https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/skauti-z-olomoucka-se-pripoji-k-projektu-uklidme-cesko
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Junák - český skaut, okres Olomouc: Skauti z Olomoucka se připojí k projektu Ukliďme Česko

3. dubna 2017 | Junák - český skaut, okres Olomouc
Autor: Mgr. Jan Zahradník, tel: +420 737 147 093
Skautské oddíly z Olomoucka se přidají k celorepublikové akci Ukliďme Česko. V sobotu 8. dubna budou uklízet černé skládky, parky, ulice obcí i polní cesty a lesy. Kampaň má stále větší oblibu a dokazuje, že lidem není lhostejné, v jakém prostředí žijí. Letos by mohla být pokořena hranice 100 000 účastníků.

Ukliďme Česko pořádá spolek Ekosmák společně s Českým svazem ochránců přírody a každý rok vybízejí občany, spolky, školy i firmy, aby ve své obci nebo jejím okolí uspořádali úklid míst, která jsou znečištěna odhazováním smetí nebo návozem černých skládek. Pytle na úklid většinou poskytnou organizátoři a o likvidaci sesbíraných odpadů se postarají obce.

Skautské oddíly spolu se spolu s dalšími občany chystají uklízet v Olomouci, Dubu nad Moravou, Velkém Týnci, Velké Bystřici, Velkém Újezdu, Hlubočkách, Doloplazích, Bystrovanech, Slatinicích, ale i v okolí Svatého Kopečku. “Skauti a skautky často přivedou i své rodiče nebo kamarády a čím více dobrovolníků se přidá, tím více míst se podaří vyčistit,” shrnul důležitost zapojení veřejnosti jeden z organizátorů a skautský vedoucí Jiří Dvořák. Po celé republice se uskuteční na 2 000 úklidových akcí a důraz je při nich kladen také na vytříděnost a recyklaci. “Pokud najdeme skleněné lahve nebo platový odpad, který není příliš znečištěný, snažíme se materiál třídit do pytlů a ty poté ukládat do kontejnerů na recyklovatelný odpad. Často však bohužel nacházíme i pneumatiky, pytle s komunálním odpadem nebo stavební materiál,” dodává Jiří Dvořák.

Skautský program je pevně spjatý s péčí o přírodu a podobné akce plní především výchovnou roli. Děti a mladí lidé se přímo setkávají s dopady nezodpovědného jednání spoluobčanů a zjišťují, jaké ekologické a estetické škody způsobují odpadky v přírodě. Péče o přírodu a své okolí je také jedna ze základních forem občanského aktivismu, který je účinný a jednoznačně přínosný.

Všechny zaregistrované úklidové akce lze nalézt na webu www.uklidmecesko.cz

Jiří Dvořák, organizátor akce ze skautského střediska
Junák - český skaut, středisko Ladislava Ruska
731 065 839 | dvorakjiri@centrum.cz
Mgr. Jan Zahradník, tel: 420 737 147 093 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist