https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/sance-zmenit-budoucnost-pirati-zahajili-kampan-do-krajskych-voleb-predstavili-svoje-lidry-i-program
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká pirátská strana: Šance změnit budoucnost: Piráti zahájili kampaň do krajských voleb, představili svoje lídry i program

22. června 2020 | Česká pirátská strana
Pirátská strana v pondělí oficiálně představila svých třináct lídrů do podzimních krajských voleb včetně jejich vizí i cílů a odstartovala kampaň. „Piráti se do volebního klání pouští s heslem ‚Šance změnit budoucnost’. Věřím, že nám voliči tuto šanci dají a vloží v nás důvěru, jak to udělali již několikrát, a snad mohu s čistým svědomím říci, že jsme je ještě nikdy nezklamali. Cesta k vybudování moderních krajů nové generace začíná právě teď,“ uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš, který akci k zahájení kampaně moderoval. Piráti se chtějí v krajích zaměřit například na průhledné a zodpovědné hospodaření, transparentní zveřejňování informací, zapojení občanů do rozhodování, lepší dostupnost zdravotních i sociálních služeb nebo ochranu krajiny před suchem.

„Naší pirátskou vizí je kraj nové generace, kde může každý člověk svůj život prožít svobodně a naplno. Klíčem k prosperitě společnosti je otevřenost, transparentnost, svoboda informací, kvalitní veřejné služby, použití nových technologií a zapojení občanů do rozhodování. S Piráty nabízíme alternativu kraje bez korupce, nesmyslných dotací, politických trafik a klientelismu. Chceme, aby krajské úřady nebyly pro aktivní občany byrokratickou překážkou, ale příležitostí zapojit se do veřejného dění a rozvoje svého okolí. Budeme usilovat o dobře fungující a prosperující kraje, které svým obyvatelům poskytují kvalitní podmínky pro život a zároveň dbají na dlouhodobou udržitelnost a ohleduplnost k životnímu prostředí,“ popsal Bartoš.

Následně se představili pirátští kandidáti a kandidátky na hejtmany z třinácti krajů. Popsali svoje vize, proč jdou do voleb a čeho by si přáli ve svém regionu dosáhnout.

„Už osmým rokem pracuji ve vedení spolku ‚S.O.S. Karviná’, který hájí zájmy obyvatel Karviné a věnuje se ochraně přírody při rozšiřování těžby černého uhlí. Právě mé aktivity okolo OKD a těžby mě inspirovaly k mottu ‚Vydoluju z kraje to nejlepší’! Chci jím poukázat na to, že náš kraj nestojí a nepadá jen na těžkém průmyslu a těžbě, že teď stojíme na kraji změny, která znamená velkou příležitost,“ popsala kandidátka za Moravskoslezský kraj Zuzana Klusová.

„Kraj se musí o své občany postarat. Prosazujeme dostatek kvalitní zdravotní péče v dojezdové vzdálenosti. Chceme zřídit leteckou záchrannou službu a noční zubní pohotovost, aby lidé z našeho kraje nemuseli cestovat do daleké Olomouce. Prosazujeme také moderní a rychlou veřejnou dopravu, ve které bude možné platit bezkontaktně a pro cestování na kraji bude sloužit pouze jeden lístek,“ nastínila část programu také kandidátka na hejtmanku Zlínského kraje Hana Ančincová.

„Největší výzvou je aktuálně klimatická změna. V situaci, kdy lesy sežral kůrovec, půda je totálně vyčerpaná, voda buď není, anebo jsou z ní povodně, kraj nemůže nečinně přihlížet. Chci přinést komplexní řešení a chci kraj daleko lépe připravený na to, aby čelil těmto negativním trendům,“ uvedl lídr kandidátky pro Jihomoravský kraj Lukáš Dubec s tím, že se hodlá zaměřovat také na digitalizaci a transparentní zveřejňování krajských dat pro veřejnost.

Svoje vize pro region představila také lídryně voleb v Olomouckém kraji, kde Piráti kandidují společně se STAN. „V našem krásném a místy drsném kraji se hodláme zaměřit na zdravou přírodu a laskavou péči o životní prostředí. Chceme efektivně, ale zároveň šetrně k přírodě bojovat proti suchu a komplexně řešit pozemkové úpravy. Právě bleskové povodně na severu našeho kraje v minulých dnech ukázaly, jak důležité je tuto stránku péče o kraj nepodcenit,“ popsala pirátská lídryně Zdeňka Dvořáková Kocourková a Josef Suchánek za STAN doplnil: „Zásadní pro rozvoj našeho kraje je fungující infrastruktura a doprava. Pomůžeme také Jesenicku, které trápí vylidňování a nedostatek dobře placené práce.“

„Do krajské politiky vstupuji s tím, že chci lidem na Vysočině ukázat, proč stojí za to v našem kraji žít a neodcházet jinam. V našem programu soustředíme pozornost na pět klíčových oblastí, mezi kterými je zdravé životní prostředí a udržitelné hospodaření, regionální rozvoj s důrazem na zajištění dostatku dobrých pracovních příležitostí na Vysočině, personálně i materiálně stabilizované zdravotnictví, finančně zajištěné sociální služby pro všechny potřebné a kvalitní a dostupné vzdělání,“ uvedla Hana Hajnová, kandidátka na hejtmanku Vysočiny.

Svoje cíle představil také Pavel Bulíček, jednička pirátské kandidátky pro Královéhradecký kraj: „Pandemie ukázala na řadu problémů, ale zároveň je šancí změnit naši společnou budoucnost. Máme reálnou a uskutečnitelnou vizi kraje, který bude využívat moderní technologie, bude ohleduplný k přírodě, bude pečovat o zranitelné a sociálně znevýhodněné, bude stát na umu a schopnostech místních firem a živnostníků. Abychom tuto vizi mohli uskutečnit, musíme nastartovat školství pro 21. století.“

„Při správě kraje se zaměříme na všechny občany, prioritou pro nás budou jak lidé z té nejmenší vesničky, tak i toho největšího města. Za Piráty chceme, aby krajský úřad opět občanům dával smysl, pomáhal jim a měl jasnou vizi pro 21. století. Protože budoucnost je třeba řešit teď. Proto budeme aktivně komunikovat, komplexně plánovat, spojovat a propojovat – nejen IT systémy, ale celý kraj,“ vysvětlil Daniel Lebduška, lídr kandidátky pro Pardubický kraj.

„Středočeský pirátský volební program je založen zejména na zvyšování kvality života občanů a průhledném vedení kraje. Nejzásadnější je pro nás zajištění dostupné a kvalitní zdravotní péče v regionech, udržení vody v krajině a zalepení děr na silnicích i v rozpočtu. Dále se zaměříme na střední školství, rodiny a sociální oblast, územní rozvoj a kulturu,“ řekl Jiří Snížek, kandidát na hejtmana pro Středočeský kraj.

Lukáš Mareš, lídr kandidátky pro Jihočeský kraj, popsal několik svých cílů: „Pracuji jako radiolog v českobudějovické nemocnici, situaci ve zdravotnictví se obecně věnuji už opravdu dlouho. Do politiky jsem šel proto, abych věci posunul vpřed, a zvlášť ve zdravotnictví máme několik priorit, o které se chceme v krajském zastupitelstvu zasadit. Jde o zlepšení dostupnosti zdravotní péče, které lze dosáhnout posílením personální situace. Chceme také, aby měl každý obyvatel kraje v rozumné vzdálenosti ambulantní specialisty, tedy zubaře, praktické, oční, dětské a další lékaře.“

„V Plzeňském kraji se zaměříme především na zdravotnictví a sociální služby. Koronavirová krize nám nastavila zrcadlo, v jakém stavu se naše zdravotní péče nachází. Přesvědčila nás, že máme zkušené a profesionální pracovníky, ale je jich bohužel nedostatek. Dále chceme zlepšit systém propojenosti sítě nemocnic, záchranné služby a ambulantního sektoru tak, aby byla zaručena co nejlepší a nejefektivnější dostupnost zdravotní péče. Jako další se zaměříme na životní prostředí, a to především společným bojem proti suchu, podpořením smysluplných projektů v této oblasti, obnovováním lesního fondu a čistoty řek,“ vysvětlil Rudolf Špoták, kandidát na hejtmana pro Plzeňský kraj.

Svoje cíle představil také Josef Janů, jednička pirátské kandidátky pro Karlovarský kraj: „Budoucnost kraje vidíme ve vzdělanosti obyvatel, kvalitním životním prostředí, dostupnosti péče a služeb. Neopomíjíme propojení se všemi okolními regiony jak infrastrukturně, tak lidsky a plně využijeme potenciálu sousedství s rozvinutými německými státy.“

„Náš kraj potřebuje nové vedení, které bude mít ambice udělat z něj lepší místo pro život. Pro nás není cílem návrat do normálního stavu před krizí, Pirátům se normál nelíbil, byl pro naše obyvatele nedůstojný a znamenal exekuce, špinavé ovzduší, vysídlování kraje, sociální problémy, nízkou vzdělanost, zahazování potenciálu, tunely. Chceme víc než jen návrat do normálu. Chceme velký plán rozvoje – ten máme a hodláme ho realizovat,“ popsal Karel Karika, lídr kandidátky pro Ústecký kraj, s tím, že se chce soustředit na sociální, zdravotnické a ekologické problémy, obnovu infrastruktury, vzdělanost a transparentní úřady.

Zbyněk Miklík, který vede krajskou kandidátku v Libereckém kraji, by rád prosadil například plně elektronickou komunikaci s úřadem. „Dále zavedeme participativní rozpočet a zapojíme tak občany, příspěvkové organizace a obce do rozdělování části rozpočtu kraje. Budeme také hledat provozní úspory. U zakázek malého rozsahu oslovíme výzvou vždy maximum regionálních dodavatelů abychom je v době krize podpořili. Podpoříme dostavbu Centra urgentní medicíny Krajské nemocnice Liberec s tím, že musí být zachována akutní péče v regionech a rozvoj všech nemocnic,“ dodal Miklík.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist