https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/schvali-se-potajmu-obchodni-umluva-ceta-s-kanadou-predobraz-nechvalne-proslule-umluvy-ttip
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Iuridicum Remedium, z. s.: Schválí se potajmu obchodní úmluva CETA s Kanadou, předobraz nechvalně proslulé úmluvy TTIP?

11. května 2016 | Iuridicum Remedium, z. s.
Autor: Zuzana Fuksová, tel: 774 977 611
Komplexní hospodářská a obchodní úmluva (CETA) mezi EU a Kanadou se bude projednávat již v pátek 13. května 2016 v rámci Rady pro zahraniční věci EU. Dle vyjádření tiskových kanceláří Ministerstva zahraničních věcí a Ministerstva průmyslu a obchodu, zájmy České republiky však v ministerské radě žádný český ministr reprezentovat nebude. O úmluvě CETA se přitom bude hlasovat již v 22. září a podepsána by měla být v říjnu 2016, pokud nebudou tyto plány přerušeny veřejným tlakem nebo vetem členské země EU.

Nechvalná prvenství
CETA představuje novou generaci obchodní úmluvy, která je uzavřena s bohatou ekonomickou velmocí z G7. Jako první svého druhu v sobě zahrnuje tribunál, který umožňuje nadnárodním korporacím útočit na demokratické procesy suverénních států. Je první úmluvou, která sbližuje regulace, aniž by poskytovala jakékoliv záruky, že se nebudou snižovat na nejnižší společnou úroveň. Je první úmluvou, která absolutně liberalizuje služby kromě těch „negativně“ vymezených k ochraně. Proti úmluvě CETA a úmluvě TTIP s USA podepsalo europetici 3,4 milionů lidí.

„CETA jasně dokazuje, že obchodní úmluvy podobného střihu nejsou výhodné pro evropskou veřejnost. Evropští vyjednavači buď neumí, nebo nechtějí prosadit veřejný zájem. Čeští zástupci například nedokázali uhájit ochranná zeměpisná označení pro speciální české potraviny. Z navrhovaného seznamu produktů dokázala Česká republika prosadit jen přibližně desetinu,“ říká analytik kampaně Špatný vTTIP Věnek Bonuš.

Nejasná budoucnost CETA?
Bude CETA otevřením zadních vrátek pro TTIP, ještě velkolepější úmluvu s USA? To vůbec není jisté. Úmluvu CETA budou muset pravděpodobně schválit všechny jednotlivé členské státy EU, a zatím to vypadá, že některé jsou naladěny proti. V důsledku by ale mohl pouze jediný stát vetovat celý schvalovací proces. Například v Belgii musí podle tamní legislativy autorizovat podpis úmluvy také regiony – a Valonsko to odmítá. Stejně tak Rumunsko předběžně ohlásilo vetování úmluvy CETA. Nic však není jisté. Téma obchodních úmluv se skoro vůbec nedostává do veřejné debaty, a tak je snazší tyto úmluvy potajmu prosazovat.

KONTAKT PRO MÉDIA
Zuzana Fuksová
kampaněrka
tel: 774 977 611
e-mail: zuzana@iure.org

O KAMPANI
Špatný vTTIP je kriticko-informační kampaň o obchodní úmluvě TTIP mezi USA a EU. Jedná se o největší obchodní úmluvu století, která je vyjednávána neprůhledně. Podle kritiků hrozí v případě přijetí TTIP snížení potravinových standardů a bezpečnosti chemikálií, ohrožení životního prostředí nebo nárůst nezaměstnanosti.

Facebook: facebook.com/vttip.cz
web: vttip.cz
Zuzana Fuksová, tel: 774 977 611 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist