozvojové agentury pomáhá Charita ČR od loňského roku Gruzíncům rychle a efektivně monitorovat šíření nákazy koronaviru. Díky spolupráci s gruzínským Ministerstvem zdravotnictví vyvinula specializovanou platformu, takzvaný COVID Lab. Tato platforma slouží k přehlednému sběru dat o nových případech výskytu koronaviru a pomáhá zabránit zbytečnému testování. V Gruzii letos zavedla také informační systém, který usnadní organizaci očkování proti onemocnění Covid-19.

Gruzínské zdravotnictví procházelo již před propuknutím současné pandemie rozsáhlou reformou. Šíření koronaviru pro něj znamenalo velkou zatěžkávací zkoušku, protože na rychlé zvládnutí vzniklé situace nebylo téměř vůbec připravené. Charitě Česká republika se ve spolupráci s tamním Národním centrem pro kontrolu nemocí a veřejného zdraví (NCDC) podařilo pomoci Gruzíncům rychle a efektivně sledovat šíření nákazy a adekvátně na něj reagovat. Charita Česká republika se podpoře gruzínského zdravotnictví věnuje již několik let, a tak dokázala velmi rychle identifikovat slabá místa, díky nimž nebylo možné šířící se pandemii v Gruzii efektivně zvládnout.

Už v březnu loňského roku vytvořila Charita ČR v rámci zdravotnických projektů, které realizuje s podporou ČRA, informačně-edukační plakáty o rizicích pandemie Covid-19 také v minoritních jazycích (abcházštině, arménštině a azerštině). Jedním z hlavních národních nástrojů pro zvládnutí pandemie se nyní stal tzv. COVID Lab. Gruzínským epidemiologům usnadňuje rozhodování, jaká opatření pro potlačení šíření nemoci přijmout. COVID Lab umožňuje lidem s přístupem vyhledávat a upravovat informace, které potřebují ke zvládnutí pandemie. Systém zjednodušuje proces registrace a záznam spolehlivých údajů o laboratorních testech a jejich výsledcích. Zároveň usnadňuje správu klinických procesů, jako je elektronická logistika vzorků mezi institucemi a laboratořemi.

Systém COVID Lab také pomáhá zabránit zbytečnému testování. „K tomu, abychom se mohli správně rozhodovat, musíme mít všechny informace. To je ještě mnohem důležitější, pokud jde o lidské zdraví, zejména během pandemie. Systém COVID Lab hraje důležitou roli při zvládání pandemie Covid-19. Díky systému učinila gruzínská vláda řadu důležitých politických i technických rozhodnutí a bude v tom pokračovat i v budoucnu,“ uvedl Aleksandre Turdziladze, zástupce ředitele Národního centra pro kontrolu nemocí a veřejného zdraví (NCDC). Díky systému COVID Lab tak získala Gruzie klíčový nástroj pro zvládnutí pandemie.

„Když se podíváme, jak řešily pandemii rozvinuté země, tak jako první vyvinuly komplexní technologie, které jim se zvládáním pomáhají,“ říká Rusudan Chkhubianishvili, projektová manažerka Charity Česká republika, a dodává: „Integrovaný elektronický laboratorní systém pomáhá sledovat případy koronaviru, a tím zvládnout epidemiologickou situaci. V konečném důsledku se díky tomu snižuje míra šíření viru. Vážíme si toho, že díky České rozvojové agentuře mohla Gruzie získat tento důležitý nástroj.“

Cílem Charity Česká republika bylo pomoci Gruzii efektivně zvládnout pandemii a na to žádný software sám o sobě nestačí. V rámci projektu ČRA byla proto zaškolena tisícovka lékařů na léčbu COVID-19 na dálku. V rámci série online školení napříč celou zemí si lékaři mimo jiné osvojili správný přístup k lidem, u kterých vzniklo podezření z nákazy koronavirem. Zároveň se seznámili s tím, jak přistupovat k léčbě a jak zajistit, aby pacient ve svém okolí nikoho dalšího nenakazil. Více se o tomto školení můžete dočíst zde.

Gruzie se momentálně připravuje na první fázi očkování proti onemocnění Covid-19. Aby mohlo proočkování potřebné části populace proběhnout hladce, zdůraznilo gruzínské Ministerstvo zdravotnictví potřebu vytvořit vhodný software a obrátilo se o pomoc na Charitu Česká republika. Ta ve spolupráci s NCDC vytvořila jednotný informační systém, který od letošního března řídí elektronickou frontu na očkování a celkově usnadní organizaci celorepublikového očkování. Nový integrovaný systém zároveň pomůže Ministerstvu zdravotnictví stanovit priority rizikových skupin a zabrání tomu, aby byl proces očkování neuspořádaný.

„Česká rozvojová agentura se v souladu s Programem dvoustranné rozvojové spolupráce mezi Českou republikou a Gruzií dlouhodobě věnuje třem hlavním sektorům. Zásadních úspěchů dosahují projekty zaměřené na sektor inkluzivního sociálního rozvoje. V rámci něj jsou projekty směrovány do zdravotnictví a sociální péče. A právě v podpoře gruzínského zdravotnictví bude Charita ČR v rámci našich projektů pokračovat i nadále. Zaměřujeme se hlavně na rozvoj a zkvalitnění primární zdravotní péče v zemi, ale dokážeme i rychle reagovat na aktuální problémy, jako je právě pandemie Covid-19. Díky naší flexibilitě došlo k urychlenému odsouhlasení navrhovaných opatření v boji proti COVID-19 a jsme rádi, že na základě těchto opatření se daří efektivně pomáhat Gruzíncům v boji s pandemií,“ říká Petra Mojžíšová, projektová manažerka pro Gruzii z České rozvojové agentury.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist