https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/skupina-dobrovolniku-znovu-prijizdi-na-hrad-grabstejn-pomoci-kultivovat-jeho-okoli
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

INEX - Sdružení dobrovolných aktivit: Skupina dobrovolníků znovu přijíždí na hrad Grabštejn pomoci kultivovat jeho okolí

Východočeský hrad Grabštejn ve dnech 5. až 17. srpna 2019 hostí mezinárodní skupinu dobrovolníků, kteří se přijedou podílet na kultivaci jeho přilehlých zahrad a svahů. Deset mladých lidí z celého světa se projektu zúčastní v rámci spolupráce organizace INEX - Sdružení dobrovolných aktivit a obce Chotyně.

Dobrovolníky na Grabštejnu čeká především fyzická práce na přilehlých zahradách hradu. Kromě odstraňování náletů ze svahů kopce, na kterém se hrad nachází, budou dobrovolníci pomáhat i s dalšími pracemi v rámci údržby hradu, jako je například natírání okenních rámů. Skupina bude spolupracovat s místním zahradníkem a správcem hradu.

Při projektu nepůjde pouze o výpomoc na hradě, ale také o setkání lidí z odlišných zemí. Letos se přihlásili dobrovolníci z Taiwanu, Španělska, Portugalska, Turecka a Číny. Kromě sdílení svých vlastních kultur navzájem budou dobrovolníci poznávat tu českou při objevování okolí. Jak potvrzuje česká vedoucí Klára Dubinová, dobrovolníci se mohou těšit také na spoustu volnočasových aktivit: „ Máme samozřejmě vyhrazený také čas na odpočinek. Pro dobrovolníky máme naplánovaný výlet do Liberce s výstupem na Ještěd, nebo koupání v nedaleké pískovně Kristýna.“

Pro hrad Grabštejn nebude mezinárodní návštěva nic nového. INEX-SDA zde organizuje mezinárodní dobrovolnické projekty každé léto již několikátým rokem. Už v letošním červenci se zde vystřídala jedna skupina dobrovolníků.

O hradě Grabštejn

První zmínky o hradě pochází z roku 1286. V 16. století byl gotický hrad přestaven na honosné renesanční sídlo, které je z velké části zachováno dodnes. Roku 1704 se hrad dostává do rukou rodu Clam – Gallasů, kterým je veškerý majetek zabaven roku 1945 na základě prezidentských dekretů a hrad do roku 1970 slouží potřebám armády. Bohužel vlivem času a příležitostných vandalů se z hradu stává neobývaná zřícenina. V roce 1990 začínají rozsáhlé opravy polozříceného objektu, jež byly z velké části ukončeny v roce 2010. Od té doby se na hradě koná spoustu kulturních akcí jako výstavy, koncerty nebo řemeslné jarmarky.

O INEX-SDA

Nezisková organizace INEX-SDA, pod jejíž záštitou je workcampy organizován, se mezinárodním dobrovolnictvím zabývá již od roku 1991. INEX – SDA přijímá zahraniční dobrovolníky na workcampy, které organizuje ve spolupráci s místními partnery v České republice, a zároveň ročně vysílá české dobrovolníky na obdobné projekty v zahraničí. Do České republiky každoročně přijíždí přibližně tři sta mezinárodních dobrovolníků, kteří se věnují ekologickým projektům, pomoci místím komunitám nebo právě pomoci při obnově kulturně – historických památek.

ILUSTRAČNÍ FOTOGRAFIE (realizace projektu v minulém roce, archiv INEX-SDA):
https://drive.google.com/drive/folders/16Kq1zeEdj2ndlD_8OHyW92ZRQtFqTe0A?usp=sharing
Kateřina Klacková, vedoucí workcampu, tel: 607 027 947 tisknout poslat  twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist